Slumdog Millionaire (2008)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Slumdog Millionaire (2008)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Ιαν 2019, 17:14

Image

Τίτλος: Slumdog Millionaire
Έτος παραγωγής: 2008
Σκηνοθέτης: Danny Boyle
Σενάριο: Simon Beaufoy
Ηθοποιοί: Dev Patel, Freida Pinto, Madhur Mittal, Anil Kapoor
Διάρκεια: 120'
Imdb

Υπόθεση:
Μία μόνο ερώτηση χωρίζει τον 18χρονο, μεγαλωμένο στις άθλιες φτωχογειτονιές της Βομβάης, Τζαμάλ Μαλίκ από το να κερδίσει 20 εκατομμύρια ρουπίες στο "Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος;". Συλλαμβάνεται όμως και πρέπει ν' αποδείξει πώς απάντησε σε τόσο δύσκολες ερωτήσεις.

Image

Άποψη:
Άλλη μια ταινία του Danny Boyle (μετά το Trainspotting) που με ενθουσίασε. Τέλεια μουσική, ερμηνείες, σκηνοθεσία και σεναριακά θα έλεγα ότι η ταινία είναι απολαυστική, παρά το προβλέψιμο τέλος της... είχε γρήγορο ρυθμό και εξαιρετικό σασπένς. 8/10 από μένα.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Slumdog Millionaire (2008)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Ιαν 2019, 10:13

Αυτή ταινία δεν μου άρεσε πολύ...
Την βρήκα αρκετά επιτηδευμένη και κάπως αφελή.

Θυμάμαι να με έχουν κουράσει επίσης τα πολλά πλάνα αμερικέν και η μουσική υπόκρουση που στα δικά μου αυτιά ήταν εκνευριστική.
Ο αφηγηματικός κύκλος της ταινίας δε, μαζί με τις σεκάνς μου έδωσαν την εντύπωση από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι ο πιτσιρικάς θα κέρδιζε το χρηματικό έπαθλο...
Κι επειδή ούτε το Trainspotting μου άρεσε μάλλον καταλήγω στο συμπέρασμα πως ο Ντάνι Μπόιλ δεν μου ταιριάζει ιδιαίτερα, με μοναδική εξαίρεση το 28 days later ο οποίο μου άρεσε πολύ!

Ως εκ τούτου 5/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Slumdog Millionaire (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιαν 2019, 13:26

Είναι αφελής. Σχεδόν όλες οι ινδικές ταινίες είναι αφελής (έως σούπερ αφελής) και νομίζω πως αυτή εδώ φτιάχτηκε σε εκείνα τα πρότυπα. Σαφώς πιο συμμαζεμένη από την μέση ινδική ταινία και με μόνο ένα χορευτικό στο τέλος. Εάν σε κάποιον αρέσει το Μπόλιγουντ, πολύ πιθανό να του αρέσει κι αυτή εδώ πέρα. Μάλιστα ο παρουσιαστής είναι ένας πολύ γνωστός ηθοποιός της Ινδίας, τον βλέπεις σε διάφορες ταινίες.

Εμένα μου άρεσε αρκετά. Μακάρι να βγαίναν κι άλλες τέτοιες, δυτικοσουλουπωμένο μπόλιγουντ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Slumdog Millionaire (2008)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 00:24

Εμενα γενικα το μπολιγουντ δεν μου αρεσει, αλλα βλεπω μια "αυθεντικοτητα" στις ταινιες του Boyle, δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω, και συνεπως με ελκυουν (οσες εχω δει βεβαια). :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες