Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Ιουλ 2014, 03:15

Αρκετά ποστ έκανα, καιρός να ανοίξω και ένα τόπικ :))))
Έχω την απορία να μάθω πόσο πεισματάρηδες είναι οι χρήστες της Κινηματογραφικής Λέσχης με τους σκηνοθέτες από τους οποίους δεν έχουν και τις καλύτερες εμπειρίες :))))
Τι θα λέγατε λοιπόν αν σας ζητούσα τους:
α. τρεις χειρότερους σας σκηνοθέτες με minimum πέντε ταινίες;
β. δύο χειρότερους σας σκηνοθέτες με minimum δέκα ταινίες;
γ. τον χειρότερο σας σκηνοθέτη για κάθε επιπλέον δεκάδα; :χαχα:

Αν σε μια κατηγορία έχετε μόνο έναν σκηνοθέτη, τον αναφέρετε ασχέτως συμπάθειας :))))
Για να δούμε, ελπίζω να μη σας παιδέψω πολύ (μπορεί και να το ελπίζω, δεν είμαι σίγουρος :χαχα: ).
Αύριο πιστεύω θα είμαι και 'γω έτοιμος :)))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιουλ 2014, 09:06

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου πεισματάρης. Εάν κάτι δεν μου ταιριάζει (φαγητό, μουσική, βιβλίο, ταινία κτλ) απλά το παρατάω στην άκρη. Υπάρχει τόση πολλή ποσότητα και ποικιλία στον κόσμο και τόσα πολλά πράγματα που μου αρέσουν, που δεν βρίσκω τον λόγο να σπαταλώ τον χρόνο μου σε αυτά που δεν μου αρέσουν.

Από εκεί και πέρα, βέβαια, εξερευνώ και δοκιμάζω για να ξέρω περί τίνος πρόκειται όσον αφορά το ένα και το άλλο.

Εκ πρώτης δύο σκηνοθέτες που νομίζω πως δεν μου πολυταιριάζουν είναι ο Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ και ο Κουέντιν Ταραντίνο. Από τον πρώτο είδα το υπέροχο "Sin City" (9*), έπειτα το υποφερτό "El Mariachi" (6*), έπειτα είδα, όσο άντεξα, το "Desperado" (4*), έπειτα το "From Dusk Till Dawn" (3*) το οποίο παράτησα λίγο πριν το τέλος, και κάπου εκεί έχασα παντελώς το ενδιαφέρον μου γι' αυτόν τον σκηνοθέτη.

Τώρα, στον Ταραντίνο, παρότι θεωρητικά δεν μου ταιριάζει, έχω 6*αράκι (που δεν το λες κι άσχημο) στα δύο Kill Bill και το Pulp Fiction, 3* στο Reservoir Dogs (το οποίο ομολογώ πως δεν τα είδα όλο) και δεν με τραβάει καθόλου να ξανακαθίσω να δω κάτι δικό.

Μάλλον δε τα έβαλα όπως το ζητάς αλλά δεν μπορώ να φτάσω και τα όρια που βάζεις καθώς δεν είμαι καθόλου ο τύπος που κάθεται και υπομένει αυτό που δεν του αρέσει.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Ιουλ 2014, 00:24

Φαροφύλακα μάλλον πρέπει να αρχίσω να σε ακολουθώ. Αρκετές φορές νιώθω σαν ένας τζογαδόρος που μόλις έχασε και είναι πεπεισμένος ότι είναι η σειρά του :ωιμέ:
Νομίζω άνετα θα έφτιαχνα εικοσάδα με αντιπαθητικούς γνωστούς σκηνοθέτες, των οποίων έχω δει περίπου πέντε ταινίες. Δε θεωρώ τις πέντε πολλές, ίσως οριακές, αλλά τις οκτώ του Roberto Rosselini μάλλον. Ήμουν βέβαιος κιόλας ότι θα έκανε περίπατο στη πρώτη κατηγορία. Ευτυχώς για αυτόν όμως, οι Brian de Palma, James Cameron και Peter Jackson τα κατάφεραν χειρότερα, αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, από κανέναν από τους τρεις δεν είχα τις αντίστοιχες απαιτήσεις.
Στη δεύτερη κατηγορία, με λίγες περισσότερες από δέκα, έχω τον Alfred Hitchcock και τον Steven Spielberg να τεστάρουν την υπομονή μου, αν και για τον δεύτερο δε φέρω πλήρη ευθύνη, μιας και αρκετές τις έχω δει σινεμά με παρέα.
Κάποιον πάνω από είκοσι δεν έχω. Ίσως αν ο Allen, ή ο Godard συγκαταλεγόταν στους καλύτερους μου σκηνοθέτες, κάτι να γινόταν :)))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Ιουλ 2014, 19:01

Παιδιά, ο Nτέιβιντ Φίντσερ και ο Κρίστοφερ Νόλαν. Του πρώτου μου αρέσουν έστω το Seven και το The Game. Του δεύτερου καμία ταινία, αν και τις έχω δει σχεδόν όλες. :όχισουλέω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιουλ 2014, 01:30

Ίζι,
παρομοίως. Και οι δύο αποκλείστηκαν στο νήμα για τη πρώτη κατηγορία :χαχα:
Θα ξεχώριζα μάλλον το game και το memento λόγω παλαιότητας, αλλά αν τα έβλεπα τώρα το ποιό πιθανό να τα θεωρούσα ισάξια των υπολοίπων :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 26 Οκτ 2014, 10:16

Γενικά θεωρώ πως εδώ μέσα είμαι το λιγότερο "ψαγμένο" άτομο στον κινηνατογράφο και γι 'αυτό μ αρέσει πολύ να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και να ενημερώνομαι (το κάνω, κι ας μην σχολιάζω).
Ο ένας λοιπόν, που θεωρείται αστέρι και μάλλον μόνο σε μένα δεν αρέσει, είναι ο Lars von Trier. Προσπάθησα τρεις φορές να δω το dogville, δύο το melancholia και συνεχώς αναβάλω το nymphomaniac. Και για άλλες ταινίες που έχω ακούσει δεν ξετρελάθηκα.
Αν είχατε να μου προτείνετε μία ταινία του, ποια θα ήταν;
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Οκτ 2014, 11:24

Αν δεν σου πάει καλύτερα παράτα τον. Εάν θες να ξαναδοκιμάσεις, πάντως, δοκίμασε με κάποια άλλη ταινία π.χ. τον Αντίχριστο ή την Νυμφομανή.

Για εμένα ο Φον Τρίερ, κάνει ιδιαίτερο κι ενδιαφέροντα κινηματογράφο. Δυστυχώς, μου πέφτει λίγο σκληρός στο στομάχι, αλλά έχω παρατηρήσει πως οι ταινίες του μου έρχονται για καιρό έπειτα στο μυαλό, σε αντίθεση με άλλες ταινίες που ήδη την επόμενη μέρα τις έχω ξεχάσει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Οκτ 2014, 14:49

Βου Παπ έγραψε:Ο ένας λοιπόν, που θεωρείται αστέρι και μάλλον μόνο σε μένα δεν αρέσει, είναι ο Lars von Trier. Προσπάθησα τρεις φορές να δω το dogville, δύο το melancholia και συνεχώς αναβάλω το nymphomaniac. Και για άλλες ταινίες που έχω ακούσει δεν ξετρελάθηκα.

Το Dogville έχω δει και προτιμώ να το ξεχάσω. :ανέκφραστος: Ο Τρίερ δεν μου αρέσει καθόλου σαν άνθρωπος (δεν τον ξέρω βέβαια, αλλά η δημόσια εικόνα του, οι απόψεις που έχει εκφράσει, ακόμα και το πρόσωπό του μου προκαλούν απέχθεια). Ίσως, όμως, αδικώ έναν πολύ μεγάλο δημιουργό.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 28 Οκτ 2014, 18:32

Ο Τρίερ είναι περίπτωση.Dogville και μενα δεν μου άρεσε καθόλου αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω το συγκλονιστικό Δαμάζοντας τα κύματα. Δεν υπάρχει αυτή η ταινία ακόμα κλαίω. :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Οκτ 2014, 19:20

Εμένα δεν μου πολυπάει ο Φον Τρίερ όμως νομίζω πως είναι ένας μεγάλος σκηνοθέτης που θα μείνει στην ιστορία του κινηματογράφου. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τα επόμενα έργα του.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Διασκέδαση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες