Desperado (1995)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Desperado (1995)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Μάι 2013, 12:16

Image

Τίτλος: Desperado
Έτος παραγωγής: 1995
Σκηνοθέτης: Robert Rodriguez
Σενάριο: Robert Rodriguez
Ηθοποιοί: Antonio Banderas, Salma Hayek, Joaquim de Almeida
imdb

Υπόθεση
Ένας μοναχικός κιθαρίστας-τραγουδιστής φτάνει σε μια κωμόπολη του Μεξικού.Εκέι θα ψάξει έναν μεγάλο έμπορο ναρκωτικών, που του ανήκει όλη η κωμόπολη, για να τον εκδικηθεί για τον θάνατο της γυναίκας που αγαπούσε.

Image

Άποψη
Πολύ καλή περιπέτει, με πολλή δράση και ένταση, κρατάει τον θεατή απο την πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία.Σε κάποια σημεία βέβαια μου φάνηκε κάπως υπερβολική, ειδικά οι σκηνές δράσεις, αλλά δεν με εννόχλησε αισθητικά. Μου άρεσε ο Μπαντέρας στον ρόλο του μυστηριώδη εκδικητή και η Σάλμα Χάγιεκ ήταν απλά πανέμορφη. Γενικά μια ταινία που την απολαμβάνεις αν θές κάτι δυνατό και μου άρεσε και η ανατροπή του σεναρίου πρός το τέλος.Επίσης στους τίτλους αρχής έχει με μεγάλα γράμματα οτι παίζει και ο Ταραντίνο και παίζει μόνο σε μια σκηνή.




Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Desperado (1995)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 16 Μάι 2013, 10:37

Και εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ταινία, περισσότερο από το all star σίκουέλ της Κάποτε στο Μεξικό (που και αυτό δεν ήταν χάλια).

Αυτή που θα ήθελα να δω εγώ είναι το Μαριάτσι (το πρώτο μέρος) που δεν έχω δει ακόμα
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Desperado (1995)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Μάι 2013, 23:21

Το El Mariatsi το βρήκα οκ, ας πούμε για ένα 6*ράκι, και είπα να προχωρήσω και στο Desperado. Δυστυχώς, το Desperado δεν μου άρεσε. Είναι γεμάτο υπερβολική, καρικατουνίστικη βία. Η ωραία αισθητική του El Mariatsi λείπει δυστυχώς έδω.
:όχισουλέω:

Ένα 4* από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Desperado (1995)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 04 Σεπ 2014, 17:37

Παρόλο που έχει την υπερβολή της μια χαρά την είχα απολαύσει. Είχε περάσει ευχάριστα η ώρα.
Και η υπερβολή καμιά φορά έχει την γλύκα της. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Desperado (1995)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:04

Καλουτσικη ταινια, περναει η ωρα ευχαριστα....οχι ομως κατι το ιδιαιτερο....
6.5/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 1 επισκέπτες