Planet Terror (2007)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 19:13

Image
Τίτλος: Planet Τerror
Έτος παραγωγής: 2007
Σκηνοθεσία: Robert Rodriguez
Σενάριο: Robert Rodriguez
Ηθοποιοί: Rose McGowan, Quentin Tarantino, Bruce Willis, Josh Brolin
Διάρκεια: 105'
Imdb

Υπόθεση:
Ο ιός από ένα βιολογικό όπλο μολύνει τους κατοίκους μιας πόλης και τους μετατρέπει σε ζόμπι. Μια ομάδα επιζώντων προσπαθεί να επιβιώσει, αλλά και να σταματήσει την εξάπλωση της μόλυνσης.

Image

Άποψη:
Ως συνοδευτικό κομμάτι του Death Proof (όλο μαζί αποτελεί το έργο Grindhouse), το Planet Terror είναι η άλλη όψη της αντί-καλλιτεχνικής ματιάς που συγκροτεί το φόρο τιμής του Ταραντίνο και του Ροντρίγκεζ στο ξεχασμένο είδος της δεκαετίας του '70, Grindhouse, με τις δύο ταινίες, τα άσχετα εμβόλιμα τρέιλερ, τις φθαρμένες κόπιες που ταξίδευαν σε επαρχιακά σινεμά και παίζονταν μέχρι τελικής πτώσεως και τη φτηνιάρικη αισθητική. Επιστημονική φαντασία και b-movie αισθητική αναμειγνύονται με τη μανία του Ροντρίγκεζ για τη σοκαριστική εικόνα και το γρήγορο μοντάζ. Από κει και πέρα, είναι θέμα γούστου και διάθεσης. Εμένα μου άρεσε πιο πολύ επειδή είχε πολλή και ξέφρενη δράση, τρέλα και φαντασία. 8/10 από μένα.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 24 Μάρ 2019, 10:07

Και μενα μου αρεσε. Παροτι δεν ειμαι των θριλερ, τα θριλερ δρασης τα απολαμβανω. Δεν ξερω αν ειχε σκοπο να "τρομαξει", αλλα δεν ανατριχιασα καθολου με τις γκοριες και σπλατεριες, την απολαυσα σαν μια παρωδια ταινιας δρασης. Ωραια τα στοιχεια φαντασιας και δρασης καθως και το ensemble cast. Αιομνημονευτο το καμεο του Ταραντινο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάρ 2019, 09:49

Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η ταινία...
Για να είμαι ειλικρινής ούτε ολόκληρη δεν θυμάμαι να κατάφερα να την δω.
Σε γενικές γραμμές δεν μου πάει καθόλου ο Ροντρίγκεζ σαν σκηνοθέτης. Οι ταινίες του μου φαίνεται εντελώς χαζές και εξωπραγματικές σε αντίθεση με τον Ταραντίνο που μπορεί και ισορροπεί ανάμεσα στην υπερβολή και την πραγματικότητα! .
Εξαίρεση βέβαια το εκπληκτικό Sin City! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Μάρ 2019, 11:55

Εντάξει είναι γνωστό οτι εκτιμώ το "καλό" grindhouse σινεμά και γι αυτό η συγκεκριμένη μου άρεσε...μου άρεσε επίσης και το σαουντρακ που επίσης έχει γράψει και εκτελεί ο Ροντρίγκεζ μιας και είναι ταυτόχρονα και μουσικός...

Απο κει και πέρα σε όποιον αρέσκεται σε τέτοιου είδους ταινίες έχω να προτείνω το κορυφαίο "Nude Nuns with Big Guns" καθώς και την σειρα "Blood Drive" (μια σεζόν είναι)...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Απρ 2019, 11:53

Θεατή έχεις δει κάτι από Μάριο Μπάβα;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 03 Απρ 2019, 15:46

Νικολα δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο...μπορεί να έχω δει χωρίς να ξέρω οτι είναι δικό του ...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μαριάννα
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 5
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 15:50

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Μαριάννα » 11 Απρ 2019, 16:04

Απορω πως μερικοι που υποτιθεται ειναι cinefil και εχουν δει παρα πολλες ταινιες μπορουν να χαρακτηρισουν το Planet Terror ''εξαιρετικο''. Εμενα δε μου αρεσε καθολου και ισως ειναι μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει, ενω πριν το δω ειχα πορωθει να δω ποια ειναι επιτελους αυτη η γυναικα με το οπλο στο ποδι. Περιμενα να δω τρελες σκηνες δρασεις αλλα ματαιο. Πολλες μα πολλες υπερβολες ,βεβαια σε καποιους μπορει να αρεσουν αλλα εμενα μου αρεσει να υπαρχει και μια βαση στην πραγματικοτητα. Εδω υπηρχε μηδαμηνη.. Απογοητευτηκα.. :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Απρ 2019, 19:21

Μαριάννα έγραψε:Απορω πως μερικοι που υποτιθεται ειναι cinefil και εχουν δει παρα πολλες ταινιες μπορουν να χαρακτηρισουν το Planet Terror ''εξαιρετικο''.


Όταν δεν θα έχεις πια τέτοιες απορίες να ξέρεις ότι θα είσαι κοντά να γίνεις κι εσύ σινεφίλ...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 11 Απρ 2019, 23:06

Δηλαδή πήγες να δεις μια ταινία που διαφημιζόταν από αυτήν εδώ την αφίσα:
Image
και απογοητεύτηκες γιατί δεν ήταν ρεαλιστική;
Λογικό... μάλλον...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Απρ 2019, 07:33

Χαχα ενδιαφερον. Εγω την ειδα χωρις να εχω ιδεα τι ειναι.

Για μενα το κλειδι ειναι το εξης: υπαρχει διαφορα μεταξυ μιας ταινιας που σου πουλαει φουμαρα και παρουσιαζεται σαν "σοβαρη"... και μιας ταινιας που απο την αρχη δεν παιρνει σοβαρα τον εαυτο της, ειναι παρωδια ή σουρεαλιστική, και απλα σε παιρνει απο το χερι να σου παρουσιασει ενα υπερθεαμα. Το ΡΤ για μενα ανηκει στη δευτερη κατηγορια. Σου παρουσιαζει μια πανδαισια βιας και υπερβολης χωρις να σου ζηταει να το παρεις σοβαρα. Μπορει εσυ να περιμενες κατι αλλο, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι κακη ταινια.

Σε αντιπαραβολη να αναφερω τις ταινιες Χομπιτ, που με κουρασαν και με εκνευρισαν επειδη, ενω παρουσιαζεται σαν εργο φαντασιας, ηταν γεματο με υπερβολικα και εξωπραγματικα κατορθωματα, τρεξιματα, κυνηγητα και ακροβατικα, που δεν υπηρχαν ουτε καν στο βιβλιο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες