The Princess Bride (1987)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

The Princess Bride (1987)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Σεπ 2019, 01:45

Image
Τίτλος: The Princess Bride
Ελληνικός τίτλος: Τρελές ιστορίες έρωτα και φαντασίας
Έτος παραγωγής: 1987
Σκηνοθέτης: Rob Reiner
Σενάριο: William Goldman
Ηθοποιοί: Cary Elwes, Robin Wright, Mandy Patinkin, Chris Sarandon
Διάρκεια: 98'
Imdb

Υπόθεση
Η ιστορία της όμορφης Buttercup και του φτωχού Westley που ερωτεύονται τρελά και αληθινά. Όταν ο Westley αναγκαστεί να φύγει στα καράβια, η Buttercup του υπόσχεται ότι θα τον περιμένει να επιστρέψει. Δυστυχώς όμως ο Westley πέφτει θύμα του τρομερού πειρατή Roberts.

Image

Άποψη
Δεν θα πω πολλά για αυτή την ταινία. Κλασσικό ρομαντικό παραμύθι, ένα παραμύθι με γίγαντες, βασιλιάδες, μάγισσες, πειρατές και φυσικά τον αληθινό έρωτα, την πραγματική αγάπη που όλα τα νικά.
Γεμάτο κλισέ βέβαια, αλλά πέρα από όλα αυτά, το καστ και οι ερμηνείες ήταν πολύ καλές, η φωτογραφία απίστευτη και η ταινία γενικά ήταν μια χορταστική και ενδιαφέρουσα περιπέτεια παρ' όλη την μικρή της διάρκεια. Για τους φαν του ρομαντικού στοιχείου και των παραμυθιών είναι ό,τι πρέπει. Προσωπικά θα ήθελα να την ξαναδώ, μου άρεσε πολύ. 9.5/10


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Princess Bride (1987)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2019, 17:39

Ίσως φταίει που δεν την είδα στον καιρό της και σε μιαν άλλη ηλικία; Δεν ξέρω. Την είδα ακριβώς πριν έναν χρόνο και δεν μου άρεσε, αν και της έβαλα ένα 5☆.

Μέσα σε όλα, αναρωτιόμουν αν ήταν τάχα τόσο δύσκολο για τον Mandy Patinkin να μελετήσει και να μιμηθεί την Ισπανική προφορά στα Αγγλικά του, που είναι τόσο πολύ χαρακτηριστική.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Princess Bride (1987)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Σεπ 2019, 19:05

Ε, κι εγω προσφατα την ειδα βρε Φαρε, αλλα την λατρεψα. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Princess Bride (1987)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Σεπ 2019, 19:45

Είναι βασισμένη σε ένα αγαπημένο μου βιβλίο! Βέβαια οι διαφορές είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (μέχρι και ο Στέφεν Κινγκ εμφανίζεται στο βιβλίο) αλλά και πάλι θεωρώ πως ήταν αξιοπρεπής μεταφορά! :)
Κι εγώ ένα 8 της έχω.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Princess Bride (1987)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2019, 20:06

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ε, κι εγω προσφατα την ειδα βρε Φαρε, αλλα την λατρεψα. :))))
Μάλλον καταφέρνεις να είσαι πιο παιδί από εμένα. :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες