North by Northwest (1959)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2013, 22:18

Image

Τίτλος: North by Northwest
Έτος παραγωγής: 1959
Σκηνοθέτης: Alfred Hitchcock
Σενάριο: Ernest Lehman
Ηθοποιοί: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason ...
Διάρκεια: 136΄


Υπόθεση
Ο Ρότζερ Θόρχιλ είναι ένας καθημερινός άνθρωπος που εργάζεται σαν διαφημιστής. Όταν ξαφνικά κάποιοι άγνωστοι τον απαγάγουν γιατί τον περνάν για κάποιον μυστηριώδη Τζωρτζ Κάπλαν. Κι εκεί ξεκινά μια απίστευτη περιπέτεια όπου ο Ρότζερ Θόρχιλ αντί να ξεκαθαρίζει τα πράγματα, βυθίζεται όλο και περισσότερο στον ρόλο που του αποδόθηκε.

Άποψη
Θεωρείται μία από τις καλύτερες ταινίες του Χίτσκοκ και μάλλον όχι άδικα. Ο Χίτσκοκ έχει μείνει στην ιστορία ως ο μετρ της αγωνίας και η ταινία αυτή δικαιώνει αυτόν τον τίτλο. Μέσα σε όλα περιέχει δύο από τις πιο χαρακτηριστικές σκηνές καταδίωξης στην ιστορία του κινηματογράφου: αυτήν όπου το αεροπλάνο καταδιώκει τον Κάρη Γκραντ στην έρημο και την καταδίωξη στις προτομές των αμερικανών προέδρων.

Image

Ο Κάρη Γραντ γενικά μου αρέσει πολύ αν και ίσως δεν τον κάνει και πολύ καλά τον μεθυσμένο, στην αρχή της ταινίας. Αν υπάρχει, πάντως, κάτι που δεν μου πολυάρεσε, αυτό είναι πως το σενάριο μάς δίνει έναν Ρότζερ που λέει συνεχώς εξυπνάδες και που είναι αφύσικα άνετος, παρότι συνεχώς κινδυνεύει η ζωή του. Από εκεί και πέρα η Εύα Μαρή Σεντ είναι υπέροχη και πολύ όμορφη.

Πολύ καλή κατασκοπευτική ταινία αγωνίας αλλά κάποιος θα πρέπει να είναι εξοικειωμένος με όλη την παλιά κινηματογραφική αισθητική.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 06 Μάι 2013, 20:39

Προσωπικά, είναι από τις λιγότερο αγαπημένες μου ταινίες του Χίτσκοκ.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Μάι 2013, 15:46

Αντίθετα, εμένα είναι απ' τις αγαπημένες μου. Απ' τις πιο διασκεδαστικές του Χίτσκοκ. (Πολλές υπερβολές που εξυπηρετούν την πλοκή και τον ανάλαφρο χαρακτήρα της, ακόμα και οι συνεχείς εξυπνάδες του πρωταγωνιστή).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 06 Μάρ 2014, 13:24

Εμένα μ' άρεσε πολύ, δεν νομίζω πως μπορεί ταινία του Χίτσκοκ να με απογοητεύσει (αν και δεν τις έχω δει όλες ακόμα). Ο ενθουσιασμός μου μάλλον οφείλεται και στην ατμόσφαιρα... Καλοκαιρινό βραδάκι, στο πάρκο της Κατερίνης, υπαίθρια προβολή από την κινηματογραφική λέσχη της πόλης...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 16 Μάι 2014, 19:44

Βου Παπ έγραψε:Εμένα μ' άρεσε πολύ, δεν νομίζω πως μπορεί ταινία του Χίτσκοκ να με απογοητεύσει (αν και δεν τις έχω δει όλες ακόμα).


Υπάρχουν κάποιες (της δεκαετίας του είκοσι-τριάντα) που είναι αν όχι απογοητευτικές, τότε σίγουρα αδιάφορες, όπως η (βουβή) Γυναίκα του αγρότη (1928), Η Ήρα και το παγόνι (1929), Περιπέτειες νεόπλουτων (1931), αλλά και τα μεταγενέστερα Σχισμένο Παραπέτασμα (1966) και Τοπάζ (1969) δεν είναι ό,τι καλύτερο. Δοκίμασέ τις και αν σου αρέσουν τότε θα σου αρέσουν τα πάντα από Χίτσκοκ.

Η συγκεκριμένη ταινία προσωπικά δεν με ενθουσίασε αν και μου αρέσει και ο Χίτσκοκ και ο Γκραντ, μάλιστα οι αγαπημένες μου ταινίες από Χίτσκοκ είναι οι Υποψίες και Η Υπόθεση Νοτόριους (και οι 2 με τον Γκραντ) και η Ρεβέκκα (με τον Ολίβιε). Ήταν διασκεδαστική και ευχάριστη, μέχρι εκεί όμως.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2014, 20:01

Έχει ενδιαφέρον πως άλλοι την βάζουμε στις πολύ καλές κι άλλοι στις αδιάφορες. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Ιούν 2014, 20:29

Βάλε άλλη μια ψήφο στις αδιάφορες, αλλά αν αναλογιστείς ότι ο Χίτσκοκ μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθής θα έλεγα ότι μάλλον ως καλό ακούγεται :))))
Θα θεωρούσα το psycho ως τη μόνη ταινία του που με ικανοποίησε σχετικά και to vertigo ως αυτή που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω εξαιρετική αν είχε άλλο σκηνοθέτη (τον Όρσον ίσως) και άλλον πρωταγωνιστή :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: North by Northwest (1959)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Ιουλ 2018, 17:58

Την είδα και γω την συγκεκριμένη πρόσφατα...

Ούτε κρύο ούτε ζέστη. :ναι:
Προτιμώ άλλες του Χίτσκοκ. Ίσως οι υπερβολές της με κούρασαν ελαφρώς και με εκνεύρισαν.

(κάπου έγραψα πάλι γιαυτή την ταινία αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα... :όχισουλέω: )
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1950 και πριν”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες