Tess (1979)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Απρ 2013, 14:56

Image
Τίτλος:Tess
Έτος παραγωγής: (1979)
Σκηνοθέτης: Roman Polanski
Σενάριο: Gérard Brach, Roman Polanski
Ηθοποιοί: John Collin, Nastassja Kinski, Peter Firth...


Υπόθεση
Μια φτωχή οικογένεια για να βρεί χρήματα αναγκάζεται να στείλει την κόρη τους την τες να ζητήσει βοήθεια απο κάποιους πλούσιους συγγενείς τους.Φτάνοντας εκεί η τες συναντά τον πλούσιο γαιοκτήμονα ξαδελφό της ο οποίος την ερωτεύεται και θέλει να την κάνει ερωμένη του.Δεν υπολογίζει τίποτα και φτάνει σε σημείο να την βιάσει.Η τες είναι πολύ δυναμική παίρνει την ζωή της στα χέρια της δεν υπολογίζει χρήματα και φεύγει.Κάνει τα πάντα προκειμένου να μην πέσει πάλι στα χέρια του γαιοκτήμονα,ακόμα μένει και στον δρόμο με την οικογένεια της.

Άποψη
Γενικά μου αρέσει πολύ ο Πολάνσκι και πιστεύω οτι αυτή είναι μια ταινία που τον αντιπροσωπεύει αρκετά.Πολύ δράμα.Δείχνει μια γυναίκα πολύ δυναμική που βάζει πάνω απο όλα την ηθική της και τα θέλω της κάτι πολύ πρωτότυπο για την τότε εποχή.Πολύ καλή σκηνοθεσία και ωραίο σενάριο και πάνω απο ολα μια φοβερή ερμηνεία απο την Nastassja Kinski.Αγαπώ και θαυμάζω την τες.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 14 Απρ 2013, 15:37

Την ειδα και εγω..
Δεδομενου οτι διαβαζω τωρα και ενα βιβλιο που εχει σαν θεμα την ζωη και τις δυσκολιες των γυναικων εκεινης της εποχης, καταλαβαινω καλυτερα και την ταινια.

Αρκετα ρεαλιστικη, και καθολου ρομαντικη. Μου αφησε μια μελαγχολια, και την αισθηση οτι ειδα κατι καλο. Στην δανειστικη βιβλιοθηκη, πετυχα και το βιβλιο, αλλα δεν θα το διαβασω

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Αξία » 14 Απρ 2013, 17:11

Κατά τη γνώμη μου στη συγκεκριμένη ταινία καλλιεργείται κλίμα αρχαίας τραγωδίας. Η ηρωίδα συγκρούεται με το ανέφικτο της μοίρας της. Δυστυχώς στο τέλος εγώ δε βίωσα την "κάθαρση".
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Nastassja Kinski είχε μια ομορφιά σχεδόν επώδυνη για εμάς του ίδιου φύλου και ενσαρκώνει απόλυτα το ρόλο της.
Θα έδινα στην ταινία ένα 9!

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Απρ 2013, 11:52

Δεν θέλω να την ξαναδώ!!!! Θα φάω όλες τις φακές μου αλλά δεν θέλω να την ξαναδώ :ρ !!!!
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Απρ 2013, 12:15

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Δεν θέλω να την ξαναδώ!!!! Θα φάω όλες τις φακές μου αλλά δεν θέλω να την ξαναδώ :ρ !!!!

Ελα μην εισαι κακος ειναι πολυ καλη ταινια :))))

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Απρ 2013, 12:19

Χωρίς πλάκα τώρα αναγνωρίζω ότι δεν μιλάμε για μια κακή ταινία. Εγώ όμως την μοναδική φορά που την είδα βαρέθηκα όσο δεν πάει. Αυτό όμως δεν πάει να πει τίποτα :)
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Tess (1979)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 10:43

Δεν ειμαι πολυ φαν του Πολανσκι, αλλα η συγκεκριμενη με "αγγιξε".
Επισης, η Nastasja πολυ καλη στον πρωταγωνιστικο ρολο!
8/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες