Ladyhawke (Το Γεράκι και ο Λύκος) (1985)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Ladyhawke (Το Γεράκι και ο Λύκος) (1985)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Ιαν 2020, 12:39

Image
Τίτλος: Ladyhawke
Ελληνικός τίτλος: Το Γεράκι και ο Λύκος
Έτος παραγωγής: 1985
Σκηνοθέτης: Richard Donner
Σενάριο: Edward Khmara, Michael Thomas, Tom Mankiewicz, David Peoples
Ηθοποιοί: Rutger Hauer, Michelle Pfeiffer, Matthew Broderick, Leo McKern
Imdb

Υπόθεση:
Δύο εραστές καταδικάζονται από τα μάγια ενός σατανικού επισκόπου: τηv ημέρα η γυναίκα μεταμορφώνεται σε γεράκι, ενώ το βράδυ o άντρας μεταμορφώνεται σε λύκο, μπορούν να συναντιούνται μόνο δευτερόλεπτα κατά την αλλαγή μέρας - νύχτας. Ο μόνος που μπορεί να λύσει το ξόρκι είναι ένας νεαρός μικροκακοποιός.

Image

Κριτική:
Ίσως μια από τις πιο ρομαντικές ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ, "Το Γεράκι και ο Λύκος" αφηγείται την παραμυθένια ιστορία ενός μεγάλου ανεκπλήρωτου έρωτα. Η ταινία είχε να επιδείξει καταπληκτικά τοπία, με μερικές, μάλιστα, από τις καλύτερες λήψεις ηλιοβασιλεμάτων και ανατολών και η φωτογραφία ήταν εξαίσια. Τα γυρίσματα είχαν γίνει στην Ιταλία. Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν αρκετά στιβαρές, ενώ την παράσταση έκλεψε μάλλον ο γλυκούλης Broderick, με την πολύ ευχάριστη ερμηνεία του. Πέρα απ' αυτά, μου άρεσε πολύ και η χημεία μεταξύ των δύο πρωταγωνιστών - Χάουερ και Φάιφερ. Εν ολίγοις, η εξαιρετική φωτογραφία, η όμορφη υπόθεση, η όλη ατμόσφαιρα (ή μάλλον ''μαγεία'' του Μεσαιωνικού κλίματος), η συγκλονιστική φυσική ομορφιά της Μισέλ Φάιφερ και το απίστευτο βλέμμα του απόλυτα ερωτευμένου αρσενικού από τον Ρούντγκερ Χάουερ δεν υπάρχει περίπτωση να απογοητεύσει κανέναν λάτρη του είδους. Αυτό που κάπως δεν μου πολυέκατσε βέβαια, ήταν η μουσική, που την θεώρησα λίγο άκαιρη και άκυρη για το κλίμα και την αισθητική της ταινίας. Παρόλα αυτά, 10/10!

Image

H ταινία ήταν υποψήφια για δύο βραβεία Όσκαρ, Καλύτερης Μίξης ήχου και Καλύτερου Μοντάζ Ήχου.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ladyhawke (Το Γεράκι και ο Λύκος) (1985)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 11 Απρ 2020, 20:29

Αφορμή για να δω την ταινία ήταν το παιχνίδι μας "Δες μια αγαπημένη μου ταινία" και ήταν μια από τις επιλογές που μου είχε δώσει η Μπιατριξ. Πρέπει όμως να την πρωτοείδα πριν πολλά χρόνια, πέρα όμως από την κεντρική πλοκή, δεν την θυμόμουν.

Ομολογώ πως είμαι φαν των ρομαντικών ταινιών, ειδικά αν είναι και εποχής, οπότε την ευχαριστήθηκα! Πέρασα πολύ όμορφα αυτές τις δύο ώρες βλέποντας αυτό το παραμύθι, που μπορεί να μη είχε εφέ στο κεντρικό σημείο της υπόθεσης, αλλά δεν μείωνε αυτό καθόλου την ταινία γιατί είχε μια πολύ καλή και αληθοφανή πλοκή. Επίσης η αισθητική της ταινίας είναι χαρακτηριστική της εποχής που γυρίστηκε, με τα χρώματα και την μουσική επένδυση να θεωρούνται πλέον ρετρό. Σε κάποια σημεία θα προτιμούσα να μην είχε αυτή την επική μουσική. Στα θετικά της είναι τα ωραία τοπία, η φωτογραφία της ταινίας και οι πολύ καλοί ηθοποιοί που έπαιζαν.

Ωραία παρουσίαση και χάρηκα που είχα την ευκαιρία να την ξαναδώ μέσα από το παιχνίδι. :πάνω:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ladyhawke (Το Γεράκι και ο Λύκος) (1985)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Απρ 2020, 11:17

Τρινιτυ, χαιρομαι που σου αρεσε η ταινια.. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες