Titanic (Τιτανικός) (1997)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Titanic (Τιτανικός) (1997)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 16 Απρ 2013, 21:25

Image
Τίτλος: Titanic
Έτος παραγωγής: 1997
Σκηνοθέτης: James Cameron
Σενάριο: James Cameron
Ηθοποιοί: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
imbd


Υπόθεση
Μια ομάδα μετά απο 85 χρόνια απο τραγική μέρα που βυθίστηκε ο τιτανικός,αποφασίζει να ακολουθήσει τις φήμες και να ψάξει το πλοίο για να βρεί το μλπε διαμάντι που κόστιζε πολλά χρήματα.Όμως αντί για αυτο μέσα στο θησαυροφυλάκιο βρίσκουν το πορτραίτο μιας νέας γυναίκας που φοράει το μπλέ διαμάντι.Βγάζουν στις ειδήσεις την ανακάλυψη τους και η γυναίκα με το διαμάντι αποκαλύφθηκε οτι ήταν ζωντανή.Ετσι την καλέσαν στις έρευνες τους για να τους πεί την ιστορία του τιτανικού.

Αξ'ιζει να βάλω και το τραγούδι της ταινίας. :))))



Άποψη
Μια δακρύβρεχτη ιστορία αγάπης.Για εμένα είναι μια απο τις καλύτερες ιστορίες αγάπης που έχουν παιχτεί στην μεγάλη οθόνη.Δεν ξέρω πόσες φορες την έχω δεί αλλά πάντα την βλέπω με τον ίδιο ενθουσιααμό σαν να ήταν η πρώτη φορά.
Οι υποκρητική της Kate Winslet και του Leonardo DiCaprio,θεωρώ τοι είναι αρκετά καλές.Όπως και του Billy Zane που αν και ήταν ο κακο΄ς στην υπόθεση και με νευρίαζε,έπαιξε πολύ καλά.
Η σκηνοθεσία και το σενάριο του James Cameron πιστεύω οτι είναι εξαιρετικά,πολύ καλοφτιαγμένη ταινία. Η Βραδιά των όσκαρ τελείωνε με τον Τιτανικό να σαρώνει τα βραβεία κερδίζοντας 11 χρυσά αγαλματίδια.

Όσκαρ[2] Καλύτερη Ταινία Νίκη

Σκηνοθεσία Τζέιμς Κάμερον Νίκη

Α' Γυναικείου Ρόλου Κέιτ Γουίνσλετ Υποψηφιότητα

Β' Γυναικείου Ρόλου Γκλόρια Στιούαρτ Υποψηφιότητα

Καλλιτεχνική Διεύθυνση Πίτερ Λαμόντ & Μάικλ Φορντ Νίκη

Φωτογραφία Ράσελ Κάρπεντερ Νίκη

Κοστούμια Ντέμπορα Λιν Σκοτ Νίκη

Μοντάζ Ηχητικών Εφέ Τομ Νπέλφορτ & Κρίστοφερ Μπόις Νίκη

Οπτικά Εφέ Ρόμπερτ Λεγκάτο, Μαρκ Α. Λάσοφ, Τόμας Λ. Φίσερ & Μάικλ Κάνφερ Νίκη

Μοντάζ Κόνραντ Μπαφ, Τζέιμς Κάμερον & Ρίτσαρντ Α. Χάρις Νίκη

Μουσική Τζέιμς Χόρνερ Νίκη

Τραγούδι (My Heart Will Go On) Σελίν Ντιόν Νίκη

Ήχος Γκάρι Ράιντστρομ, Τομ Τζόνσον, Γκάρι Σάμερς & Μαρκ Ουλάνο Νίκη

Μακιγιάζ Τίνα Έρνσο Υποψηφιότητα



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Λορένα » 17 Απρ 2013, 00:10

Ποσο ειχε συζητηθει αυτη η ταινια και την περιμεναμε με αγωνια να προβληθει στις αιθουσες.

Στην πολη μου παιζοταν για 3 εβδομαδες, απο 3 φορες την ημερα, και την τελευταια μερα που (ξανα)πηγα να την δω, ειχε ακομη κοσμο.

Ιστοριες διαδιδονταν, πως εκλαιγε ολη η αιθουσα απο την συγκινηση.. και προκαλουσαν το δεος σε οσους δεν την ειδαν ακομη.. Ενω ειχε αναφερθει ακομη και στην σειρα "δυο ξενοι"

Και καπως ετσι πηγα να την δω και εγω, μαζι με εναν ξαδερφο μου (ηταν ο μονος που βρηκα για μεσημεριανη προβολη, γιατι αλλη δεν με βολευε).
Στις συγκινητικες στιγμες εκλεισα τα ματια με το χερι μου, οποτε δεν πολυμπηκα στο κλιμα του θρηνου, και κοιταζα με απορια ολους γυρω μου να κλαινε, ακομη και τον ξαδερφο. Οταν δε βγηκαμε.. ενα ολοκληρο πληθος που περιμενε να μπει για την απογευματινη προβολη, εβλεπε απορημενο ενα αντιστοιχο πληθος να βγαινει απο την αιθουσα μεσα στα κλαμματα

Την δευτερη φορα που πηγα με την αδερφη μου, αποφασισα να μην κλεισω τα ματια. Και τελικα δακρυσα και εγω.. :ουχ: Το κακο ηταν πως το κλαμα ηταν στο τελος, και πριν προλαβεις να συνελθεις, εβγαινες εξω

Βγηκαμε λοιπον συγκινημενες απο την αιθουσα.. περπατουσαμε στον δρομο και καποια στιγμη πεφτουμε πανω στην αφισα της ταινιας. Τοτε ηταν που αδερφη ειπε " πεθανε" και εβαλε τα κλαμματα δυνατα, ενω εγω απο διπλα με το ζορι κρατιομουν να μην ξεσπασω.. και ο κοσμος να μας κοιτα..
Τι ρεζιλικι.... :τσκτσκ:

Σειρα ειχαν και τα αυτοκολλητα για να συμπληρωσεις το αλμπουμ. Τα μαζεψαμε και αυτα...

Τελος παντων.. απο τοτε εχω βαρεθει να το βλεπω στην τν. Συνηθως προτιμω να βλεπω ενα μικρο μερος, και αλλαζω καναλι στο υπολοιπο

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Απρ 2013, 00:24

Eγώ είχα πάει ,με το (τότε) έτερον ήμισυ και μου είχε σπάσει τα νεύρα γιατί χασκογελούσε σαν βλαμμένο στις συγκινητικές στιγμές. Τελικά κατάλαβα ότι το έκανε από άμυνα, για να μην κλάψει.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 17 Απρ 2013, 00:36

Εγώ δεν είχα πάει να το δω στον κινηματογράφο και ίσως να ήμουν και η μοναδική τώρα που το σκέφτομαι. Εκείνο τον καιρό που βγήκε γινόταν χαμός. Από αυτή την ταινία γνώρισα και τη Celine Dion που είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Κι εγώ σύλλεγα κάρτες του Τιτανικού και γενικά ασχολιόμουν με την ταινία συνέχεια, όπως όλοι οι άλλοι, με τη διαφορά ότι εγώ δεν την είχα δει. Την είδα τελικά αρκετά χρόνια μετά στην τηλεόραση, κρίμα που δεν την είδα ποτέ στο σινεμά.... Αν ξανάβγαινε θα πήγαινα να τη δω έτσι, για το απωθημένο!!!

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 00:57

Αλικη νομιζω ξανα βγηκε στο σινεμα σε 3d!

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 17 Απρ 2013, 10:13

Ναι κάτι είχα ακούσει αλλά δεν θυμάμαι να ήρθε σε μας...

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Απρ 2013, 10:54

Για εμένα είναι από τις πιο βαρετές ταινίες που έχω δει στο σινεμά. Να περιμένουμε πώς και πώς να πνιγεί ο ντι Κάπριος να τελειώνουμε και να τραντάζεται η αίθουσα από το κλάμα!
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 10:58

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Για εμένα είναι από τις πιο βαρετές ταινίες που έχω δει στο σινεμά. Να περιμένουμε πώς και πώς να πνιγεί ο ντι Κάπριος να τελειώνουμε και να τραντάζεται η αίθουσα από το κλάμα!

Μμμμμ.......αντρες :όχισουλέω: Μην δειξετε λιγο συναισθημα κατι θα γινει.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Απρ 2013, 11:01

Τραβιατα έγραψε:Μμμμμ.......αντρες :όχισουλέω: Μην δειξετε λιγο συναισθημα κατι θα γινει.


Έλα, έχουμε ελπίδες. Ένας παραδέχτηκε ότι κλαίει. :φρύδια:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τιτανικός (1997) "Titanic"

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 11:32

παρεμπιπτόντως, κι εμένα δεν μου πολυάρεσε ο Τιτανικός και μήτε με συγκίνησε.. σε καμιά περίπτωση δεν μιλούσα για τον Τιτανικό πιο πάνω.. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες