Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιαν 2015, 15:37

Ενίοτε βλέπω, σε σειρές και ταινίες, ενδυμασίες που πολύ θα ήθελα να φορούσα. Χθες μου τα έσκασε πολύ η στολή του ήρωα Peter Quill στο "Guardians of the Galaxy"... Ειδικά το δερμάτινο τζάκετ, αλλά και γενικά, από πάνω μέχρι κάτω, κι ας μην είχε τα πιστόλια και τους προωθητήρες στις μπότες..

:σάλια:

Βγάζω το καπέλο μου στην Alexandra Byrne, που από όσο βλέπω στην imdb, σχεδίασε τα κοστούμια...

Image

Έχετε δει κάτι που να λέγατε, το θέλω δαιμονισμένα;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 06 Ιαν 2015, 18:39

Το Matrix τα τερμάτισε όλα! Ειδικά Neo, Morpheus και The Twins. Εναλλακτικά Blade.
Image
Επίσης μου αρέσουν τα baseball jackets, αλλά δε μου έρχεται κανένας χαρακτήρας τώρα από ταινία.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Ιαν 2015, 08:02

Αυτό θα γίνει μάλλον το αγαπημένο μου νήμα! Ξεκινάω με δύο εμφανίσεις που λατρεύω:

της Κατρίν Ντενέβ ως Μίριαμ στην ταινία "The Hunger" (Μου αρέσουν όλα τα ενδύματα της Μίριαμ, αλλά το συγκεκριμένο είναι το κορυφαίο). Σχεδιασμένο, αν δεν κάνω λάθος, από την Milena Canonero υπό την επίβλεψη του Yves Saint-Laurent.

Έχω γυρίσει όλο το ebay προσπαθώντας να βρω κάτι ανάλογο από την δεκαετία του '80.. αλλά προς το παρόν μόνο τα γυαλιά πέτυχα!

Image

Και φυσικά της μοναδικής Μαρλέν Ντίτριχ υποδυόμενη - πέρα από τον τον εαυτό της - την αινιγματική Έιμι Τζόλι στην ταινία "Μαρόκο".. καμία δεν φόρεσε - κατέκτησε το φράκο και το ημίψηλο όπως εκείνη. Σχεδιασμένο από τον συνήθη ύποπτο Τράβις Μπάντον που με τις εκκεντρικές δημιουργίες του συνέβαλλε στην δημιουργία του μύθου Ντίτριχ.

Image
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2015, 11:53

Πάντως, δεν μοιάζει ιδιαίτερα εξεζητημένο της Ντενέβ. Ίσως πετύχεις κάτι αντίστοιχο και μετά οι άκρες των μανικιών προστίθενται. Το φράκο σίγουρα βρίσκεται πολύ πιο εύκολα αλλά αληθινά, δεν νομίζω πως φοριέται. :))))

Έψαξα κι εγώ στον Ιστό και βλέπω πως έχουν φτιάξει την στολή του Peter Quill αλλά... στο περίπου, χώρια που αν κρίνω από την τιμή, θα είναι ψευτοπράγματα από ψευτοϋλικά. Ας υπήρχε και μόνο το τζάκετ του αλλά από στιβαρό δέρμα και ολόιδιο, όπως στην ταινία.

Ζηλευτές ενδυμασίες για άντρες βλέπω σε διάφορες ταινίες εποχής. Μου αρέσουν γενικά τα εφαρμοστά και τα μεσάτα. Οπωσδήποτε ζηλευτό βρίσκω γενικά το ενδυματολογικό στιλ του Σέρλοκ Χολμς στην ταινία του 2009 (παρότι η ίδια η ταινία δεν μου άρεσε) και συγκεκριμένα μια τέτοια ένδυση:

Image

(εδώ τα εύσημα στην Jenny Beavan)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Ιαν 2015, 12:53

Έχεις δίκιο, δεν είναι εξεζητημένο και αν το φορούσε κάποια άλλη ίσως να μην με εντυπωσίαζε αλλά είναι η Μίριαμ!
:σάλια:
και μάλιστα στην καλύτερη στιγμή της ταινίας!

Φράκο έχω ήδη.. καλύτερα να πω συλλογή από φράκα και πίστεψε με τα φοράω (συνήθως βέβαια όχι την πλήρη περιβολή!) :))))

[Τώρα που το σκέφτομαι άνετα θα συνδύαζα το φράκο της Μαρλέν - Έϊμι με την ολόσωμη γκόθικ 'φόρμα' (;) της Κατρίν - Μίριαμ :χαχα: ]

Με πρόλαβες με τον Σέρλοκ, θα ήταν η επόμενη ενδυματολογική μου επιλογή καθότι είδα πρόσφατα την ταινία και ενθουσιάστηκα από το φοβερό του στυλ!!!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Ιαν 2015, 15:54

Παρόμοιο θέμα έχουμε κι εδώ

Το ακραίο μα γοητευτικότατο στυλ της Αμερικανίδας Λίσμπεθ απ' το "Κορίτσι με το Τατουάζ"
Image

Το σχεδόν αντρικό κούρεμα και ντύσιμο της Ντέμι Μουρ στο Ghost
Image

Το νυφικό της Μπέλας απ' το Twilight, απλούστατο και υπέρκομψο. Ίσως το ωραιότερο που έχω δει ποτέ (αν και δεν μου αρέσουν οι ταινίες, θαυμάζω την εμφάνιση της ηθοποιού)
Image

Το τέρμα σέξι κόκκινο φόρεμα της Μισέλ Φάιφερ στο The Fabulous Baker Boys.
Image

Οι artistic εμφανίσεις της Κέιτ Γουίνσλετ στην Αιώνια Λιακάδα ενός Καθαρού Μυαλού
Image



@Χήθκλιφ, μου την έχεις "πουλήσει" τη Ντίτριχ, το ξέρεις; Είναι μια ηθοποιός που ποτέ δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον, όμως πλέον θαυμάζω την ομορφιά και το στυλ της! :πάνω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Βάσια » 08 Ιαν 2015, 11:59

Tα ρούχα που πραγματικά ζήλευα ήταν της Sarah Jessica Parker (Carrie Bradshaw) από την σειρά sex and the city.
Oι στιλιστικές της επιλογές ήταν η μια καλύτερη από την άλλη. Θα βάλω τυπικά μια φωτογραφία αλλά να τονίσω ότι απλά θα τα ήθελα όλα! :ρ

Image

Απο εκεί και πέρα έβλεπα χθες τους Aγώνες Πείνας και θαύμαζα για μια ακόμα φορά τις ενδυμασίες της Katniss Everdeen. Δεν είναι βέβαια για να κάνεις βόλτες με αυτά (:ρ )αλλά οι στιλιστικές επιλογές είναι καταπληκτικές.
Φυσικά είναι πανέμορφη και η Jennifer Lawrence.


Image

Image

Image

Image

Image

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 20:08

Holly (Breakfast At Tiffany's) :μπράβο:
Image

Poison Ivy (Batman & Robin)
Image

Han Solo (Star Wars)
Image

The Bride/Beatrix Kiddo (Kill Bill)
Image

Neo (The Matrix)
Image

Xenia Onatopp (Goldeneye)
Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ενδυμασίες σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2020, 02:01

Μου άρεσε πολύ ό,τι φορούσε η Maggie Cheung στο Χονγκ Κονγκ της δεκαετίας του '60 στο In the Mood for Love (2000), με την υπέροχη σιλουέτα της.

Στην πραγματικότητα ήταν μια σειρά από φορέματα στην ίδια γραμμή, με τον ψηλό σκληρό λαιμό, και σε διαφορετικά υφάσματα. Όλα πανέμορφα πάνω της. :αγαπώ:

Image

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες