Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re:

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Νοέ 2018, 10:49

ακίρα κουροσάβα έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα, νέο μέλος εδώ! Έλλη, χάρηκα!


Να σε καλωσορίσω κι από δω Έλλη.
Καλώς ήρθες και καλές αναρτήσεις. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Νοέ 2018, 13:02

Για τον ιδιο λογο που αντιπαθω τη Τζολι/Κροφτ, την ιδια αποψη εχω για τον V for Vendetta (οπως νομιζω εχω πει και σε αλλη συζητηση).

Ειναι πραγματικα πανσοφος, παντογνωστης, δολοπλοκος, ανικητος στη μαχη, ολα του τα πλανα πραγματοποιουνται και επιτυγχανουν, ο,τι πει ειναι σωστο, ο,τι πει οτι συμβει θα συμβει, οποιον θελει να σκοτωσει σκοτωνεται. Ακομα και που στο τελος σκοτωνεται ο ιδιος, εκεινος το εχει αποφασισει.

Αντιλαμβανομαι ομως οτι επιτηδες ο χαρακτηρας ειναι σχεδιασμενος καπως εξωπραγματικος, και προκαλει αναμεικτα συναισθηματα, για το οτι ενας τοσο "τελειος" ανθρωπος ειναι παραλληλα τρομοκρατης και δολοφονος.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 08 Νοέ 2018, 13:43

Βλέπω αναφορές σε ψυχοπαθείς πιο πάνω και η αλήθεια είναι οτι με γοητεύουν πάντοτε οι ιστορίες τους.
Και επίσης να πώ παρ'οτι την μισούν γενικώς οτι η Κρίστεν έχει βελτιωθεί πολύ με τα χρόνια. Βέβαια εμένα μου άρεσε και στο Λυκόφως (όπως μου άρεσαν γενικώς οι ταινίες και τα βιβλία. Ποιόν κοροιδεύω? Τα λάτρευα και ακόμα και τώρα έχουν ένα ξεχωριστό μέρος στην καρδιά μου)

Η τριλογία του άρχοντα των δαχτυλιδιών παρολο που είναι πολύ αγαπημένη και αψεγάδιαστη για μένα, πάντα είχε ένα μελανό σημείο τον Φρόντο. Ήταν αρκετά άοσμος, άχρωμος και βαρετός. Μπορεί να συμπάσχω μαζί του γιατι το φορτίο που επωμίστηκε είναι βαρύ αλλα χωρίς τον Σάμ δεν θα έπαιζε μπαλίτσα ουτε Β εθνική :ρ (που είναι η αδυναμία μου και πρότυπο συντρόφου και φίλου :ναι: )

Αντιπαθώ τρομερά τον Μπέν Άφλεκ οπου κι αν τον έχω δεί να παίζει. Είναι πάντα ανέκφραστος και πάντα ατάλαντος :ρ

Μισώ τον Άλεξ απο το Κουρδιστό Πορτοκάλι.


Και είναι κι άλλοι αλλα δεν μου έρχονται
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 13:56

Ουτε εμενα μου αρεσει ο Αφλεκ, συμφωνω μαζι σου. :πάνω: :σύμφωνοι:

Ο Φροντο ηταν σε ολα τα πλανα σαν φοβισμενο παιδακι. Ο Μπιλμπο, ο θειος του, απο την τριλογια του Χομπιτ, φαινοταν πιο θαρραλεος και πιο ωριμος.
Γι'αυτο και εκτιμησα τη συγκεκριμενη τριλογια περισσοτερο (γενικα, μου αρεσαν πιο πολυ οι χαρακτηρες εκει παρα στον Αρχοντα, οπως και η υποθεση, και οι ερμηνειες). Προσωπικη αποψη. ;)

Επισης, δεν συμπαθησα ποτε τη Red Queen απο την ''Αλικη Στη Χωρα Των Θαυματων'' (2010/2016)
Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Νοέ 2018, 23:00

Ο Άφλεκ δεν είναι ήρωαααααααααας ταινίας. Για τους ρόλους μιλάμε! :θρρ: :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 23:02

Με αφορμη την Κριστεν Στιουαρτ αναφερθηκε το ονομα του Αφλεκ. :)))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Μάι 2019, 17:25

Τέρμα αντιπαθητικός, ο Γούεσλι Σνάιπς σαν Μπλέιντ και γενικά σαν ηθοποιός... :όχισουλέω:
Μου φαίνεται τόσο "ξύλινος"...

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 20 Ιούν 2019, 11:41

Αντιπαθητικός ήταν ο Ματ Γουίλιαμς στην τελευταία ταινία του Ιντιάνα Τζόουνς. Προσπαθούσαν και καλά να αναβιώσουν το στυλ του Μάρλον Μπράντο, του άγριου τύπου που οδηγεί μοτοσυκλέτα και όχι μόνο βρήκαν λάθος ηθοποιό για τον ρόλο αλλά και χαρακτήρας ήταν απόλυτα κακογραμένος.

Χαρακτήρας που αξίζει μίσος είναι ο διοικητής της φυλακής στην ταινία Τελευταία Έξοδος Ρίτα Χέηγουορθ, το απόλυτο σίχαμα.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Ιούν 2019, 11:05

Αναφερεσαι στο ρολο του Μπραντο στον "Ατιθασο"

Ο συγκεκριμενος χαρακτηρας ανηκε στο αρχετυπο του greaser. Μια φορα που αναφερεται η λεξη στο διαλογο του Ιντιανα Τζοουνς, μεταφραζεται ως "τεντιμποης".
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 25 Ιούν 2019, 11:03

Ναι, όντως, greaser ήταν, ή τουλάχιστον προσπάθησαν να τον κάνουν να μοιάζει. Τώρα τι δουλειά έχει ένας greaser στην ζούγκλα να ξιφομαχεί αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Στα ελληνικά πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστή απόδοση του όρου. Πονοκέφαλος για τους μεταφραστές.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες