Jackie Brown (1997)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Σεπ 2018, 13:49

Image
Τίτλος: Jackie Brown
Έτος παραγωγής: 1997
Σκηνοθεσία: Quentin Tarantino
Σενάριο: Quentin Tarantino
Ηθοποιοί: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Michael Keaton, Robert DeNiro
Διάρκεια: 154'
Imdb

Υπόθεση:
Ο Ορντέλ είναι σεσημασμένος έμπορος όπλων. Συνεργός του είναι ο Λούις, που έχει αποφυλακιστεί πρόσφατα. Η τρίτη της παρέας είναι η Τζάκι Μπράουν, η οποία ως αεροσυνοδός έχει αναλάβει τη μεταφορά και παράδοση των χρημάτων, που προέρχονται από την πώληση όπλων, στον Ορντέλ. Όταν όμως η τελευταία συλλαμβάνεται από τον Ρέι, έναν πράκτορα της Δίωξης Ναρκωτικών και Λαθρεμπορίας, προσποιείται ότι θα συνεργαστεί μαζί του, προκειμένου να τον «οδηγήσει» στον εγκέφαλο της παράνομης αυτής επιχείρησης....

Image

Άποψη:
Μία ενδιαφέρουσα περιπέτεια με την υπογραφή του Κουέντιν Ταραντίνο. Εδώ ''παντρεύει'' με μαεστρία το θρίλερ με το φιλμ νουάρ και ασφαλώς το διανθίζει με γερές δόσεις μαύρου χιούμορ. Οι παράξενοι χαρακτήρες και οι διαφορετικές ιστορίες είναι αλληλένδετες μεταξύ τους και συνθέτουν ένα παράξενο παζλ απόλυτης ελευθερίας, ενώ ο σκηνοθέτης ελέγχει τα πάντα μέχρι το τελικό αποτέλεσμα: από το σενάριο, (που από τις σπάνιες φορές δεν είναι αποκλειστικά δικό του αλλά βασίζεται σε μαύρο μυθιστόρημα του Λίοναρντ) και το μοντάζ, μέχρι την μουσική και τις επιμέρους σκηνές. Οι ερμηνείες είναι πολύ καλές, ενώ την παράσταση κλέβει για άλλη μια φορά ο Samuel L. Jackson, τον οποίο βλέπουμε σχεδόν σε όλες τις ταινίες του Ταραντίνο. Βάζω 8/10.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 13 Σεπ 2018, 22:16

Η μοναδική ταινία του Ταραντίνο που με άφησε αδιάφορο είναι αυτή...χωρίς να είναι κακή δεν μπόρεσε να με κερδίσει δυστυχώς...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Σεπ 2018, 22:42

Θεατής έγραψε:Η μοναδική ταινία του Ταραντίνο που με άφησε αδιάφορο είναι αυτή...χωρίς να είναι κακή δεν μπόρεσε να με κερδίσει δυστυχώς...


Γουστα ειναι αυτα, οκ. :))))
Εμενα μου αρεσε πολυ. Απο τις γκανγκστερικες του αυτη με "τραβηξε" περισσοτερο. Μου φανηκε πιο ενδιαφερουσα σαν υποθεση. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 14 Σεπ 2018, 07:16

Ηταν η πρωτη ταινια του Ταραντινο που ειδα, χωρις να ξερω τι ακριβως παω να δω. Δε θυμαμαι πολλα απο την υποθεση, περα του οτι ηταν αρκετα διασκεδαστικη (θυμαμαι πχ τον ταραντινικο διαλογο για το ποιος θα σηκωσει το τηλεφωνο, και την ατακα "θες να πηδηχτουμε;" για να σπασει ο παγος :χαχα:) και ειχε πολλα κολπα και πονηριες με κατι βαλιτσες, που με μπερδεψαν λιγο. Επισης ειχε αναφορες στη δεκαετια του 70 και τις ταινιες blaxploitation εκεινης της εποχης οπου εκανε καριερα η Γκριρ, αλλα εγω ποτε δεν ασχοληθηκα με εκεινο το ειδος, και η Γκριρ μου ηταν αγνωστη.

Φοβερη η ερμηνεια του Ντενιρο, που τον εχω συνηθισει σε διαφορετικους ρολους. Επισης, πολυ εχω πεθυμησει την ομορφια της Φοντα :μαναι:

Θα συμφωνησω με τον Θεατη οτι ηταν πολυ καλη ταινια, αλλα καπως λιγη για Ταραντινο. Νομιζω αν την ξαναβλεπα σημερα, θα την εκτιμουσα περισσοτερο
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 14 Σεπ 2018, 09:18

Να πω την αλήθεια, για μένα η συγκεκριμένη ταινία πέρασε και δεν άγγιξε.
Όχι ότι είναι κακή ταινία, αλλά σε σύγκριση με τα προηγούμενα έργα του αλλά και με τα επόμενα, φαίνεται κάπως άνευρη.
Νομίζω ότι επειδή αναφέρεται σε ένα είδος που είναι σχετικά άγνωστο στην Ελλάδα (το blaxploitation που ανέφερε ο Ξενέρωτας) η όλη σύλληψη της ταινίας δεν είχε ιδιαίτερη απήχηση.

Παραδόξως το Django Unchained, αν και επηρεασμένο από τα σπαγκέτι γουέστερν είχε και blaxploitation στοιχεία από ταινίες όπως το The Black Bounty Killer, και κατά συνέπεια είχε μεγαλύτερη απήχηση.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Σεπ 2018, 11:21

Θεατής έγραψε:Η μοναδική ταινία του Ταραντίνο που με άφησε αδιάφορο είναι αυτή...χωρίς να είναι κακή δεν μπόρεσε να με κερδίσει δυστυχώς...


Μια από τα ίδια...
Δεν θα έλεγα ότι δεν μου άρεσε, αλλά την βρήκα πολύ αδύναμη σε σχέση με τις 2 πρώτες (και καλύτερες) ταινίες του Ταραντίνο...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Σεπ 2018, 12:02

Νικολα, δε θεωρω οτι το Pulp και το Reservoir ειναι οι καλυτερες ταινιες του Ταραντινο. Καλες ηταν για την εποχη που προβληθηκαν αλλα διαφωνω καθετα, οριζοντια και διαγωνια στο γεγονος του οτι ειναι οι "καλυτερες" του, καθως και σε αυτη τη "θεοποιηση". Δεν ηταν τοσο ενδιαφερουσες σαν υποθεσεις οσο αλλες ταινιες του. Αποψη μου βεβαια, αλλα την υποστηριζω γιατι εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια αυτη τη φραση. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Σεπ 2018, 12:22

Αντικειμενικά το καινούργιο το έφερε με αυτές τις 2 ταινίες. Δλδ την σπονδυλωτή υπόθεση με τους απίθανους διαλόγους, τους σχεδόν καρτουνίστικους χαρακτήρες, την ωμή βία και τις "διαολεμένες" υποθέσεις...
Με αυτές καθιερώθηκε σαν ξεχωριστός σκηνοθέτης.

Όταν το σενάριο του "Reservoir Dogs" έπεσε κατα λάθος στα χέρια του Χάρβει Καιτέλ του έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση και αποιφάσισε ο ίδιος να χρηματοδοτήσει την ταινία αλλά και να φέρει γνωστούς ηθοποιούς να πρωταγωνιστήσουν!

Όσο για το "Pulp Fiction"... Τι να πω... Τη χρονιά που βγήκε στις αίθουσες έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση που μετά από ένα χρόνο ήταν υποψήφια προς βράβευση σχεδόν σε όλα τα κινηματογραφικά φεστιβάλ. Όσκαρ , Κάννες, Βερολίνο, MTV, και πάει λέγοντας!!

Από κει και πέρα το τι ταιριάζει στον καθένα είναι μια άλλη ιστορία.
Πάμε σε εντελώς υποκειμενικά κριτήρια οπότε οι εξηγήσεις περιττεύουν! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Σεπ 2018, 12:30

Δεν με ενδιαφερει τοσο η επιτυχια μιας ταινιας, αλλα το αν ειναι καλη/ενδιαφερουσα/ουσιωδης η οχι.
Οποτε....let's agree to disagree. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Jackie Brown (1997)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Σεπ 2018, 12:43

Μα αυτό είπα κι εγώ.
Αντικειμενικά είναι οι καλύτερες του, υποκειμενικά διαλέγουμε όποια μας κάνει κέφι.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες