Αγαπημένες δευτερεύουσες σκηνές

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 241

Αγαπημένες δευτερεύουσες σκηνές

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 11 Μάρ 2015, 22:10

Σε αυτό το νήμα ας βάζουμε σκηνές που μας άγγιξαν με ένα δικό τους ιδιαίτερο τρόπο και αν θέλουμε συμπληρώνουμε και τον λόγο. Με τον όρο δευτερεύουσες, εννοώ, ότι δεν είναι κάποια σκηνή από το κεντρικό θέμα της ταινίας, ούτε κάποια που γενικά κάνει εντύπωση για τους δικούς της λόγους. Είναι σκηνές που, έτσι στο άσχετο, σας "μίλησαν".

Ξεκινάω με μια σκηνή από την ταινία Nueve Reinas (με την ευκαιρία, πολύ ωραία ταινία), που το χαμόγελο του παιδιού, με έκανε και μένα να χαμογελάσω. :)

SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3393

Re: Αγαπημένες δευτερεύουσες σκηνές

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Μάρ 2015, 08:45

Καταρχήν, ωραία ιδέα για νήμα. Ανά καιρούς κι εμένα μου κάνουν εντύπωση κάποιες μικρές σκηνές.

Κι αυτή η σκηνή όμορφη σκηνή αλλά... κωφάλαλο είναι το παιδί; Πώς άκουσε το "έι"; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 241

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 12 Μάρ 2015, 09:05

Φαροφύλακας έγραψε:Κι αυτή η σκηνή όμορφη σκηνή αλλά... κωφάλαλο είναι το παιδί; Πώς άκουσε το "έι"; :χμ:

Καταρχήν, είναι η μοναδική σκηνή που εμφανίζεται αυτό το παιδί. Υποθέτω ότι σκέφτηκες ότι είναι κωφάλαλο επειδή δεν μίλησε καθόλου; Εγώ πιστεύω ότι δεν είχε λόγο να μιλήσει, μικρό παιδί, να πουλάει μέσα στο τρένο.. Όμως, αν ισχύει η παρατήρησή σου, τώρα που το σκέφτομαι, έχει ένα ιδιαίτερο νόημα στην ταινία, που ταιριάζει στην ιστορία της. Παραπάνω δεν μπορώ να πω. :)))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3393

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Μάρ 2015, 13:14

Απλά, τον τρόπο αυτόν, να μοιράζεις την πραμάτια σου σιωπηλός κι έπειτα να μαζεύεις, την έχω δει μόνο από κωφάλαλους.

Όπως και να 'χει όμορφη σκηνή. :)

Η παρουσίαση του Ζόφου για το "Στο Μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς" μού θύμισε τις όμορφες σκηνές με τις μαριονέτες, εκεί.

Βάζω εδώ μια μικρή παράσταση για την μαγική στιγμή που η μαριονέτα, μέσα στο δράμα των συναισθημάτων, σηκώνει το κεφάλι και κοιτάζει τον μαριονετίστα που της δίνει ζωή (στο 1:00).

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 893

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 14:06

Δυσκολη ερωτηση... :χμ:
Υπαρχουν πολλες απο διαφορες ταινιες, αλλα θα αναρτησω μια που με ανατριχιασε ειδικα απο αποψη μουσικης επενδυσης... και απο τον μονολογο αυτον, καταλαβαινεις πως ο ιδιος αθετησε εναν ορκο που ειχε δωσει πριν 28 χρονια γιατι ειχε υποχρεωση απεναντι της και απεναντι στο Δικαιο... (εχει μπολικη φιλοσοφια)
Επιπλεον, οταν λεει: ''Αν στον δρομο σου πρεπει να αντιμετωπισεις τον Θεο, ο Θεος θα κοπει!'', το εννοει με δυο τροπους: Πρωτον, οτι το σπαθι που εφτιαξε ειναι τοσο ισχυρο που δεν το νικα τιποτε και κανεις και δευτερον, οτι θα ξεφυγει απο τον δρομο του Θεου χρησιμοποιωντας το (αφου θα εχει γινει μια φονικη μηχανη που δεν θα λογαριαζει ανθρωπινες ζωες)...

"Μαγεία προσπαθώ να δώσω στον κόσμο, σε αυτήν τη γη... Μαγεία θέλω να πάρω κι όταν βρεθώ στον ουρανό."

Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες