The Count Of Monte Cristo (2002)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 18:01

Image
Τίτλος: The Count Of Monte Cristo
Ελληνικός Τίτλος: Ο Κόμης Μόντε Κρίστο
Έτος παραγωγής: 2002
Σκηνοθέτης: Kevin Reynolds
Σενάριο: Jay Wolperg
Ηθοποιοί: Jim Caviezel, Guy Pearce, Richard Harris, Dagmara Dominczyk
Διάρκεια: 131'
IMDB

Υπόθεση:
Ο Εντμόντ Νταντές, φιλήσυχος ναυτικός, φυλακίζεται άδικα ύστερα από μια σκευωρία του φίλου του Φερνάν, ο οποίος διεκδικεί την ίδια γυναίκα, δραπετεύει ύστερα από 13 χρόνια εγκλεισμού και παίρνει εκδίκηση ως Κόμης Μόντε Κρίστο. Βασισμένο στο ομότιτλο έργο του Αλέξανδρου Δουμά.

Image

Άποψη:
Μία από τις αγαπημένες μου ταινίες. Η ιστορία είναι γνωστή και έχει μεταφερθεί στη μεγάλη οθόνη πολλές φορές. Γραμμένη από τον Αλέξανδρο Δουμά μας μεταφέρει στη γνωστή ατμόσφαιρα της Γαλλίας τον 18ο αιώνα. Είναι εντυπωσιακό όμως ότι παρότι η ιστορία είναι χιλιοειπωμένη διατηρεί το ενδιαφέρον του θεατή αμείωτο καθώς διαθέτει συστατικά όπως άδικη φυλάκιση, απόδραση, έρωτα, εκδίκηση, χρήμα κτλ. Σε αντίθεση με άλλες πρόσφατες ταινίες εποχής, το The Count Of Monte Cristo είναι εξαιρετικά καλογυρισμένο και προσεγμένο, ακολουθώντας πιστά το βιβλίο. Η ερμηνεία του Τζιμ Καβίεζελ εξαιρετική, όπως και του Γκάι Πιρς (μου άρεσε πιο πολύ εδώ παρά στο Memento), γενικά μου αρέσει όταν παίζει τον ''κακό'' της υπόθεσης. Από μένα η ταινία λαμβάνει 9.5/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Μάρ 2019, 18:33

Μπιατριξ, Μοντέγο δεν τον έλεγαν τον "φίλο" του που το παγίδεψε; :χμ:

Κι εμένα μου άρεσε αυτή η ταινία, αν και με το βιβλίο εδώ που τα λέμε δεν είχε και πολύ σχέση! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 18:34

Φερναν Μοντεγο τον ελεγαν.. Μοντεγο ηταν το επιθετο του. :)

Και δε συμφωνω στο οτι δεν ηταν κοντα στο βιβλιο, το υπηρετησε σχεδον πιστα το βιβλιο θα ελεγα... δεν ειχε πολλες αλλαγες.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Μάρ 2019, 18:41

Μάλλον δεν το θυμάσαι καλά το βιβλίο γιατί σχεδόν τα 2/3 της ταινίας δεν υπάρχουν. :)))
Υπάρχει και άλλη μια με τον Ζεράρ Ντεπαρτιέ που είναι αρκετά κοντά στο κείμενο. Δλδ όσο κοντά μπορεί να είναι σε ένα βιβλίο 1200 σελίδων!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 18:49

Οκ.. άποψη σου... εγώ δε συμφωνώ.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Μάρ 2019, 19:00

Μου άρεσε κι εμένα πολύ η συγκεκριμένη μεταφορά του βιβλίου. :πάνω:
Νικόλα, έχεις δίκιο όταν λες ότι δεν είναι 100% πιστή μεταφορά όμως δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν, είναι αδύνατο να χωρέσει κάνεις 1200 σελίδες σε μια ταινία δύο ωρών, μια τηλεοπτική σειρά ίσως το εξυπηρετούσε καλύτερα. Πάντως κράτησαν τα σημαντικότερα στοιχεία του βιβλίου χωρίς να το κατακρεουργήσουν και μπράβο τους γι'αυτό.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 19:02

Ακριβως, δεν ειναι 100% αντιγραφη/μεταφορα αλλα τα βασικα τα εχει. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Μάρ 2019, 19:03

1. Στο βιβλίο ο Έντμουντ βρίσκει καινούργια αγαπημένη - στην ταινία όχι
2. Στο βιβλίο η σχέση του Εντμουντ με την Μερσέντες είναι πλατωνική (νο σεξ) ενώ στην ταινία έχουν και γιο.
3. Ο γιός στο βιβλίο δεν είναι του Εντμουντ αλλά του Μοντέγο.
4. Στο βιβλίο ο λόγος που φυλακίζεται ο Εντμουντ είναι οικονομική απάτη αν δεν κάνω λάθος. Στην ταινία κάτι άλλο γίνεται.
5. Στο βιβλίο ο Εντμουντ με τον Μοντέγο δεν είναι καν φίλοι. Νομίζω ο Μοντέγο ήταν ξάδερφος της Μερσέντες
6. Το τέλος δε είναι τελείως διαφορετικό. Στο βιβλίο ο Εντμουντ παρατάει την Μερσέντες και φεύγει ενώ στην ταινία παντρεύονται και ζουν όλοι καλά!
7. Στην φυλακή δεν εκπαιδεύεται για πολεμιστής. Τουλάχιστο στο βιβλίο. Μιας και στην συνέχεια δεν του χρειάζεται κάπου η τέχνη του πολέμου.

Θα θυμηθώ κι άλλες τρανταχτές διαφορές.
Θεωρείς ακόμα πως είναι πιστή η ταινία στο βιβλίο; :)

Ούτε καν τα βασικά δεν έχει! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Μάρ 2019, 19:11

Εγώ πάλι μάλλον δεν θυμόμουν την ταινία τόσο καλά οσο νόμιζα! :)))) Μόνο για το τέλος ήμουν σίγουρος ότι ήταν τελείως διαφορετικό από το βιβλίο. Όντως μεγάλες και τρανταχτες οι διαφορές, τουλάχιστον κράτησαν τον κόμη Κρίστο μέσα. :ρ
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: The Count Of Monte Cristo (2002)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Μάρ 2019, 19:15

Στο βιβλίο ο κόμης φυλακίζεται με την κατηγορία ότι ήταν πράκτορας του Ναπολέοντα κι ο Βιλφόρ τον βάζει μέσα επειδή ο ίδιος ο πατέρας του ( του Βιλφόρ) είναι σπιουνος κι όχι ο Έντμοντ.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες