Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 747

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2018, 10:49

''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1314

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Δεκ 2018, 11:25

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:15. The Black Cat (1968)
)

Μυρμηγκοφάγε αν εννοείς αυτή ==> Yabu no naka no kuroneko (1968), την είδα χθες!
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε, ειδικά οι ερωτικές σκηνές μεταξύ της γυναίκας - φαντάσματος και του άντρα της... Εικαστικά θα έλεγα ήταν τέλειες! Επίσης μου άρεσε πολύ η μουσική καθώς και η σκηνή με τον σαμουράι και τον βάρβαρο στον βάλτο :))))
Βέβαια τρόμου δεν θα την χαρακτήριζα ή έστω το 2018 δεν μπορεί να την δει κανείς σαν ταινία τρόμου... Πιο πολύ σαν ιστορία καταραμένης αγάπης ή εκδίκησης...
6/10 και ίσως στο μέλλον 7/10!!!

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:11. Kwaidan (1964)
)

Η συγκεκριμένη ήταν σχεδόν 10άρι όμως...
Μαθήματα τρόμου με ελάχιστα μέσα από τον Κομπαγιάσι!
Την τελευταία ίστορία με τον μοναχό και τον Δαίμονα νομίζω την είχα δει και στην σειρά κινουμένων σχεδίων "Γιαπωνέζικα Παραμύθια" :αργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 793

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 14 Δεκ 2018, 05:02

Υπήρξε μια στιγμή που ήθελα να σουλουπώσω αυτό το θέμα - όπως έκανα με αυτό των σαμουράι - αλλά δεν ήθελα να μπλέξω πάλι στο αέναο ερώτημα του τι είναι τρόμος. Υποψιάζομαι όμως ότι κάποια στιγμή το Pedro Paramo μάλλον θα με υποχρεώσει σε αυτήν την απόφαση :χαχα:

Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες