The Lovely Bones (2009)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Ιαν 2019, 17:26

Image

Τίτλος: The Lovely Bones
Ελληνικός Τίτλος: Παραδεισένια Οστά
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθέτης: Peter Jackson
Σενάριο: Peter Jackson, Fran Walsh
Ηθοποιοί: Saoirse Ronan, Stanley Tucci, Rachel Weisz, Mark Ruffalo
Διάρκεια: 135'
Imdb

Υπόθεση:
Ένα δεκατετράχρονο κορίτσι δολοφονείται και από τον Παράδεισο πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στην επιθυμία της να τιμωρηθεί ο δολοφόνος και στο να δει την οικογένειά της να προχωρά επουλώνοντας τις πληγές της.

Image

Άποψη:
Κινηματογραφική μεταφορά από βιβλίο της Alice Sebold. Μου άρεσε αρκετά. Όμορφες εικόνες, υπέροχη φωτογραφία, πιστό στο συναίσθημα που θέλει να δημιουργήσει, απρόβλεπτη σουρεαλιστική προσέγγιση μιας τραγικής ιστορίας (κάτι που ο Τζάκσον είχε ξανακάνει με επιτυχία στα "Ουράνια Πλάσματα" (Heavenly Creatures) με την πρωτοεμφανιζόμενη τότε Κέιτ Γουίνσλετ), συγκινητικό χωρίς να γίνεται μελό και με πολύ ωραίο δίδαγμα. Η ερμηνεία της Σίρσα Ρόναν φοβερή, όπως και σε κάθε άλλη ταινία που την έχω δει να πρωταγωνιστεί. 8/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 23 Ιαν 2019, 20:51

Με φόβο πως στο τέλος θα καταλήξω γραφική, η Saoirse είναι ένα πραγματικα γνήσιο ταλέντο. Δεν την έχω δει ποτέ να παίζει κάπου και να μην κάνει "δικό" της εξ'ολοκλήρου το ρόλο. Αγαπημένη ταινία, υπέροχες ερμηνείες και όσο παράξενο κι αν ακουστεί, πολύ ελπιδοφόρα. Σε σχέση με το βιβλίο, έχει τεράστια διαφορά (ακόμη και στο τέλος), αλλά προσπαθούν να ακολουθήσουν τον ίδιο άξονα και νομίζω πως το κατάφεραν. :)
ΥΓ: Όπου γίνεται λόγος για τη Saoirse, εγώ από κάτω θα πλέκω εγκωμια, το δηλώνω από τώρα. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιαν 2019, 21:44

χμ. Η πλοκή όπως την διαβάζω μου μοιάζει σαν να θέλει να εκβιάσει συναισθήματα.

(π.χ. μια άλλη αντίστοιχη: ένας πατέρας πρέπει να διαλέξει ποιο από τα δυο παιδιά του θα πεθάνει κτλ.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 00:18

Βαγγυ, κι εγω θεωρω οτι η κοπελα ειναι ταλεντο. Πολυ καλη ηθοποιος! :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 26 Ιαν 2019, 00:51

@Φάρε, όχι δε θα το έλεγα. Η κοπέλα από τον Παράδεισό της, δεν έχει καμία επιρροή πάνω στους υπολοίπους (στην ταινία τουλάχιστον). Βρίσκεται απλά στο μεταίχμιο και δεν μπορεί να προχωρήσει, στην ταινία όλο αυτό κρατάει ένα χρόνο σε αντίθεση με το βιβλίο που κρατάει 14 αν θυμάμαι καλά. Αν αναφέρεσαι σε αυτό που γράφει η Μπιατριξ για το αν προτιμάει την εκδίκηση από το να βλέπει την οικογένειά της να το ξεπερνά, γίνονται κάποια περιστατικά με τα οποία ναι μεν θα νιώσει μια αλφα δικαίωση αλλά θα έχει άλλες συνέπειες. Αυτή ωστόσο, είναι παρατηρητής των όσων συμβαίνουν, ασχέτως με τις επιθυμίες της.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Lovely Bones (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 01:13

Φαρε, γιατι δεν δοκιμαζεις να δεις την ταινια? :)))) Παντως, δεν ειναι ετσι οπως το περιγραφεις γιατι η κοπελα δεν εχει καμια επιρροη στον επανω κοσμο... απλα ειναι θεατης των γεγονοτων ας πουμε...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες