Pulp Fiction (1994)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Οκτ 2018, 11:15

Ξενέρωτας έγραψε:Μπιατριξ, ο Νικολας δεν ειπε "αντικειμενικα", αντιθετως ειπε "για μενα"


Δεν μιλαω για τωρα, μιλαω για προηγουμενη φορα...
Αντικειμενικα δεν μπορει κανεις να κρινει. Θεωρω οτι η καθε ταινια ειναι ξεχωριστη στο ειδος της και δεν ειναι σωστο και δικαιο να λεμε ''αυτη ειναι ανωτερη απο την αλλη''... ασχετα με το ποια μας ενθουσιασε/εντυπωσιασε περισσοτερο... :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Οκτ 2018, 21:03

Μάλλον συνεχίζεις να είσαι μπερδεμένη ή αρκετά ενθουσιώδης λόγω ηλικίας...
Εν τοιαύτη περιπτώσει ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει ποια ταινία είναι ανώτερη και ποια κατώτερη για τον ίδιο.
Και αυτό είναι ο ορισμός της υποκειμενικότητας.

Για μένα προσωπικά το "Inglourious basterds" είναι μια κάκιστη ταινία ενώ το "Fright Night" αριστούργημα.
Ποιος μου απαγορεύει να το εκφράσω αυτό;

Αντιθέτως εσύ είπες κάτι τελείως διαφορετικό. Χρησιμοποίησες την λέξη "υπερεκτιμημένη". Δηλαδή καθόρισες με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια την "τιμή" ενός καλλιτεχνικού έργου. Αυτό όχι μόνο εσύ αλλά κανένας δεν μπορεί να το κάνει. Κάθε καλλιτεχνική δημιουργία έχει μια αξία και ούτε εσύ ούτε εγώ μπορούμε να την αμφισβητήσουμε.
Μπορούμε να πούμε όμως ότι δεν μας άρεσε.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά...

Όπως σου είπε και ο Ξενέρωτας, εγώ μιλάω με βάση τα προσωπικά μου γούστα και μόνο.
Εσύ πάλι μας είπες πως δεν σου άρεσε το Pulp Fiction, πως δεν καταλαβαίνεις γιατί σκοράρει τον υψηλότερο βαθμό από όλες τις δημιουργίες του Ταραντίνο στην imdb, πως δεν καταλάβες την υπόθεση, πως δεν είχε υπόθεση και πάει λέγοντας. Θα γλύτωνες αρκετό χρόνο αν απλά μας έλεγες πως δεν σου άρεσε :)

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Επισης, το οτι μια ταινια εχει παραξενη συνοχη και "εξυπνους" διαλογους δεν σημαινει οτι ειναι αριστουργημα. Περα απο αυτα, δεν εχει τιποτα το αξιολογο ή το ποιοτικο...

Επίσης, θα μπορούσα να μάθω τον ορισμό του αξιόλογου και του ποιοτικού έργου;
Α ναι! και πως ορίζεις εσύ ακριβώς ένα αριστούργημα;

Αυτά τα όλιγα! :))))

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:σημαινει οτι ΕΣΥ υποβιβαζεις την αξια των αλλων ταινιων


ΥΓ: Τα κεφαλαία γράμματα σημαίνει πως φωνάζουμε. Δεν νομίζω να ήθελες να μου βάλεις τις φωνές! :μαναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 12:05

Δεν ειναι απλα το γεγονος οτι δεν μου αρεσε, απλα την θεωρω υπερβολικα high-rated. Αυτο με ξεπερνα γιατι υπαρχουν πολυ πιο αριστουργηματικες ταινιες που δυστυχως εχουν παρει κατω απο 8.9. Αυτο το θεωρω αδικια. (π.χ. For A Few Dollars More, Citizen Cane, Cazablanca, The Last Of the Mohicans, Apocalypse Now, Once Upon A Time In The West κλπ) :όχισουλέω:
Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι εννοω, και ο,τι και να πεις δεν γινεται να μου αλλαξεις γνωμη. Την ''αμφισβητω'' και την θεωρω πολυ υπερεκτιμημενη, οπως και αλλες ταινιες βεβαια...

Υ.Γ. 1) Μπορω να εκφραζω ελευθερα την αποψη μου απο τη στιγμη που εχουμε δημοκρατια και ελευθερια λογου, οποτε μη μου ''απαγορευεις'' να λεω την φραση ''υπερεκτιμημενη'' για οποιαδηποτε ταινια, δεν ειναι σωστο. Ασε με να αμφισβητω η να αποθεωνω οποια ταινια θελω...

Υ.Γ. 2) Καμια απο τις ταινιες του Ταραντινο δεν ειναι ποιοτικη, με υπερβολικη βια, βρισιδι, σκοτωμους, ναρκωτικα και ανουσιες ατακες. Αν ειχε μια σοβαρη υποθση (και δεν ηταν τοσο κουλ-κωμικο), θα θεωρουνταν ποιοτικο...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Νοέ 2018, 12:16

Δεν έχω καμια διάθεση να σου αλλάξω γνώμη. Απορώ πως σου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο.
Χρησιμοποιείς τακτικά όμως την λέξη "αριστουργηματική", κι έτσι ρώτησα πως ακριβώς ορίζεται το "αριστούργημα".

Επίσης το ότι δεν μας αρέσει μια ταινία δεν αφαιρεί κάτι από την αξία της.
Η αξία της είναι πολύ συγκεκριμένη.

Προσωπικά βρίσκω το "Πολίτης Κέην" πολύ βαρετή ταινία, όπως επίσης και το "Καζαμπλάνκα".
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως οι ταινίες δεν έχουν αξία ούτε ότι έχουν υπερεκτιμηθεί!

Επίσης ξαναρωτώ τι θα πει ποιοτική ταινία;
Πως ορίζεται η ποιότητα στην τέχνη;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 12:23

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Επίσης ξαναρωτώ τι θα πει ποιοτική ταινία;
Πως ορίζεται η ποιότητα στην τέχνη;


Κουραστηκα να ασχολουμαι με αυτο το θεμα... :ααργκ: να εχει σοβαρη υποθεση, να εχει πρωτοτυπη σκηνοθεσια, να εχει ηθικα διδαγματα, να ειναι (μελο)δραματικο, να εχει καλες ερμηνειες, να εχει σεναριακες ανατροπες, να μην εχει γυμνα, να μην εχει βρισιδι και υπερβολικη βια...
Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 01 Νοέ 2018, 12:38, στο σύνολο 2 αλλαγές.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Νοέ 2018, 12:29

Αυτό είναι η προσωπική σου άποψη. :ναι:
Δεν έχει καμια σχέση με την ποιότητα ενός έργου.

Σοβαρή υπόθεση για μένα είναι το Pulp Fiction για τον άλλον ο Ηλίας του 16ου.

Επίσης δεν νομίζω πως οι κωμωδίες δεν είναι ποιοτικές ή κάτι τέτοιο.
Ειδικά όταν δημιουργοί σαν τον Τσάρλι Τσάπλιν και τον Μπάστερ Κήτον έφτιαξαν το σινεμά...

Σεναριακές ανατροπές δεν έχει ο Μπουνιουέλ, ο Αγγελόπουλος, ο Ταρκόφσκι και πολλοί άλλοι σκηνοθέτες.
Να πούμε ότι δεν είναι "ποιοτικοί";

Το γυμνό τι ενοχλεί;

Τέλος να σου θυμίσω πως όλες οι ταινίες του Σκορσέζε έχουν βρισίδια, βία και τα ρέστα...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 12:32

Δεν θεωρω ποιοτικες τις ταινιες του Σκορσεζε... ουτε του Ταραντινο... και το γυμνο ενοχλει γιατι ειναι εξευτελιστικο και δεν μπορει ενα παιδι ηλικιας ανω των 12 να παρακολουθησει την ταινια... π.χ το The Lοrd Of The Rings ειναι ποιοτικο, οι ταινιες του Λεονε ειναι ποιοτικες... :ωιμέ:
Ο,τι δεν εχει γυμνα, σεξ και βια ειναι ποιοτικο...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Νοέ 2018, 12:39

ΟΚ κατάλαβα.
Έχει βάλει κάποια προσωπικά κριτήρια στο τί εσύ θεωρείς ποιότητα.

Όμως μπορώ να σε πληροφορήσω πως υπάρχουν πολλά εκατομμύρια θεατές που δεν τα συμμερίζονται.
Οπότε αυτά περί γυμνού, βίας και τα ρέστα δεν έχουν καμια σχέση με την ποιότητα της τέχνης, αλλά με το προσωπικά σου γούστα.
Τα οποία καλά κάνεις και τα υπερασπίζεσαι αλλά δεν αφορούν κανέναν άλλον πέρα από σένα! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 12:41

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:ΟΚ κατάλαβα.
Έχει βάλει κάποια προσωπικά κριτήρια στο τί εσύ θεωρείς ποιότητα.

Όμως μπορώ να σε πληροφορήσω πως υπάρχουν πολλά εκατομμύρια θεατές που δεν τα συμμερίζονται.
Οπότε αυτά περί γυμνού, βίας και τα ρέστα δεν έχουν καμια σχέση με την ποιότητα της τέχνης, αλλά με το προσωπικά σου γούστα.
Τα οποία καλά κάνεις και τα υπερασπίζεσαι αλλά δεν αφορούν κανέναν άλλον πέρα από σένα! :)


Εσυ με ρωτησες και σου απαντησα... :)
Και απο ποτε εμενα με νοιαζει τι σκεφτεται ο υπολοιπος κοσμος? Εδω ψηφισαν τον Τραμπ για Προεδρο της Αμερικης...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 20:49

Εν τω μεταξυ, εχω στεναχωρηθει λιγο με την "κριτικη" σου... :λυγμ:

Π.χ. ας πουμε οτι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει Θεος. Το εκφραζω και το υποστηριζω. Μετα ερχεσαι εσυ και μου λες "ποια εισαι εσυ που θα κρινεις αν υπαρχει Θεος η οχι, σχεδον ενα εκατομμυριο κοσμος δεν συμφωνει μαζι σου, αυτη ειναι δικη σου αποψη (ενω εσυ με ρωτας)" κλπ...
Ασχετα με το αν υπαρχει η οχι, ασχετα με το αν δεν συμφωνει ολος ο πλανητης, εγω εχω μια αποψη και την υποστηριζω. Τωρα εσυ πιστευεις το αντιθετο. Καλα κανεις... αλλα δεν μπορεις να εμποδιζεις τον αλλον να εκφραζει μια αποψη, ασχετα με το αν ειναι σωστη η οχι, ασχετα με το αν συμφωνεις η οχι... δημοκρατια εχουμε... ας πει ο καθενας ο,τι πιστευει... :)
Γι'αυτο εδωσα το συγκεκριμενο παραδειγμα, για να καταλαβεις τι εννοω...

Και κατι αλλο: δεν μας ενδιαφερει τι πιστευει ο υπολοιπος κοσμος, οπως μου ειχες πει και την προηγουμενη φορα οταν ειπα οτι αρκετοι θεωρουν υπερεκτιμημενη την ταινια... οποτε γιατι μου λες "ενα εκατομμυρια κοσμος δεν συμφωνει μαζι σου" απο τη στιγμη που δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει πως κρινει ο κοσμος?

(Και καλο θα ηταν να ληξουμε καπου εδω το θεμα...)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες