O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 07 Φεβ 2019, 20:30

Χάρη στον μπαμπά μου, που μου έβαζε μικρή να βλέπω ταινίες του αγαπημένου του Ίστγουντ, απέκτησα μια αδυναμία στα σπαγκέτι γουέστερν (και στην ήρεμη δύναμη που λεγεται Ίστγουντ). Και αυτό και την μονομαχία στο Ελ πάσο, τις ξεχωρίζω μακράν. Η σκήνη στην οποία αναφέρεται ο Νικόλας είναι πράγματι υπνωτιστική και κορυφαία. Παρακολουθούσα με κομμένη την ανάσα...
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 21:07

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Επίσης, ο Gian Maria Volontè δεν νομίζω να ήταν "τεράστιο" όνομα αφού δεν είχε πετύχει κάτι σπουδαίο με τις σειρές της τηλεόρασης η κάποιους ρόλους σε ταινίες ως εκείνη την στιγμή, οι δυο ρόλοι που ερμήνευσε στις δυο πρώτες ταινίες της τριλογίας ήταν που τον έκαναν γνωστό σε όλον τον κόσμο.


Κάνεις λάθος.
Ρίξε μια ματιά στην βιογραφία του και ποιός ακριβώς ήταν ο Βολοντέ και θα το καταλάβεις. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:11

Βασικα, συμφωνω με την Κουκουβαγια, αν δεν ειχε παιξει σε αυτες τις δυο ταινιες δεν θα τον ηξερε ο μεσος θεατης. Ασχετα με το τι ειχε κανει πριν, αυτοι ηταν οι ρολοι που τον "ανεδειξαν". :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 22:30

Επειδή κι εσύ και η Κουκουβάγια δεν διαβάσατε με προσοχή το σχόλιο μου. Ο Βολοντέ ήταν τεράστιο όνομα μπρος στους άλλους 2 πρωταγωνιστές.
Ο μέσος θεατής έμαθε τον Ιαν ΜακΚέλεν από τους X-men και το Άρχοντα τον Δαχτυλιδιών. Τι σημαίνει αυτό; Πως πιο πριν ο ηθοποιός δεν ήταν κορυφαίος ή ότι δεν είχε μεγάλη πορεία στο θέατρο; Ή μήπως ο Χιου Τζάκμαν και η Χάλι Μπέρι που τους ήξερε ο κόσμος ήταν καλύτεροι ηθοποιοί;
Επίσης ο μέσος θεατής γνωρίζει τον Χορν από το Αλίμονο στους νέους...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:32

Που κολλαει ο Χορν? Δεν ειπαμε οτι δεν ηταν κορυφαιος αλλα αυτες οι ταινιες τον "ανεδειξαν". Εχει διαφορα. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 22:33

Κολλάει στο ότι συμφώνησες με αυτό που είπε ο άλλος.
Ότι ο Βολοντέ δεν ήταν μεγάλο όνομα και ότι δεν είχε πετύχει τίποτα σπουδαίο.
Μάλλον σε μπέρδεψε και σένα το σχόλιο αυτό.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:36

Δεν εννοουσε οτι δεν εχει πετυχει τιποτα, αλλα οτι αναδειχτηκε μονο με τις ταινιες του Λεονε, χωρις να σημαινει αυτο οτι πριν δεν ειχε κανει σπουδαια πραγματα. Εγω ετσι το καταλαβα. Ας μου πει ο ιδιος αν καταλαβα λαθος... :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:44

Να πουμε βεβαια οτι αλλο "κανω κατι σπουδαιο" στην καριερα μου και αλλο "ειμαι περισσοτερο γνωστος απο εκει". Εγω εκει βλεπω τη διαφορα. Σορυ που επεμβαινω κιολας στη συζητηση σας, αλλα εγω νομιζω πως ετσι ειναι και οφειλα να πω μια γνωμη. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Φεβ 2019, 23:30

Χαίρομαι που η κουβέντα έχει ανάψει!
Αν ο Τζιάν Μαρία Βολοντέ ήταν "τεράστιο όνομα" δεν θα το άλλαζε ο Σέρτζιο Λεόνε στο "Α Fistful of Dollars" και στο "For a Few Dollars More" όπως φυσικά και με τα ονόματα των περισσότερων ιταλών και ισπανών ηθοποιών που έπαιξαν σε αυτές τις δυο ταινίες ακόμη και το δικό του η του Ennio Morricone.
Κανείς δεν ήταν μεγάλο η "τεράστιο" όνομα μέχρι εκείνη την στιγμή, οι μόνοι που ήταν γνωστοί διεθνώς αλλά όχι τα μεγάλα ονόματα ήταν ο Λι Βαν Κλιφ και ο Ελάι Γουάλας που έπαιζαν κυρίως ρόλους κακών στην Αμερική. Και ο Ίστγουντ μέχρι τότε άσημος ήταν και έγινε γνωστός από τις ταινίες του Λεόνε και άνοιξε γι' αυτόν η καριέρα του.
Θα πει κάποιος "μα τα ονόματα άλλαξαν και έγιναν αγγλικά γιατί είχε σκοπό ο Λεόνε να παιχτούν και στην αμερικάνικη αγορά και κανέναν δεν θα τον ενδιέφερε να δει western από ιταλούς"...
Σωστά, αλλά αν ο Βολοντέ ήταν μεγάλο όνομα γιατί δεν το άφησαν αφού θα ήταν κράχτης για την ταινία και το άλλαξαν;
Οπότε μάλλον ήταν γνωστός στην Ιταλία και άγνωστος εκτός αυτής, - γνωστός όμως - όχι τεράστιο όνομα όπως προαναφέρθηκε.

Και ας μου πει κάποιος γιατί δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις...
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: O Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος (1966)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 09:55

Αγαπητή Κουκουβάγια, καταρχάς δεν κατάλαβα αυτό που είπες με την αλλαγή ονομάτων... :(
Παρόλα αυτά θα σου πω το εξής: Κράχτης σε μια ταινία δεν είναι πάντα ο καλύτερος ηθοποιός αλλά ο πιο γνωστός.
Για παράδειγμα στην ταινία Highlander έπαιζε ένας εξαιρετικός Άγγλος θεατρικός ηθοποιός. Ο Ίαν Ρέντιγκτον. Παρόλα αυτά ποιος νομίζεις εσύ πως ήταν το "πρώτο όνομα" της ταινίας; :)

Στην Ιταλία λοιπόν για να κλείσουμε ο Βολοντέ ήταν μεγάλο όνομα και αναγνωρισμένης αξίας ηθοποιός.
Καλύτερος σίγουρα από τον Κλιντ και τον τυποποιημένο Λη Βαν Κλιφ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1960”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες