Aliens (1986)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Aliens (1986)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Σεπ 2019, 18:55

Image
Τίτλος: Aliens
Έτος παραγωγής: 1986
Σκηνοθέτης: James Cameron
Σενάριο: James Cameron
Ηθοποιοί: Sigourney Weaver, Carrie Hen, Michael Biehn, Bill Paxton
Διάρκεια: 137'
Imdb

Υπόθεση:
Συνέχεια της γνωστής ταινίας του Ρίντλει Σκοτ "Αλιεν" με μια εντυπωσιακή Γουίβερ να επιστρέφει στον πλανήτη με τα άγνωστα δολοφονικά όντα για να σώσει ένα συνοικισμό αποίκων του διαστήματος. Η ταινία έλαβε επτά υποψηφιότητες για Όσκαρ, συμπεριλαμβανομένου και Α' Γυναικείου Ρόλου για την ερμηνεία της Γουίβερ, κερδίζοντας δύο στις κατηγορίες Μοντάζ Ηχητικών Εφέ και Οπτικά Εφέ.

Image

Άποψη:
Από τις καλύτερες ταινίες επιστημονικής φαντασίας όλων των εποχών. Αυτή μαζί με την αρχική του 1979 είναι για μένα οι καλύτερες με διαφορά από όλες τις ταινίες της σειράς που ακολούθησαν. Καλό σενάριο, καλή σκηνοθεσία, καλοί ηθοποιοί, εκπληκτική φωτογραφία, πολύ καλά εφέ για την εποχή και πολλή αγωνία. Η ταινία δεν κάνει σε κανένα σημείο ''κοιλιά'' παρά τη σχετικά μεγάλη διάρκειά της και σε κρατάει καθηλωμένο μέχρι το τέλος. Δεν νομίζω καμιά από τις μελλοντικές ταινίες της σειράς, όσες και να βγούν αλλά και ταινίες του είδους που θα πατήσουν ξανά πάνω σ' αυτήν, να μπορέσουν να την ξεπεράσουν όσο σύγχρονα εφέ και αν διαθέσουν. Μια ταινία επιστημονικής φαντασίας απόλυτα άρτια σε όλα τα συνθετικά της στοιχεία. 9/10
Image


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Aliens (1986)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Οκτ 2019, 04:37

Πρεπει να την εχω δει καποιες φορες στην τηλεοραση, και μονο αποσπασματικα, και πριν απο πολλα χρονια. Αν ομως ολο αυτο το παζλ που εχω στο μυαλο μου το ενωσω, μπορω να εντοπισω καποια στοιχεια του ευρηματικου Τζειμς Καμερον που χαρακτηρισαν την επιστημονικη φαντασια της εποχης.

Διαστημικη αποικια που αποδεκατιστηκε απο εξωγηινα τερατα και διαστημικοι λοκατζηδες με υπεροπλα που πανε να τα εξολοθρευσουν; Και μονο με την ιδεα πορωθηκα και θα βαλω βιντεογκειμ! :προσκυνώ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Aliens (1986)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2020, 11:36

Ναι, ειναι οντως φοβερη ταινια, με σασπενς, αλλα για μενα η πρωτη του Ριντλει Σκοτ αξιζει τα πρωτεια. 8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Aliens (1986)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Νοέ 2020, 23:17

Μας είχε κάνει βαθιά εντύπωση, όταν βγήκε και την είδαμε στο σινεμά. Ένας φίλος μου δεν μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες