Psycho (Ψυχώ) (1960)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Psycho (Ψυχώ) (1960)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Νοέ 2020, 17:42

Image
Τίτλος: Psycho
Ελληνικός τίτλος: Ψυχώ
Έτος παραγωγής: 1960
Σκηνοθεσία: Alfred Hitchcock
Σενάριο: Joseph Stefano
Ηθοποιοί: Antony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Janet Leigh
Πρωτότυπη μουσική: Bernard Herrmann
Διάρκεια: 109'
imdb

Υπόθεση
Σ' ένα απομονωμένο μοτέλ, η Μάριον, μια όμορφη κλέφτρα, αντιμετωπίζει έναν ψυχοπαθή δολοφόνο ονόματι Nόρμαν Μπέητς.
Image
Κριτική
Θεωρείται από τις πιο ανατριχιαστικές και γεμάτες σασπένς ταινίες τρόμου. Είναι αλήθεια ότι το Ψυχώ είναι η διασημότερη ταινία του Alfred Hitchcock και σίγουρα μία από τις καλύτερές του. Επιβλητική ατμόσφαιρα, φοβερή σκηνοθεσία, χωρίς ακραίες σπατεριές και πολλή αγωνία. Το καλύτερο όμως για μένα σε όλη την ταινία ήταν η ερμηνεία του Πέρκινς. Ο Άντονι Πέρκινς υπήρξε ένας αξεπέραστος Νόρμαν Μπέητς. Αντικειμενικά, το 'Ψυχώ'' είναι μία μοναδική ταινία, ίσως το σπουδαιότερο θρίλερ που δημιουργήθηκε ποτέ, και θα μπορεί να προκαλεί το φόβο και το θαυμασμό σε πολλές ακόμα γενιές θεατών. 8/10

Τρέιλερ

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Psycho (Ψυχώ) (1960)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Νοέ 2020, 13:47

Ο Χίτσκοκ υπήρξε σκηνοθέτης που τον παρακολούθησα αρκετά σε διάφορες φάσεις της ζωής μου. Έχω δει πάμπολλες ταινίες του.

Η συγκεκριμένη είναι από τις πρώτες που είδα, παιδί. Μαζί και με τις συνέχειες που έφτιαξε ο ίδιος ο Άντωνη Πέρκινς. Έχω καλές αναμνήσεις. Δεν ξέρω, βέβαια, πώς θα στεκόταν τώρα πια στα μάτια μου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1960”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες