Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 26 Ιαν 2014, 16:54

Πολλές ταινίες μας προκαλούν ανάμεικτα συναισθήματα. Εγώ πχ όταν βλέπω ταινίες του Τέρρυ Γκίλιαμ μπορεί να "περνάω καλά", να εκτιμώ την τεχνοτροπία τους, αλλα σχεδόν παντα μου βγάζουν κάτι αρνητικό, αρρωστημένο και αποκρουστικό. Σίγουρα το "Μπραζίλ" ήταν μια καλή ταινία αλλά σε καμιά περίτπωση δεν ήταν "όμορφη" με την κυριολεκτική έννοια.

Άλλες πάλι μπορει να μην εχουν ουσιώδες σενάριο αλλά (ειδικά πρόσφατα με τις δυνατότητες της τεχνολογίας) μπορούν να μας δείξουν άψογους αισθητικά κόσμους, μαγικούς και πειστικούς.

Θα ήθελα λοιπον να αναφέρουμε εδω ταινιες που μπορει μεν να μη μας εντυπωσιασαν ως "7η τέχνη", αλλά μας εντυπωσίασαν αισθητικά, ως φωτογραφίες, ως πίνακες, ως immersion, που είναι αυτό που θα λέγαμε "όμορφες", και μας εκαναν να θέλουμε να βουτήξουμε μέσα τους.

Αυτες ειναι για μένα οι πιο "όμορφες" ταινίες. Στα σπόιλερ εχω βαλει στιγμιοτυπα που θεωρω αντιπροσωπευτικά της αισθητικής τους:
  • Tron Legacy (2010) - Το πρώτο Tron του 80 ειχε αφησει ιστορια λογω της αισθητικής και των εφφέ, αλλα εμένα ποτε δεν με εντυπωσίασε. Αντιθέτως με κέρδισε η 2η ταινία για διάφορους λόγους. Μπορει το σεναριο να ηταν προβλεψιμο, κλισε, υποτυπώδες και παιδικό (το όνομα Disney τα λέει όλα) αλλά η αισθητική ήταν το κάτι άλλο. Απιστευτος συνδυασμος ηθοποιων και ψηφιακων εφφε, σε ενα γκρι-γαλαζιο κρυσταλλινο περιβαλλον, κατω απο ενα σκοτεινο ουρανο με συννεφα και κεραυνους, με LED γραμμες να δινουν περιγραμμα σε ανθρωπους και κτηρια. Με εκανε να νιωθω την "υγρασια" και τη μυρωδια αυτου του ψηφιακου κοσμου. Μαζι με την επικη/υποβλητικη/ηλεκτρονικη μουσικη των Daft Punk, συντιθεται μια ονειρικη για μενα εμπειρια που αξιζει εστω και ως 2ωρο βιντεοκλιπ.
    Image
  • What Dreams May Come (1997) - Θα ελεγα οτι η συγκεκριμενη ταινια ειναι η πρωτη που με μαγεψε τοσο πολυ οπτικα, αν και παλι, το σεναριο δεν με ενθουσιασε. Βλεπουμε το θανατο του πρωταγωνιστη και την "εμπειρια" του στον παραδεισο και, αργοτερα, στην κολαση για να σωσει την αγαπημενη του. Ο παραδεισος παριστανεται με σκηνικα που ειναι κατασκευασμενα με επιρροή απο αναγεννησιακούς πίνακες, νεοκλασσικισμό και μπαρόκ. Ολα αυτα χωρις να είναι αντιγραφες απο πραγματικους πινακες. Οι "πόλεις", τα σουρρεαλιστικα νησιά και οι ανεξήγητα μοναχικοι κιονες είναι λουσμένοι σε ένα χρυσαφένιο φως που θυμίζει ηλιοβασίλεμα, ενώ τριγύρω αιωρουνται άνθρωποι με ρούχα βικτωριανής εποχής. Δεν με νoιάζει αν κάποιοι κριτικοί το χαρακτήρισαν κιτς, είναι απο τις ομορφοτερες ταινιες που εχω δει και με κανει να ξεχναω ποσο βαρετη ειναι σε καποια σημεια :) και οπως ειναι φυσικο, πηρε Οσκαρ ειδικων εφφε
    Σε αυτο το σημειο να αναφερω οτι παρομοια αισθητικη (αλλα εντελως διαφορετικη φιλοσοφια) εχουν καποιες ταινιες του Peter Greenaway, οπως "Τα Βιβλια του Προσπέρο" και "Το Μωρό της Μακόν".
    Image
  • Avatar (2009) - Μια ταινια που (κι αυτη), παρα το υποτυπωδες της σεναριο, που πολλοι λεμε οτι ειναι παρμενο απο κινουμενα σχεδια της Disney, αφησε ιστορια για διαφορους λογους. Τη συγκεκριμενη ταινια τη θαυμαζω για τη μυθοπλαστικη της δυναμικη, ενας ολοκληρος ψηφιακα κατασκευασμενος πλανητης με χλωριδα, πανιδα και τους πρωτογονους εξωγηινους Να'βι με τον πολιτισμο και την εξωτικη τους γλωσσα.
    Απο τη μια εχουμε το μαγευτικο πλανητη Πανδώρα με τα φωσφοριζοντα φυτα και τα αιωρούμενα βράχια, απο την αλλη εχουμε τους "βαρβαρους" ανθρωπους με τα διαστημικα υπεροπλα "πίου-πίου" που εχουν ξεπηδησει απο βιντεοπαιχνιδια και εφηβικες φαντασιωσεις.
    Image
  • Matrix (1999-2003) - Η κλασσική τριλογία κυβερνοπανκ ταινιών. Οι χάκερ πρωταγωνιστές μπαινουν σε ένα ψηφιακό κόσμο και γίνονται πολεμιστές με μαύρα γυαλιά, δερμάτινες καπαρντίνες και όπλα. Ο κόσμος του Μάτριξ έχει μια πρασινωπή χροιά που παραπεμπει υποσυνείδητα σε παλιές οθόνες υπολογιστών. Τα πλάνα, τα σκηνικά και τα ρούχα είναι "κεντραρισμένα" και "ατσαλάκωτα" και η ατμόσφαιρα "αστική" και σκοτεινή.
    Image
Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 26 Ιαν 2014, 17:00, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 26 Ιαν 2014, 16:58

(γινεται να μικρυνουν οι φωτογραφιες να φαινονται ολοκληρες;; :ένοχος: )
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Ιαν 2014, 13:21

Πολύ καλό το αφιέρωμά σου. Πανέμορφη αισθητικά ταινία είναι η Διπλή Ζωή της Βερόνικα. Ποτέ δεν ξετρελάθηκα με την πλοκή, όμως κάθε σκηνή της είναι πίνακας ζωγραφικής. Επίσης, λατρεύω το soundtrack, που συμπληρώνει ιδανικά την ομορφιά της.

Image

Ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο μόνος, που αγαπώ τόσο την Αιώνια Λιακάδα ενός Καθαρού Μυαλού είναι η πολύχρωμη αισθητική της και οι σουρεαλιστικές στιγμές της.

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Ιαν 2014, 15:13

Ναι πολύ ωραία θέμα έπιασες! Έχω άπειρες στο μυαλό μου, γιατί μάλλον είναι το πιο αγαπημένο μου κομμάτι της ταινίας η φωτογραφία...
Βιμ Βέντερς, σε όλες του τις ταινίες έχει απίστευτη φωτογραφία και πολύ πολύ όμορφη αισθητική γενικότερα.
Από το "Paris, Texas"
Image

Aπό το "The state of things", στο οποίο παίζει με το ασπρόμαυρο, το φως και το σκοτάδι, τις σκιές... (Ανεβάζω κι εδώ την φωτογραφία που έχω στο λινκ και είναι η μοναδική που βρήκα στον ιστό που να με ικανοποιεί)
Image

Και μια τελευταία του ίδιου, από το "Wings of Desire"
Image


Η διπλή ζωή της βερόνικα έχει πράγματι καταπληκτικές σκηνές (εμένα μ' άρεσε και στο σύνολό της η ταινία), όπως και γενικά οι ταινίες του Κισλόφσκι, χαρακτηριστικές το μπλε, το κόκκινο και το άσπρο όπου παίζει μ' αυτά τα χρώματα σε όλη την ταινία με τρόπο αριστοτεχνικό. Γιατί το σινεμά είναι κατά βάση αισθητική, τουλάχιστον για πολλούς από μας κ είναι υπέροχο όταν μια ταινία καταφέρνει να πει κάτι, μετά την πλοκή, μετά τους διαλόγους, μετά την σκηνοθεσία, μόνο κ μόνο από την φωτογραφία της :)

Aτμοσφαιρική κι ονειρική βρήκα και την ταινία "Taxidermia", η οποία παρά τις πολλές αρρωστημένες κυριολεκτικά σκηνές της, κατάφερε να γίνει πολύ όμορφη.
Image


Βέβαια η αισθητική είναι το πιο υποκειμενικό πράγμα στον κόσμο και οι παραπάνω ταινίες που ανέφερα είναι σίγουρο ότι δεν θα αρέσουν σε όλους, ελπίζω όμως να έπιασα το κλίμα του νήματος. :)))) Θα επανέλθω εννοείται.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιαν 2014, 17:09

Προσέχω πολύ την φωτογραφία μιας ταινίας. Παρόλα αυτά, τώρα που διαβάζω το νήμα σου, Ξενέρωτα, δεν μου έρχονται ταινίες μέσα στις οποίες θα ήθελα να βυθιστώ, αν και σίγουρα έχουνε υπάρξει.

Να συμφωνήσω, πάντως, πολύ ως προς το "Avatar". Έμεινα έκθαμβος από την τόσο προσεγμένη και μαγική κοσμοπλασία. Εκεί βυθίστηκα κάπως μέσα στην ταινία αφού την είδα 3Δ στον κινηματογράφο. Στις βουτιές, πάνω στην πλάτη των ιπτάμενων ζώων, ήμουν κι εγώ μαζί καβάλα.

(τις φωτογραφίες θα τις δω κάποια στιγμή)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 28 Ιαν 2014, 22:07

Χμ. Δεν μπορεί να μην θυμάστε το "The Fountain". Ο σουρεαλισμός ήταν από τα κύρια χαρακτηριστικά της και αποδόθηκε με πανέμορφες εικόνες (βασικά, δεν ξέρω ποιά να πρωτοβάλω..)

Image

Image

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιαν 2014, 22:32

αχού! πράγματι! ειδικά η πτήση στο διάστημα μέσα στην γυάλινη σφαίρα ήταν πολύ πολύ μαγευτική...

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 29 Ιαν 2014, 15:54

Δεν το έχω δει το the fountain...! Όντως φαίνεται υπέροχο.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι πιο όμορφες/θεαματικές/ατμοσφαιρικές/ονειρικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 23:49

The Lord Of The Rings! :μπράβο:
Πολυ ομορφη φωτογραφια/σκηνοθεσια, ωραια τοπια... γενικα εχει μια μαγεια αυτη η ταινια... σε ταξιδευει πραγματικα στη Μεση Γη...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες