The Matrix (1999)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 19 Απρ 2013, 22:10

Image
Τίτλος: The Matrix
Έτος παραγωγής: 1999
Σκηνοθέτης: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Σενάριο: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Ηθοποιοί: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
imdb


Υπόθεση
Τι είναι το Matrix; Την απάντηση αυτού του ερωτήματος θέλει να μάθει ένας άντρας που δουλεύει σε μια εταιρία με υπολογιστές και που ως χάκερ είναι γνωστός με το όνομα Νίο. Μια άγνωστη γυναίκα, η Τρίνιτυ, θα τον πλησιάσει, γνωρίζοντας πολλά πράγματα για εκείνον και η οποία θα τον φέρει πιο κοντά στην απάντηση. Η αλήθεια όμως με την οποία έρχεται αντιμέτωπος, ότι ο κόσμος δηλαδή που ζει έχει καταληφθεί από μηχανές και δεν είναι αυτό που φαίνεται, του φαίνεται εξωπραγματική. Μέχρι που τον συλλαμβάνουν και στην ανάκριση, του συμβαίνουν μερικές περίεργες καταστάσεις..

Image Image


Άποψη
Το Matrix είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας και μας παρουσιάζει ένα δυστοπικό κόσμο που έχει καταληφθεί από μηχανές. Η ιστορία δίνεται αριστοτεχνικά και είχε κάνει αίσθηση όταν είχε πρωτοβγεί στις αίθουσες. Μπλέκοντας βάσεις δεδομένων με την πραγματική ζωή, πέρα από την πρωτότυπη υπόθεση, μας προσφέρει αρκετές σκηνές δράσεις , πλαισιωμένες με τα υπερφυσικά εφέ των κινήσεων των πρωταγωνιστών, την δυναμική μουσική υπόκρουση και λεπτομέρειες όπως το ντύσιμο των ηθοποιών, με τις μακριές καμπαρντίνες και τα γυαλιά ηλίου.
Είναι η πρώτη ταινία από την τριλογία και κατά την γνώμη μου η καλύτερη. Από μένα έχει ένα 10.

Image

Μουσική τίτλων




Τρέιλερ



Image
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 19 Απρ 2013, 23:06

Νομίζω κι εμένα η πρώτη ταινία μου αρέσει περισσότερο, γιατί ήταν πρωτότυπη και εντυπωσιακή. Αν θυμάμαι καλά οι επόμενες 2 άργησαν κάπως να βγουν και είχα για καιρό την αίσθηση ότι ήταν κατά κάποιον τρόπο αυτοτελής, που άφηνε απλώς υπονοούμενα πως ο Νίο θα έσωζε τον κόσμο. Είχα χαρεί πολύ με τις συνέχειες, και τις περίμενα σχεδόν με την ανυπομονησία που περίμενα τον Άρχοντα. Μου άρεσε και το τέλος, γενικά σαν σύνολο ήταν πολύ καλό. Τώρα έχω χρόνια να δω Μάτριξ και πρέπει κάποια στιγμή να τα κάνω μια επανάληψη!!! Ίσως σε έναν μαραθώνιο Μάτριξ..... :πανικός:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 19 Απρ 2013, 23:11

Νομίζω, όταν πρωτοβγήκε αυτή η ταινία, είχαμε μείνει κάγκελο με τις τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν στα γραφικά της (τεχνικούς όρους δεν γνωρίζω). Αποτελεί πια πρωτοπόρο στην κινηματογραφική ιστορία. Σίγουρο 10* και από μένα.

Τρίνιτυ περίμενα πότε θα μας παρουσιάσεις τους φίλους σου. :))))

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 19 Απρ 2013, 23:38

Η πρώτη της τριλογίας δεν συγκρίνεται με τις επόμενες.Νομίζω πως είναι μια ταινία που θα αργήσει να "γεράσει" την ξαναβλέπεις άνετα και δυο και τρεις φορές.Σε βάζει και σε σκέψεις,κατά πόσο ζείς συνειδητά ή αφήνεις τα πάντα να κυλούν σε μια "εικονική πραγματικότητα".

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Απρ 2013, 14:59

Καταπληκτική ταινία. Από τις πολύ καλές στιγμές της Ε.Φ. Σίγουρα καλύτερη με διαφορά από τις δύο συνέχειες. Τα εφέ ασυναγώνιστα και ας πούμε πως έχει και καλό, σκληρό σάουντρακ.

Να πω όμως και μια επιφύλαξή μου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως οι ήρωες είναι ψυχροί και ανέκφραστοι. Σε έναν πόλεμο κατά των μηχανών θα περίμενα τους ανθρώπους να είναι ακριβώς... ανθρώπινοι.

Να πω επίσης, την αμαρτία μου, μήτε ο Laurence Fishburne μου αρέσει σαν Μορφέας, μήτε ο Κιάνου Ριβς σαν Νίο. Ειδικά τον Ριβς τον θεωρώ ατάλαντο ηθοποιό και ευτυχώς που ο ρόλος εδώ τον ήθελε αμίλητο, ανέκφραστο και να παίζει καράτε.

Για εμένα η κατά τ' άλλα τέλεια ταινία χάνει αρκετά σε αυτά τα σημεία. Ας πούμε αντί για 10* θα της έβαζα 8*.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 12:01

Καταπληκτική ταινία (και η μόνη με τον Κιανού Ριβς που μπορείς να το πεις αυτό :ρ ) κρίμα που οι συνέχειες της δεν ήταν του ίδιου επιπέδου...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Μάρ 2014, 11:23

Προχθές είδα για δεύτερη φορά το "Μάτριξ", θέλοντας να δω μετά τις 2 συνέχειές του για πρώτη φορά. Τι υπέροχη ταινία! Όλα τα έχει. Χθες, όμως, που έκατσα να δω το "Matrix Reloaded" απογοητεύτηκα εντελώς και το άφησα στη μέση. Τι λέτε, αξίζει να δει κανείς όλη την τριλογία;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 11 Μάρ 2014, 12:39

Ίζι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!! Αξίζει για το τέλος, για την ιστορία του Νίο και της Τρίνιτι, για την ιστορία της ανθρωπότητας, πιστεύω θα σου αρέσει να το δεις ολόκληρο.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Μάρ 2014, 12:43

Εμένα στην 2η ταινία μού αρέσει πολύ η καταδίωξη στον αυτοκινητόδρομο καθώς και η μάχη με τους ατελείωτους Σμιθ όπου υπάρχει και μια αγαπημένη στιχομυθία:
— You!
— Yes me! me me me!
— Me too!

:))))

Υπάρχουν και πολλά που δεν μου αρέσουν, όπως όλη η ιστορία με το φιλί με την Μπελούτση κτλ.

Κατά τ' άλλα, όντως, κάθε επόμενο επεισόδιο και χειρότερα. Όμως, μόνη σου θα κάνεις την δοκιμή και θα κρίνεις, Ίζι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Matrix (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Μάρ 2014, 12:55

Εντάξει θα κάτσω να τα δω σήμερα και αύριο :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες