E.T. the Extra-Terrestrial (Ε.Τ. - Ο Εξωγήινος) (1982)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3398

E.T. the Extra-Terrestrial (Ε.Τ. - Ο Εξωγήινος) (1982)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 10:00

Image

Τίτλος: E.T. the Extra-Terrestrial
Έτος παραγωγής: 1984
Σκηνοθέτης: Steven Spielberg
Σενάριο: Melissa Mathison
Ηθοποιοί: Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote ...
Πρωτότυπη μουσική: John Williams

Υπόθεση
Ένα διαστημόπλοιο προσγειώνεται μέσα σε ένα δάσος αλλά ανακαλύπτεται από κάποιους ανθρώπους του κράτους και αναγκάζεται να φύγει εσπευσμένα. Μέσα στην βιάση απομένει πίσω ένας μικρός εξωγήινος που βρίσκει καταφύγιο σε μια αποθηκούλα ενός σπιτιού κι εκεί τον βρίσκει ο μικρός Έλιοτ, τον παίρνει στο δωμάτιο του και γίνονται φίλοι. Οι δυο φίλοι αποκτούν μια ψυχική επικοινωνία έτσι που ο Έλιοτ να νιώθει τα συναισθήματα του εξωγήινου φίλου του. Μοναχά που ο εξωγήινος θέλει και πρέπει να επιστρέψει στους δικούς του.

Άποψη
Από της πιο κλασικές ταινίες κι από τους πιο γνωστούς εξωγήινους της οθόνης ο ET (αρχικά των λέξεων Extra Terrestrial δηλ. Εξωγήινος), που είχε συναρπάσει όταν βγήκε το 1984. Οι ερμηνείες όλων των παιδιών, και ειδικά του 11χρονου τότε Χένρη Τόμας, που υποδύθηκε τον Έλιοτ, απλά καταπληκτικές και βέβαια η 7χρονη τότε Drew Barrymore αποδείχτηκε πως είχε μεγάλη καριέρα μπροστά της.

Image

Αν παρατηρήσει κανείς, η ταινία έχει σχετικά λίγους διαλόγους, κι ίσως είναι αυτό άλλο ένα χαρακτηριστικό του κινηματογράφου του ’70.

Συγκινητική ιστορία, με κωμικά στοιχεία, για μικρούς και μεγάλους, από τον μεγάλο παραμυθά Σπίλμπεργκ. Ταινία που μας άφησε μεγάλη ποπ κληρονομία, όπως την φιγούρα του ΕΤ, το κλασικό μουσικό θέμα, την κλασική σκηνή με το ιπτάμενο ποδήλατο και φόντο το φεγγάρι καθώς και την ατάκα: ET phone home.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44

Re: E.T. the Extra-Terrestrial (Ε.Τ. - Ο Εξωγήινος) (1982)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 09 Απρ 2013, 11:47

Πολύ συγκινιτική ταινία! Την είχα δει μικρούλα με τον αδερφό μου και θυμάμαι μας είχε συνεπάρει!
Τελευταία αλλαγή από Ευστρατία στις 09 Απρ 2013, 12:11, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Απρ 2013, 11:51

Μια μαγευτική ταινία! Τυχεροί όσοι την είδαμε και την αγαπήσαμε παιδιά :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 12:59

Η επιφύλαξή μου με τέτοιου είδους εξωγήινους είναι πως είναι υπερβολικά ανθρωπόμορφοι.

Βλέπουμε πως εδώ, στον ίδιο πλανήτη, την Γη, η ζωή με κοινή καταγωγή εξελίσσεται τόσο διαφορετικά που δίνει π.χ. τον άνθρωπο και την κατσαρίδα. Ένα ον, λοιπόν, που δημιουργήθηκε σε κάποιον μακρινό πλανήτη με άλλη βαρύτητα, σύσταση αέρα κτλ. και όμως είναι σαν γήινο θηλαστικό, συγγενικό με τον άνθρωπο: με δύο χέρια, δύο μάτια με βλέφαρα, δύο πόδια, μύτη, αναπνευστικό σύστημα, στόμα, ικανότητα ομιλίας κτλ. είναι μάλλον τελείως απίθανο και καθόλου πειστικό σαν ενδεχόμενο.

Όμως βολεύει στο δράμα. Θέλουμε ανθρώπινα πράγματα για να συγκινηθούμε. Κι έπειτα, σκέφτομαι πως η απόκλιση από το ανθρώπινο (όπως η δυσμοφία, η τερατογένεση κτλ.) γενικότερα μάς προκαλεί εύκολα συναισθήματα.

Ευτυχώς, όταν την πρωτοείδα ήμουν μικρός και πολύ λιγότερο κριτικός από τώρα, πράγμα που μπορεί να σου χαλάσει το παραμύθι. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 09 Απρ 2013, 13:05

Eιχα το βιβλιο οταν ημουν μικρη,αλλα δεν θυμαμαι την υποθεση.
Οποτε θα δω την ταινια,μιας και μου την φεραν χθες.

Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21

Ανάρτησηαπό Γλωσσολάγνος » 09 Απρ 2013, 13:36

Φαροφύλακας έγραψε:Ευτυχώς, όταν την πρωτοείδα ήμουν μικρός και πολύ λιγότερο κριτικός από τώρα, πράγμα που μπορεί να σου χαλάσει το παραμύθι. :)

Στα λόγια μου ήρθες, διότι έτσι ακριβώς θ' απαντούσα στην αρνητική άποψη που έχεις για το Τρελό Σαββατοκύριακο στου Μπέρνι, μια ταινία που δεν μπορεί να λειτουργήσει κωμικά για κάποιον που αμφισβητεί συνεχώς τις υπερβολές της. Πρέπει να είναι κανείς ή έφηβος ή σε πολύ χαλαρή φάση για να γουστάρει μ' αυτήν την ταινία. Εγώ την είδα στα 15 μου και αυτή η αίσθηση επιστρέφει πάντοτε όταν τη βλέπω.

Όσον αφορά τον Εξωγήινο: είναι μια ταινία που αγαπώ πολύ, αν και, όταν την είχα πρωτοδεί, κάποιες σκηνές μου είχαν προκαλέσει έντονη ανησυχία (όπως η περικύκλωση του σπιτιού από τους επιστήμονες και η είσοδός τους), κι επίσης είχα τρομάξει την πρώτη φορά που φαίνεται καθαρά το πρόσωπο του εξωγήινου (μέσ' απ' τα χόρτα). Να τονίσω ότι ήμουν έξι ετών κι ότι ήταν η πρώτη ταινία που είδα ποτέ σε κινηματογράφο. Μαγική η σκηνή με τα ποδήλατα: τόσο έντονο συγκινησιακό σημάδι μου έχει αφήσει, ώστε δακρύζω κάθε φορά που τη βλέπω. Το ζήτημα του κατά πόσο είναι πιθανό να υπάρχουν τέτοιοι ανθρωπόμορφοι εξωγήινου δεν με απασχολεί, γιατί ακριβώς προτιμώ ν' αφεθώ στο παραμύθιασμα και τη συγκίνηση.

9* θα της δώσω. [Άντε, ας υιοθετήσω κι εγώ το σύστημα των δέκα άστρων...]

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 14:18

Τον ET τον ξαναείδα εχθές παρέα με τον γιο μου κι ευτυχώς, το να βλέπεις ένα παιδί να κοιτάζει μαγεμένο όλο αυτό το παραμύθι, σε παρασύρει. :)

Ειδικά η σκηνή με τα ποδήλατα που πετάνε είναι πράγματι μαγική. Εγώ θυμάμαι περισσότερο να μαγεύουν οι ιπτάμενες μοτοσυκλέτες από ένα επεισόδιο του "Γκαλάκτικα", και πάλι εκεί, στις αρχές του '80.

(όποιος ενδιαφέρεται ας δει από το 1:55 και πέρα)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 09 Απρ 2013, 15:16

Φαροφύλακας έγραψε:
Ευτυχώς, όταν την πρωτοείδα ήμουν μικρός και πολύ λιγότερο κριτικός από τώρα, πράγμα που μπορεί να σου χαλάσει το παραμύθι. :)

Μάλλον είσαι επιλεκτικά κριτικός, γιατί στο Cloverfield αφέθηκες στην (ακατανόητη) παραμυθία. :ρ
Τουλάχιστον αυτό είναι και για παιδιά και δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό τις υπερβολές.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 11 Απρ 2013, 11:43

Δεν μου πολυάρεσε ποτέ. Το είχα βρει από την πρώτη φορά που το είδα υπερβολικά γλυκούλικο...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2013, 12:01

Σινεφίλ έγραψε:Μάλλον είσαι επιλεκτικά κριτικός, γιατί στο Cloverfield αφέθηκες στην (ακατανόητη) παραμυθία. :ρ
Τουλάχιστον αυτό είναι και για παιδιά και δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό τις υπερβολές.

Ο ΕΤ είναι παραμύθι για παιδιά, και σαν παιδί αφέθηκα και πέρασα ωραία. Το Cloverfield είναι παραμύθι για μεγάλους και σαν μεγάλος κατάφερα κι αφέθηκα και πέρασα καλά. Περισσότερο σαν συνέπεια, τον βλέπω εγώ.

Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες