Awakenings (1990)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Awakenings (1990)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 25 Σεπ 2019, 12:11

Image
Τίτλος: Awakenings
Ελληνικός Τίτλος: Ξυπνήματα
Έτος παραγωγής: 1990
Σκηνοθεσία: Penny Marshall
Σενάριο: Steven Zaillian, Oliver Sacks (book)
Ηθοποιοί: Robin Williams, Robert DeNiro, John Heard, Penelope Ann Miller
Διάρκεια: 121'
Imdb

Υπόθεση:
Ένας συνεσταλμένος νευρολόγος που είναι απόλυτα αφοσιωμένος στη δουλειά του καταφέρνει να βγάλει από το λήθαργό τους μια ομάδα ασθενών που ήταν από δεκαετίες σε κατάσταση ανθρώπων-φυτών. Βασισμένο στο ομότιτλο βιβλίο του Όλιβερ Σακς.

Image
Άποψη:
Ήμουν πολύ επιφυλακτική στο να δω αυτή την ταινία γιατί με κάτι τέτοιες ψυχοπλακώνομαι και στεναχωριέμαι. Τελικά όμως έπεισα τον εαυτό μου να τη δω. Έκτοτε, την έχω δει δυο - τρεις φορές. Η ιστορία όντως λυπηρή, σε πιάνει το μαράζι. Αλλά με την εξέλιξη της υπόθεσης γεμίζεις ελπίδες όπως και ο Dr. Sayer (Robin Williams) και οι ασθενείς του. Οι Robert DeNiro και Robin Williams ήταν εκπληκτικοί έως συγκλονιστικοί. Για τον Robin Williams μάλιστα θα έλεγα ότι ήταν η καλύτερη που είχε κάνει (οι περισσότερες που είχε παίξει ήταν μέτριες για μένα, αλλά αυτός ως ηθοποιός μου άρεσε). Η ταινία είναι κοινωνική οπότε, αν θέλετε να προβληματιστείτε για τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας, την προτείνω. 9/10
Η ταινία ήταν υποψήφια για τρία Όσκαρ.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Awakenings (1990)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Σεπ 2019, 21:28

Ο Ρόμπιν Γουίλιαμς έχει παίξει σε συγκλονιστικές ταινίες, πολύ πιο δυνατές από το εν λόγω "κάπως τραβηγμένο" δράμα.
Ενδεικτικά αναφέρω τις εξής:
1. Good morning Vietnam (1987)
2. Dead poet society (1989)
3. The Fisher King (1991)

Ειδικά ο ρόλος του ως καθηγητής Τζον Κίτινγκ, έχει αφήσει ιστορία...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Awakenings (1990)

Ανάρτησηαπό Στεπ » 28 Σεπ 2019, 15:55

Το είχε στο Netflix στην κατηγορία των ταινιών της δεκαετίας του 90. Νομίζω έχω δει σχεδόν όλες τις γνωστές και καλές της δεκαετίας. Απορώ αυτή πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια και δεν την είχα καν ακούσει, με τόσο γνωστούς ηθοποιούς!
Τέλος πάντων, δυνατή ταινία, με στενάχωρο θέμα και με απρόβλεπτη εξέλιξη. Βασίζεται σε αληθινή ιστορία και μου έκανε εντύπωση που είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Όλοι οι ηθοποιοί είναι καλοί στους ρόλους τους και το τέλος δεν είναι παρατραβηγμένο ή μακρυά από την αλήθεια. Μονή μικρή παραφωνία το ειδύλλιο του πρωταγωνιστή μου φάνηκε λίγο βεβιασμένο και φτιαχτό, ήθελε ίσως περισσότερο χρόνο για να στηθεί και να σταθεί.
Καλή 8/10


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες