Dune (1984)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Dune (1984)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 28 Φεβ 2021, 15:24

Image
Τίτλος: Dune
Έτος παραγωγής: 1984
Σκηνοθέτης: David Lynch
Σενάριο: David Lynch
Ηθοποιοί: Kyle MacLanchan, Francesca Annis, Sting, Brad Dourif
Διάρκεια: 136'
imdb

Υπόθεση
Η υπόθεση εξελίσσεται το έτος 10191. Στο τότε κατοικημένο Σύμπαν, που το κυβερνούσε ο Αυτοκράτορας Σαντάμ, υπήρχε σε έναν από τους 4 κύριους πλανήτες, τον άνυδρο και αφιλόξενο πλανήτη Αρράκις, μια ουσία, που επέτρεπε στους μυημένους να κινηθούν διαστρικά χωρίς φυσική κίνηση. Οι ιθαγενείς κάτοικοι του Αρράκις, οι Φρέμεν, περιμέναν εδώ και αιώνες τον ερχομό του Μεσσία, τον Ουσουλ Μουαντιπ, που θα τους οδηγούσε σε ιερό πόλεμο ενάντια στην κυριαρχία των διαβολικών υπηκόων του σατανικού, απάνθρωπου και έκφυλου Βαρόνου Χαρκόνεν, συμμάχου του Αυτοκράτορα Σαντάμ. Μετά την ενηλικίωση και άνοδο στην εξουσία του Πολ Ατρείδη, γιού του συνετού Δούκα Λιτο, αυτός καταφεύγει στον πλανήτη Ντιουν (Αρράκις). Ο Πολ θα θα γίνει ο ηγέτης των Φρέμεν και θα στραφεί εναντίον των συνωμοτών που καταδίωξαν την οικογένεια του, εκπληρώνοντας έτσι την προφητεία που όλοι ανέμεναν.... Είναι βασισμένο σε βιβλίο του Φρανκ Χέρμπερτ.

Image

Κριτική
Από ό,τι κατάλαβα η συγκεκριμένη ταινία θεωρείται καλτ. Για επιστημονικής φαντασίας - που είναι το αγαπημένο μου είδος - μου άρεσε μόνο σεναριακά. Σκηνοθετικά ήταν λίγο αμήχανο ή μάλλον εγώ καθώς το έβλεπα ένιωθα μια αμηχανία.. απλά αναμένω να δω πως θα είναι και το ριμέικ που θα βγει τέλος του 2021. Γενικά, δεν το βρήκα κακό απλά παρατήρησα και πολλές ομοιότητες με Star Wars και βρήκα τη σκηνοθεσία λίγο περίεργη.. επίσης βρήκα τον Στίνγκ λίγο εκτός κλίματος, δεν μου ταίριαζε καθόλου εκεί, μου έφερε στο νου τον Ντέιβιντ Μπαουι στον ''Λαβύρινθο''.. βέβαια, δεν έχω διαβάσει και το βιβλίο για να συγκρίνω και να μπω σε πιο πολλές λεπτομέρειες αλλά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά αξιοπρεπές. Θα βάλω ένα γενναιόδωρο 7/10.

Trailer

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Dune (1984)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 13 Μάρ 2021, 21:55

Οντως εχει εκκεντρικο στυλ και σκηνοθεσια. Βλεπεται δυσκολα, αν και δυστυχως πρεπει να οφειλεται στο οτι ειχα κοπια χωρις υποτιτλους.

Παντως εκτος απο αυτη την ταινια (και το "ριμεικ" που θα βγει) υπηρχε και μια μινι σειρα του 2003 περιπου, αν δεν κανω λαθος απο το Syfy Channel
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dune (1984)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Μάρ 2021, 21:09

Συμπτωματικά σήμερα την ανέφερα κάπου την ταινία, ως κλασική ταινία-σταθμό στην Ε.Φ. (μαζί π.χ. με το Blade Runner).

Πάνε πολλά (πολλά (πάρα πολλά (διάβαζε: το 1984 ή το 1985 :ρ ))) χρόνια που την είδα και αυτό που περισσότερο έμεινε σε εμένα είναι η ιδιαίτερη σκηνοθεσία που ανήκει στον αγαπημένο πια David Lynch. Τότε βέβαια, δεν τον γνώριζα.

Κι ενώ έχω να την δω δεκαετίες, ακόμη υπάρχουν στο μυαλό μου αποτυπωμένες αρκετές σκηνές. Ακριβώς, λόγω της ιδιαίτερης σκηνοθεσίας.

Επίσης, θυμάμαι χαρακτηριστικά πως μέσα στον κακό χαμό, οι Ατρίδες μιλουσαν ψιθυριστά, πράγμα που βύθιζε την αφήγηση σε μια πολύ ιδιαίτερη αίσθηση.

Αναρωτιέμαι πώς θα μου φανεί όταν την ξαναδώ, ύστερα από τόσα χρόνια. Αν θα μπορέσει να κρατηθεί ή θα κατερεύσει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες