Blade Runner (1982)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Blade Runner (1982)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2019, 17:35

Image
Τίτλος: Blade Runner
Έτος παραγωγής: 1982
Σκηνοθέτης: Ridley Scott
Σενάριο: David Peoples
Ηθοποιοί: Harrison Ford, Rutger Hauer, Daryl Hannah, Sean Young
Διάρκεια: 117'
IMDB

Υπόθεση:
Ένας ''μπλέιντ ράνερ'', αστυνομικός ειδικού σώματος, αναλαμβάνει την εξόντωση τεσσάρων ανδροειδών που ήλθαν στη Γη με σκοπό να συναντήσουν τον επιστήμονα που τους δημιούργησε. Βασισμένο στο βιβλίο του Φίλιπ Κ. Ντικ ''Το Ηλεκτρικό Πρόβατο''.

Image

Άποψη:
Τι να πω για αυτή την ταινία? Εκπληκτική ταινία για το μέλλον της ανθρωπότητας, την ηθική και συναισθηματική υπόσταση ανθρώπων και μηχανών. Εκπληκτική η μουσική του Βαγγέλη που απογειώνει την ταινία. Φοβερή φωτογραφία και σκηνοθεσία. Το μυστήριο καθώς και το πάντρεμα ανάμεσα στην εξελιγμένη τεχνολογία με παλαιομοδίτικα σκηνικά και αντικείμενα, συμβάλουν σε μια σπουδαία καλλιτεχνική δημιουργία. Η δε ερμηνεία του Ρόντγκερ Χάουερ.. όλα τα λεφτά! (κατά τη γνώμη μου). 9/10

Image


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Blade Runner (1982)

Ανάρτησηαπό Στεπ » 24 Σεπ 2019, 10:46

Την έχω δει 2 φορές πριν χρόνια με τελευταία πριν λίγες μέρες αφού μου άρεσε πολύ το καινούριο 2049.
Παρόλη τη φήμη της δε μου άρεσε ούτε παλιά, ούτε και τώρα. Δυσκολεύουν να παρακολουθήσω την ιστορία κι αν δεν ήξερα πως είναι τόσο γνωστή ταινία μπορεί και να μην την ξανάβλεπα. Με την επανάληψη βέβαια τη συνήθισα και θα την πω μέτρια. 5/10 από εμένα.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Blade Runner (1982)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Σεπ 2019, 21:33

Για μένα είναι από τα απόλυτα 10αρια μου. :ναι:
Από την εκπληκτική σκηνοθεσία μέχρι το συγκλονιστικό φινάλε και τον μονόλογο του ανδροειδούς, για μένα η ταινία είναι εξαιρετική.
Όπως είπε και η Μπεατρίξ, η μουσική του Παπαθανασίου είναι εκπληκτική και προσθέτει μια ακόμη δόση μαγείας.

Και το βιβλίο το είχα αγαπήσει (Το ηλεκτρικό πρόβατο) , μιας και η ματιά του Φίλιπ Ντικ στο μέλλον μου φαίνεται προφητική αλλά και ουσιώδης.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες