Cloverfield (2008)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 20:55

Image

Τίτλος: Cloverfield
Έτος παραγωγής: 2008
Σκηνοθέτης: Matt Reeves
Σενάριο: Drew Goddard
Ηθοποιοί: Mike Vogel, Jessica Lucas, Lizzy Caplan ...
imdb

Υπόθεση
Το θέμα της ταινίας είναι η επίθεση ενός ανεξήγητου τέρατος στο Μανχάταν της Νέας Υόρκης. Τα πλήθη φεύγουν μακριά από το επικίνδυνο κέντρο ενώ μια ομάδα νέων ανθρώπων διαλέγουν αντίθετη πορεία με σκοπό να διασώσουν μία φίλη που έχει παγιδευτεί σε ένα κτήριο κοντά στο τέρας.

Image

Άποψη
Η ιδιαιτερότητα της ταινίας είναι πως παρακολουθούμε τα πάντα μέσα από την κάμερα ενός εκ των πρωταγωνιστών (όπως στο Blair Witch Project και το Paranormal Activity) και αυτός είναι ένας παράγοντας που απαιτεί μια κάποια ανοχή αφού η ταινία είναι σχεδόν μια αδιάλειπτη λήψη με κουνημένα πλάνα κτλ. πράγμα, όμως, που από την άλλη, προσδίδει σε ρεαλιστικότητα.

Η ταινία, βέβαια, δεν είναι μια φθηνή παραγωγή (όπως το Blair Witch Project) αλλά μια ακόμα υπερπαραγωγή του Χόλιγουντ. Απίθανα πλάνα με ένα Μανχάταν που καταστρέφεται και με τον στρατό να σε βάλλει ένα αδιανόητο τέρας.

Καλοφτιαγμένη κι όμορφη ταινία στο σύνολό της, ειδικά αν μπορέσεις να αφεθείς στην πλάνη πως πρόκειται για πραγματικό ντοκουμέντο.

Άλλη ταινία σχετική με την θεματολογία είναι το Monsters.

τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Απρ 2013, 12:25

πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου από το Monsters, είναι αναμεμιγμένοι αν θυμάμαι καλά στη δημιουργία της κάποιοι από τους δημιουργούς του Lost. Την είχα δει σε κινηματογράφο και μου είχε φανεί απόλυτα πειστική.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Απρ 2013, 12:39

Απ' τις αγαπημένες μου ταινίες καταστροφής. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 08 Απρ 2013, 12:48

Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν μου άρεσε.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Απρ 2013, 13:00

Και μένα αυτή η ταινία δεν με έπεισε ούτε στιγμή. Μάλιστα, με είχαν πιάσει τα γέλια κάποια στιγμή. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 13:16

γι' αυτό και το λέω πιο πάνω: αν καταφέρεις να αφεθείς στην πλάνη.. εγώ ευτυχώς, τα κατάφερα.. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Οκτ 2015, 00:20

Την ξανάδα.. μια χαρούλα και η δεύτερη θέαση! :)))

Εμένα δεν με πείθει η "Μαρλένα"... Όταν την βλέπω, βλέπω μία ηθοποιό που υποδύεται...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Cloverfield (2008)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 21 Μάι 2020, 16:14

Συμφωνώ με Φαροφύλακα, πολύ καλή ταινία τρόμου-καταστροφής και με εξαιρετικά εφέ, θυμίζει κάτι από Godzilla αλλά με καλύτερους ηθοποιούς!
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες