Leon: The Professional (1994)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Σεπ 2016, 15:25

Image

Τίτλος: Leon: The Professional
Έτος παραγωγής: 1994
Σκηνοθεσία: Luc Besson
Σενάριο: Luc Besson
Ηθοποιοί: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Πρωτότυπη μουσική: Eric Serra
Διάρκεια: 110΄


Υπόθεση
Ένας μοναχικός επαγγελματίας εκτελεστής στη Νέα Υόρκη αναγκάζεται να μείνει με ένα 12χρονο κοριτσάκι, το οποίο έχασε την οικογένεια του εξαιτίας της μαφίας των ναρκωτικών.

Image

Άποψη
3 χρόνια πριν το Fifth Element, με την άγνωστη τότε Natalie Portman στο ντεμπούτο της, ο γάλλος Luc Besson συνεργάζεται με τον επίσης γάλλο ηθοποιό Jean Reno, για να μας χαρίσει ίσως τη καλύτερη δημιουργία της καριέρας του σαν σκηνοθέτης. Συνδιάζοντας δράση με συναίσθημα, με τη νεαρή Mathilda να έχει χάσει τους γονείς της, από τον Gary Oldman που βλέπουμε στο ρόλο του κακού αστυνομικού. Ξεκινά λοιπόν μία σχέση προστατευτική με τον Leon, σαν πατέρα-κόρης και λίγο περισσότερο, αφού γίνεται ο εκπαιδευτής της στα όπλα, για να πάρει εκδίκηση. Εκείνη φροντίζει τα ψώνια και τα οικιακά και να τον κάνει να νιώσει λίγο πιο ανθρώπινα. Aπλό και εύκολα κατανοητό σενάριο, με καταπληκτικές ερμηνείες. Και οι τρεις ηθοποιοί είναι άψογοι, ξεχωρίζω λίγο παραπάνω την Portman λόγω της απειρίας της. Η ταινία κέρδισε 3 βραβεία συνολικά, σχεδιάζαν και sequel αλλά δε κυκλοφόρησε ποτέ.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιαν 2017, 09:50

Αυτή την ταινία (και γενικά όλες του Μπεσόν) όσο κι αν προσπάθησα να την δω με καλό μάτι δεν...

Μου φαίνονται όλα τόσο υπερβολικά!
Από το μανιερίστικο παίξιμο του Όλντμαν μέχρι το κοιμισμένο ύφος του Ρενό και την κάπως τσαπατσούλικη σκηνοθεσία...

Δεν ξέρω πως έχει αποκτήσει τόσους πολλούς φαν... :χμ:

Βλέπω 4άρι στο IMBD... :(
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιαν 2017, 15:09

Ο Νικόλας έχει δίκιο πως είναι κάμποσο επιτηδευμένη κι αφύσικη, σαν πλοκή αλλά και στις επιμέρους σκηνές (όπως π.χ. εκεί όπου η μικρούλα Πόρτμαν αλλάζει ενδύσεις (πού τις βρίσκει αλήθεια; του Σαρλώ π.χ.!) για να κάνει σόου στον Λεών.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εγώ την είδα σχετικά ευχάριστα και τις έχω, μάλιστα, κι ένα 7άρι, όμως τότε που έβαζα 7 σχεδόν σε οτιδήποτε κατάφερνα να δω, δίχως στεναχώρια, μέχρι το τέλος.
:)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 14 Ιαν 2017, 19:50

Εγώ πιστεύω πως είναι από τις καλύτερες του Besson μαζί με το Fifth Element. Ωστόσο, δεν είχα σκοπό να γράψω γι'αυτή, το έκανα επειδή η Γεωργία (αν θυμάμαι καλά) το είχε ξεκινήσει αλλά το άφησε χωρίς άποψη.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 14 Ιαν 2017, 20:45

Θα συμφωνήσω με τον ζοφο,είναι απο τις καλύτερες του besson μαζί με το πέμπτο στοιχείο.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Leon: The Professional (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Οκτ 2021, 21:34

Κι εγω πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες του Μπεσσον, μαζι με το 5ο Στοιχείο. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες