Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Αύγ 2018, 12:55

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Διαφωνω, ο Ταραντινο κανει ιδιαιτερη σκηνοθεσια. Κανενας αλλος δεν κανει αυτα που κανει ο Ταραντινο. :προσκυνώ: :ααργκ:


Μα εγώ δεν είπα πως ο Ταραντίνο δεν είναι ιδιαίτερος σκηνοθέτης. Το αντίθετο!! :)

Όμως όπως σωστά είπε και ο Θεατής, υπάρχουν ένα σωρό σκηνοθέτες εκεί έξω με το προσωπικό τους στυλ.
Δεν έχεις παρά να διαλέξεις!!
Εσύ διαλέγεις Ταραντίνο, ο Θεατής Λίντς, η Τόνια Κρόνενμπεργκ ( :ρ :ρ ) και πάει λέγοντας...
Αυτό είναι το ωραίο με την τέχνη. Υπάρχουν επιλογές για όλους!!
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως ο αγαπημένος σκηνοθέτης / συγγραφέας / μουσικός παράγει τέχνη ενώ οι υπόλοιποι όχι! Σε αυτό το σημείο βρίσκεται η διαφωνία μου.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 27 Αύγ 2018, 15:19

Εγώ, όπως σωστά προείπε ο αγαπητός μου Νικόλας: Κρόνεμπεργκ & ξερό ψωμί.. :ρ :χαχα: :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 15:01

Eγω διαφωνω σε αυτο αλλα οκ. :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 02 Φεβ 2019, 23:22

Ωραίο νήμα !! Νομίζω δεν έχω πολλούς σκηνοθέτες που να έχω πάθει εμμονή ώστε να αποδείξω βλέποντας όλη την φιλμογραφία τους οτι είναι πολύ ''λίγοι''...

Έχω δει δύο ταινίες του Μάλικ, το '' Δέντρο της ζωής'' και το ''Badlands'' και μου έχει κάτσει θεόστραβα ο σκηνοθέτης αυτός. Θεωρητικά οι θεματικές του είναι του γούστου μου αλλα είναι εντελώς άοσμος και αδιάφορος ο τρόπος του για μένα.

Είμαι σίγουρη οτι έχω κι αλλους αλλα μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Φεβ 2019, 12:27

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Έχω δει δύο ταινίες του Μάλικ, το '' Δέντρο της ζωής'' και το ''Badlands'' και μου έχει κάτσει θεόστραβα ο σκηνοθέτης αυτός.

Αν και εμένα το Tree of Life δεν μου άρεσε και τόσο, οι υπόλοιπες ταινίες που έχω δει του Μάλικ μου φάνηκαν εξαιρετικές.
Το The thin red line νομίζω ότι είναι από τις πιο ουσιώδεις και σοβαρές πολεμικές ταινίες που έχω παρακολουθήσει (μαζί με το Letters from Iwo Jima του Κλιντ).
Επίσης το Badlands μου άρεσε πολύ και σαν σκηνοθεσία αλλά και σαν κάστινγκ. Ο Μάρτιν Σιν θεωρώ πως είναι ένας αρκετά αδικημένος ηθοποιός....
Τέλος μου άρεσε και το Days of Heaven. Όχι όσο τα 2 προηγούμενα αλλά αρκετά. Θεωρώ πως είναι και η πιο καλή ερμηνεία του Ρίτσαρντ Γκιρ! :ναι:

Και επί του θέματος, νομίζω πως και ο Σπίλμπεργκ δεν μου αρέσει σαν σκηνοθέτης.
Ίσως γιατί έχει μια τάση να φτιάχνει μια καλή ταινία μέχρι την μέση και μετά να την οδηγεί σε γλυκανάλατα φινάλε! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Φεβ 2019, 12:56

Φαροφύλακας έγραψε:Προσωπικά γούστα σε αυτό το νήμα. Εγώ δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο στον Ταραντίνο. Έχει για μένα καναδυό καλούτσικες ταινίες (Pulp Fiction, No Country..) και ένα σωρό που εγώ τις θεωρώ κακές (Django, καληώρα)...


Καταρχας, το No country for old men δεν ειναι του Ταραντινο... στο Django τι δεν σου αρεσε ακριβως? :χμ: εγω την θεωρω προσωπικα απο τις top καλυτερες του Ταραντινο.. επιπλεον, θα συμφωνησω με τον Νικολα, ο Στοουν ειναι πολυ ''μικρος'' μπροστα στον Ταραντινο ''αντικειμενικα'', ασχετα με τους βαθμους του καθε σαιτ..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Φεβ 2019, 12:58

Ο Φάρος Μπιατριξ είναι ήρεμο και πράο παιδί!
Δεν του αρέσει η βία!!! :)))) :θρίλερ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Φεβ 2019, 13:00

Μα μονο τη βια κοιταμε σε μια ταινια? :ανέκφραστος: παιζουν ρολο και αλλα πραγματα, το σεναριο, οι ερμηνειες, η σκηνοθεσια κλπ..
Ασε που και οι ταινιες του Στοουν εμπεριεχουν βια..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 03 Φεβ 2019, 13:25

Ο Σίν μου άρεσε πολύ αλλα κατι με χαλούσε στην όλη εκτέλεση απο σκηνοθετικής άποψης, σαν καπου να έχανε η ταινία και μάλλον ήταν στο συναισθηματικό κομμάτι που είναι κάτι υποκειμενικό σίγουρα. Αλλα και σκηνοθετικά δεν μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα ή οτι με παρέσυρε. Ίσως να το ξαναεπιχειρήσω όμως να ασχοληθώ με κάποια ταινία του.

Μπράβο ρε Νικόλα, συμφωνώ για Σπίλμπεργκ. :)
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 03 Φεβ 2019, 14:35

Μπιατριξ κι εμένα ο Ταραντινο δε μου πολυαρεσει κυρίως λόγω βίας. Δεν είναι ότι κοιτάς μόνο τη βία σε μια ταινία, αλλά αν υπάρχει ένα χαρακτηριστικό σε πολλή έντονη μορφή, δεν μπορείς απλά να την προσπεράσεις και να πεις, ναι εντάξει αλλά έχει καλή μουσική υπόκρουση, θα τη δω. Είναι αρκετά δυνατό σημείο για να το προσπεράσεις, κατ' εμέ τουλάχιστον. :) Σε αντίθεση για παράδειγμα με το αν σε μια ταινία είναι κακή η μουσική, δεν είναι τόσο δυνατό κομμάτι, ώστε να σε αποτρέψει, χωρίς να σημαίνει βέβαια πως δεν παίζει και αυτό το ρόλο του. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Διασκέδαση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες