Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Απρ 2015, 15:30

Springhaver, Ουτρέχτη, Ολλανδία

Έγραφα σε άλλο νήμα και θυμήθηκα το Springhaver, στην Ουτρέχτη της Ολλανδίας. Οι επισκέψεις μου εκεί ήταν στην δεκαετία του 1990, αν και από φωτογραφίες που βρίσκω στον Ιστό, μάλλον δεν άλλαξαν πολλά πράγματα.

Image

Η Ουτρέχτη είναι μια πανέμορφη κι αγαπημένη πόλη. Λιθόστρωτη με τα χαρακτηριστικά ολλανδικά καναλάκια. Στο κέντρο της ξετυλίγεται σαν φίδι το διάσημο κανάλι Άουντεχραχτ το οποίο βρίσκεται πιο χαμηλά από το επίπεδο της πόλης, ενώ μερικά μέτρα πιο ψηλά από αυτό, τα δρομάκια, πεζοδρομημένα και λιθόστρωτα, είναι γεμάτα μαγαζιά και ζωή. Εκεί δίπλα δεσπόζει το καμπαναριό Ντομ το οποίο με 120 μέτρα ύψος αποτελεί το πιο ψηλό σημείο της ευρύτερης, εξαιρετικά επίπεδης, περιοχής.

Image

Λίγο πιο εκεί βρίσκεται ένα πολύ συμπαθητικό σινεμαδάκι, το Springhaver. Έχει συμπληρώσει ζωή πάνω από εκατό χρόνια κι ακόμα βαστά χωρίς αλλαγές κι έξω από τις αγχωτικές ταχύτητες της εποχής.

Καταρχή, το Sprinhaver λειτουργεί ως καφετέρια κι υποψιάζομαι πως αυτή κρατά οικονομικά την επιχείρηση. Όσες φορές κάθισα εκεί θυμάμαι να παίζει αποκλειστικά κλασική μουσική. Στην μπάρα θυμάμαι υπήρχε μια γωνιά κρατημένη για έναν ηλικιωμένο κύριο, που πράγματι, κάποιες φορές στεκόταν όρθιος εκεί. Κι όταν λέω κρατημένη, εννοώ πως υπήρχε πάνω καρφωμένο ένα μικρό ταμπελάκι με το όνομά του, θείος τάδε, δεν θυμάμαι τ’ όνομα πια.

Η αίθουσα είναι μακρόστενη και μικρή, εφτά θέσεις πλάτος.

Image

Σε αυτόν τον κινηματογράφο θυμάμαι να έχω δει τουλάχιστον το "Τοπίο στην Ομίχλη" του Αγγελόπουλου, με δυο φίλους, και την "Αβάσταχτη Ελαφρότητα του Είναι", με μια κοπέλα που χρόνια αργότερα ξανασυναντηθήκαμε και σμίξαμε για λίγο (βρισκόμαστε κι έπειτα χανόμαστε για πάντα οι άνθρωποι, Φωτεινή ).

Τί ωραία, λέει, να ήμασταν όλοι οι φίλοι εδώ, απόψε εκεί, να βλέπαμε ό,τι παίζει, κι έπειτα να το συζητούσαμε πίνοντας κάτι στο μπαράκι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Απρ 2015, 23:14

Πολύ ωραίο θέμα και ωραίος κινηματογράφος :πάνω:

Όταν πήγαινα πέμπτη και έκτη δημοτικού, η μητέρα μου εργαζόταν την καλοκαιρινή περίοδο στην Πάρο, έτσι περνούσα κι εγώ εκεί τα καλοκαίρια μου, μαζί με την ξαδέλφη μου που ήταν ένα χρόνο μικρότερη. Πηγαίναμε συνέχεια (και μάλιστα μόνες μας) στο πανέμορφο Σινέ Ρεξ στην Παροικιά. Ο ιδιοκτήτης μας κερνούσε πάντα πακοτίνια ή δρακουλίνια. Αναρωτιέμαι αν είναι καλά κι αν μας θυμάται. Κάποιες απ' τις ταινίες που είχα δει εκεί είναι οι εξής: Αραχνοφοβία, Η Κούκλα του Σατανά, Pretty Woman, Η Πράσινη Κάρτα, η Φαντασία της Ντίσνεϊ, μια του Τζέιμς Μποντ με τον Τίμοθυ Ντάλτον και πολλές άλλες.

:λυγμ:

Image\

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Απρ 2020, 23:49

Ένα αγαπημένο σινεμά είναι το "Εργοστάσιο" της Κινηματογραφικής Λέσχης Σαμοθράκης.

Είναι ένα παλιό εργοστάσιο που μετατράπηκε στο άνδρο της Κινηματογραφικής Λέσχης του νησιού. Για να το βρεις, θέλει αυτοκίνητο κι είναι κάπου, σαν κρυμμένο. Δυο διαφορετικά καλοκαίρια είδα εκεί δύο ταινίες.

Image

Ο χώρος μέσα είναι όμορφα αδειανός, με τους τοίχους να καλύπτονται από αφίσες ταινιών. Καλές ταινίες, από αυτές που δεν θα δεις εύκολα έξω από μια κινηματογραφική λέσχη. Μοιάζει σαν η έμφαση να είναι στους τοίχους. Έχει κι ένα μπαράκι για να πάρεις κάτι στο χέρι. Γιατί καλοκαιράκι η προβολή είναι έξω. Φέρνεις μια μικρή γύρα και βρίσκεις τις καρεκλες "του σκηνοθέτη", μικρά τραπεζάκια εδώ κι εκεί, η περιστασιακή γάτα, το ζεστό θαλασσινό αεράκι, η προβολή στον τοίχο και παντού ψηλά ο ατέλειωτος ουρανός με τα αστέρια του.

Κοιτάζεις την ταινία, σηκώνεις το κεφάλι, κοιτάζεις την Μεγάλη Άρκτο. Ευτυχία. Πίσω στην ταινία ξανά. <3
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 25 Απρ 2020, 13:34

Είδα ότι υπάρχει αυτό το ενδιαφέρον νήμα, οπότε να μιλήσω κι εγώ για το αγαπημένο μου σινεμά, μεγάλη αγάπη κάποτε στο Μπορντώ. Από εκκλησία που ήταν, μετατράπηκε σε πάρκινγκ (!) και αργότερα μέχρι και σήμερα σε εναλλακτικό σινεμά, όπου προβάλλονται ταινίες από όλο τον κόσμο, πιο ιδιαίτερες από τις mainstream που κυκλοφορούν στα κλασικά cineplex. Στη Γαλλία συνηθίζεται -δεν έχω καταλάβει ποτέ το γιατί- οι ξενόγλωσσες ταινίες να ντουμπλάρονται στα γαλλικά, πράγμα τραγικό, οπότε ένα χαρακτηριστικό του σινεμά αυτού είναι ότι όλες οι ταινίες προβάλλονται στην original version με γαλλικούς υπότιτλους. Επίσης, οργανώνονται συχνά συζητήσεις μετά τις προβολές, για το θέμα που θίγεται στην εκάστοτε ταινία, είτε κοινωνικό, είτε περιβαλλοντικό, είτε πολιτικό κλπ.
Έχει 5 αίθουσες, όλες διαφορετικές, όλες υπέροχες. Κυκλοφορεί ένθετο με αισθητική εφημερίδας, με όλο το πρόγραμμα του μήνα και περιγραφή αναλυτική της κάθε ταινίας. Το εισιτήριο ήταν χαρακτηριστικά φτηνότερο από όλα τα κυριλέ σινεμά, κυκλοφορούσε μάλιστα και καρνέ των 10 εισιτηρίων που έβγαινε ακόμα οικονομικότερο. Αν θυμάμαι καλά με το καρνέ έβγαινε 4€ η προβολή. Παίρναμε λοιπόν καρνέ και πολλές φορές μοιράζαμε τα εισιτήρια μεταξύ μας η παρέα. Δεν έχω δει έκτοτε ωραιότερο σινεμά..
Μου άρεσαν πολύ βέβαια και τα σινεμά που παρουσιάστηκαν στο νήμα αυτό!
Συνημμένα
cinema-utopia-c-bguenault-1.jpg
cinema-utopia-c-bguenault-1.jpg (127.51 KiB) Διαβασμένο 5364 φορές
0-Utopia.jpg
0-Utopia.jpg (105.23 KiB) Διαβασμένο 5364 φορές
Utopia1.jpg
Utopia1.jpg (116.66 KiB) Διαβασμένο 5364 φορές

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 25 Απρ 2020, 13:45

Αννετούσκα έγραψε:Στη Γαλλία συνηθίζεται -δεν έχω καταλάβει ποτέ το γιατί- οι ξενόγλωσσες ταινίες να ντουμπλάρονται στα γαλλικά,

Και στην Γερμανία, στην Τουρκία, στην Ιταλία και σε πολλές άλλες χώρες το ίδιο.
Κάποτε ένας φίλος Γερμανός μου είχε πει πως οι υπότιτλοι σου τραβάν την προσοχή και σε αποσπούν από την ταινία! Δεν ξέρω... Δεν μου φάνηκε πολύ σόι η εξήγησή του! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 25 Απρ 2020, 14:16

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Δεν ξέρω... Δεν μου φάνηκε πολύ σόι η εξήγησή του! :))))


Εντάξει, βλακεία σου είπε. Εμείς δηλαδή τι είμαστε, πιο έξυπνοι που και διαβάζουμε και τα καταλαβαίνουμε και όλα; :χαχα: Είναι στα όρια του γελοίου να βλέπεις κυρίως γνωστούς ηθοποιούς (Χόλυγουντ ας πούμε) να μιλάνε γαλλικά, γερμανικά, τούρκικα και τα συναφή.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Θεατής » 25 Απρ 2020, 14:57

Νταξ Αννετουσκα! Δεν φτάνει που ανέβασες φωτό από το υπέροχο αυτό μέρος να μου τρέχουν κυριολεκτικά τα σάλια... Έχει και φάτσα κάρτα την αφίσα του Le Passé!!!
Ok δεν έχω λόγια...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Αγαπημένες μας κινηματογραφικές αίθουσες

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 25 Απρ 2020, 20:55

Φυσικά επέλεξα επίτηδες τη φωτό με το λε πασέ, για να τσιμπήσεις όπως τσίμπησα κι εγώ όταν την είδα :))))
Κατά τα άλλα, και τα δικά μου σάλια τρέχουν, μη νομίζεις, καθώς πρόκειται για περασμένα μεγαλεία διηγώντας τα να κλαίς!


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες