Terminator (1984)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 14:13

Image

Τίτλος: The Terminator
Ελληνικός τίτλος: Ο Εξολοθευτής
Έτος παραγωγής: 1984
Σκηνοθέτης: James Cameron
Σενάριο: Gale Anne Hurd
Ηθοποιοί: Arnold Swagzeneger, Linda Hamilton, Michael Biehn
Διάρκεια: 115΄



Υπόθεση
Ο Εξολοθρευτής (πρωτότυπος τίτλος: The Terminator) είναι αμερικανική ταινία δράσης - επιστημονικής φαντασίας του 1984, σε σκηνοθεσία Τζέιμς Κάμερον. Το σενάριο γράφτηκε από τον σκηνοθέτη, σε συνεργασία με την Γκέιλ Αν Χαρντ, η οποία ανέλαβε και την παραγωγή. Πρωταγωνιστούν οι Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ, Λίντα Χάμιλτον και Μάικλ Μπιν. Η πλοκή της ταινίας επικεντρώνεται σε έναν cyborg εκτελεστή, ο οποίος έχει σταλθεί από το μέλλον (2029), στο παρόν (1984), ώστε να σκοτώσει τη Σάρα Κόνορ, η οποία μελλοντικά θα γεννήσει τον αρχηγό της επανάστασης κατά των μηχανών.

Image

Άποψη
Η μεγάλη σκηνοθετική δύναμη του Τζέιμς Κάμερον έγκειται στο ότι είναι ικανός να προσδίδει ψυχή σε κοινότυπες (αλλά πάντα ευφάνταστες) ιστορίες, «χτίζοντας» χαρακτήρες, δίνοντας έμφαση στον συναισθηματικό κόσμο τους μέσα από την θεαματική δράση των ταινιών του και προκαλώντας έντονο σασπένς.
Έτσι κι εδώ, ο τρόπος που παρουσιάζεται η κλισέ εξέλιξη του έργου είναι τόσο επιτυχημένος που (ενώ αν είχε αναλάβει οποιοσδήποτε άλλος εμπορικός σκηνοθέτης, το deja-vu θα άγγιζε επικίνδυνα υψηλά επίπεδα) προκαλεί νοσταλγία, καθότι κάνει την παρακολούθηση μιας απλής sci-fi περιπέτειας να μοιάζει πρωτόγνωρη ακόμα και σήμερα!

Μάλιστα πιστεύω πως ο «Εξολοθρευτής» είναι πιθανώς η πιο πρωτότυπη δουλειά του Κάμερον! Εξηγούμαι: Ιδίως μέχρι τα μισά, πίσω από την επιφάνεια της σκοτεινής και βίαιης περιπέτειας επιστημονικής φαντασίας κρύβεται έντονος αυτοσαρκασμός! Μπορεί ο Σβαρτζενέγκερ να θεωρεί ότι δίνει μια υποβλητική ερμηνεία, αλλά στην πραγματικότητα, είτε αυτό αποτελούσε πρόθεση του σκηνοθέτη είτε όχι, προκαλεί περισσότερο γέλιο παρά φόβο.

Η ταινία είναι απολαυστικότατη και δεν της λείπει ούτε η αγωνία, ούτε η εντυπωσιακή δράση, ούτε η πρωτοπορία των εφέ. Η τελική σκηνή δε, όπου το κλίμα έχει πια σοβαρέψει, είναι εκπληκτική και κλείνει το φιλμ με ανατριχιαστικά ευρηματικό τρόπo.

Τρέιλερ

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Αύγ 2018, 15:29

Αγαπημένη και all time classic Ταινία που έγινε σταθμός στον κινηματογράφο...

Καλή αρχή Μπιατριξ :πάνω:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 15:34

Θεατής έγραψε:Αγαπημένη και all time classic Ταινία που έγινε σταθμός στον κινηματογράφο...

Καλή αρχή Μπιατριξ :πάνω:


Θενκς! :))))
Ναι, ειναι οντως φοβερη ταινια.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 27 Αύγ 2018, 17:45

Ο τερμινατορας δεν ειναι απλως μια ταινια, ειναι ενα συμβολο-θρυλος για ολα τα αγορακια που μεγαλωσαμε με ταινιες δρασεις. Δεν ειναι τυχαιο, αφου συνδυαζει (απο οσο ξερω) πρωτοποριακα πολλα στοχεια: ταξιδι στο χρονο, δυστοπικο μελλον, πολεμο με ρομποτ και φουτουριστικα οπλα (ουρλιαζει το 15χρονο μεσα μου :σάλια:) αλλα και συγχρονο θριλερ δρασης με καταδιωξη. Το τελος κορυφωνεται με ενα mindfuck που σε κανει να ψαχνεσαι.

Νομιζω οτι η "κωμικοτητα" που παρατηρεις στον Αρνι δεν ειναι ηθελημενο, αλλα ισως ειχε να κανει με αδεξια ερμηνεια, που δεν ηταν παρατηρησιμη τοτε το 1984.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Αύγ 2018, 12:12

Από αυτήν την ταινία έχω μια πολύ πολύ γλυκιά ανάμνηση.

Την είχα δει παιδί, στο σινεμά. Το ταξίδι στον χρόνο, το αδιάκοπο κυνηγητό, οι φόνοι με βάση το όνομα, ο ακατανόητος λαβύρινθος στον οποίο βυθιζόταν η Σάρα Ο Κόνορ, δίχως να ξέρει το γιατί, τα πάντα με γεμίζανε με ένα μαγικό συναίσθημα κι αφήσαν μέσα μου ένα αποτύπωμα για πάντα.

Καλή και η συνέχεια αλλά τίποτα δεν ξαναφτασε για μένα εκείνη την πρώτη, βαθιά, μαγική αίσθηση.

Ευχαριστούμε που μας θύμησες αυτήν την απίστευτη ταινία.

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Σεπ 2018, 09:23

Ναι, μονο που ξεχασα να βαλω βαθμο. 9/10! Το αγαπω! :γιούπι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Terminator (1984)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Σεπ 2018, 10:37

Μπιατριξ, θέλω να μου πεις μια ταινία που για σένα είναι το απόλυτο δεκάρι!! (εκτός Kill Bill) :))))

**************

Την συγκεκριμένη ταινία την είχα δει όταν ήμουν γυμνάσιο ένα βράδυ στην ΕΡΤ1!
Μάλιστα θυμάμαι πως με τους φίλους μου είχαμε δει σε ένα περιοδικό πως θα προβληθεί στην τηλεόραση και μια βδομάδα καθόμασταν σε αναμμένα κάρβουνα!! :))))
Τελικά αφού την είδαμε, μας είχε κάνει τόση εντύπωση, που παίζει να την συζητούσαμε ένα 6μηνο στο σχολείο.

Μετά από τόσα χρόνια μπορώ να πω πως την βλέπω άνετα ανά πάσα στιγμή.
Συνεχίζει να με εντυπωσιάζει και να μου προκαλεί νοσταλγία.
Βέβαια η ταινία είχε σεναριακές τρύπες, μεγαλύτερες κι από αυτές του όζοντος, αλλά συγχωρούμε τον Τζέιμς γιατί έφτιαξε μια ταινία χαμηλού προϋπολογισμού που αποτέλεσε την αφετηρία για ένα ολόκληρο μυθικό κόσμο!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες