Il Portiere Di Notte (Ο Θυρωρός Της Νύχτας) (The Night Porter) (1974)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Il Portiere Di Notte (Ο Θυρωρός Της Νύχτας) (1974)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Ιαν 2022, 11:23

Ιωάννα πάξι έγραψε:η ερωτηση μου που αφορα στην εν λογω ταινια εχει να κανει με το τελος,
με το πως πεθαινουν.
επειδη στα ματια μου και τα δυο σεναρια μου φαινονται απολυτα πιθανα, τους σκοτωνουν ή αυτοκτονουν;


Μυρμηγκοφάγος έγραψε:
τους πυροβόλησαν πάνω στη γέφυρα καθώς περπατούσαν, αν και νομίζω εύκολα θα μπορούσαν να το παραλείψουν και να μας δοθεί η ελευθερία να τη συμπληρώσουμε όπως επιθυμούμε. Ή ήταν μια ερώτηση χωρίς να την έχεις δει, τώρα που το σκέφτομαι;

Το ξαναείδα και συνεχίσω να νομίζω ότι πυροβολήθηκαν. Πρώτα πέφτει ο Μαξ, που αν ήταν αυτοκτονία θα περίμενα το ανάποδο. Κυρίως όμως, τα χέρια, αλλά και πέσιμο της Λουσία, δεν μου δηλώνουν αυτοκτονία, όπως επίσης ότι δεν βλέπω κάποιο όπλο. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι μπορεί να ήταν;


Κάπως μου διέφυγε και διαβάζω με καθυστέρηση δυόμιση χρόνων αυτή την ερώτηση και την απάντηση του Μυρμηγκοφάγου. Όπως και να' χει, θα απαντήσω κι εγώ, έστω και αργά, γιατί το βλέπω κάπως διαφορετικά.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι επιλέγουν να «αυτοκτονήσουν». Αν και η Λουτσία, σε αυτό το σημείο δεν έχει πια επιλογή, καθώς είναι αυτή ακριβώς που θέλουν, σε προγενέστερη στιγμή της ταινίας είχε, και μολονότι έβλεπε το ζοφερό κλίμα που άρχιζε να δημιουργείται, επέλεξε να μείνει. Ο Μαξ έχει σχεδόν μέχρι τέλους την δυνατότητα να επιλέξει τη συμμόρφωση και να την παραδώσει, ώστε να μην υποστεί κι ο ίδιος τις συνέπειες - όμως ποτέ δεν το κάνει. Όπως το βλέπω λοιπόν, το φινάλε είναι μια συνειδητή επιλογή που μάλιστα έχει και τον χαρακτήρα μικρής ιεροτελεστίας· τους έχουν κυκλώσει από παντού, τους πολιορκούν για καιρό αποκόπτοντάς τους από τα πάντα, δεν έχουν νερό, φαγητό, λιμοκτονούν· την ντύνει με το φόρεμα - υποκατάστατο εκείνου που φορούσε όταν ήταν «το κοριτσάκι του» και επιλέγουν να βγουν για μια τελευταία ψευδαίσθηση ελευθερίας, έναν περίπατο στον θάνατο.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες