Αγαπημένοι μάγοι

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Αγαπημένοι μάγοι

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Μάι 2020, 14:45

Η "μαγεία" ανήκει κι αυτή στην βιομηχανία του θεάματος. Έχω συναντήσει ανθρώπους που πιστεύουν πως οι μάγοι, όπως ο Δαβίδ Κόπερφιλντ, είναι πραγματικοί μάγοι, αλλά βεβαίως, κατά την γενική παραδοχή, και την παραδοχή των ιδίων των μάγων, πρόκειται για τρικ. Πράγμα που δεν αφαιρεί τίποτε από την ... μαγεία της παράστασης. Ή αφαιρεί;

Γενικότερα, όταν βλέπεις έναν μάγο να κάνει τα μαγικά του, γνωρίζεις πως πρόκειται για κάποιο τρικ, κι έτσι εντυπωσιάζεσαι μεν, δεν μπορείς να βυθιστείς στο παιδικό ξεγέλασμα, δε, πως εκείνη την στιγμή βλέπεις κάτι το υπερφυσικό.

Ένας μάγος, που έχει γίνει αγαπημένος μου, λύνει ακριβώς αυτό το θέμα. Κάνει την μαγική του παράσταση σε ανυποψίαστο κοινό το οποίο γίνεται μάρτυρας σε κάτι θαυμαστό κι ακατανόητο, ακριβώς επειδή δεν γνωρίζει πως στέκεται μπρος σ' έναν μάγο.

Ο λόγος για τον Μάικλ Καρμπονάρο και το σόου του "The Carbonaro Effect", το οποίο έχει αρκετό υλικό διαθέσιμο στο YouTube.

Παρότι, λίγα είναι τα τρικ του που έχουν χρώμα θρίλερ, αυτά είναι και τα πιο αγαπημένα μου. Όπως η επιστροφή του Κλόουν. Ή κι αυτό με την εξωγήινη ζωή.

Είναι όμως όλα ωραία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένοι μάγοι

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάι 2020, 15:43

Ο Γκάνταλφ μετράει? είναι ο αγαπημένος μου...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένοι μάγοι

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 23 Μάι 2020, 15:53

Νομίζω το θέμα πραγματεύεται "αληθινούς" μάγους, ο Γκάνταλφ είναι φανταστικός χαρακτήρας...
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένοι μάγοι

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Μάι 2020, 16:47

Όντως, αυτό θα ήταν ένα άλλο θέμα: οι μάγοι σε ταινίες.

Ο Καρμπονάρο είναι π.χ. όπως ο Ντέιβιντ Κόπερφιλντ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένοι μάγοι

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Μάι 2020, 12:47

Φάρε ευχαριστήθηκα να βλέπω βιντεάκια του Carbonaro! :σάλια:
Μας έκαψες το ΣΚ!

Από τέτοιους μάγους εγώ ήξερα τον Dynamo, που έκανε κάτι πολύ περίεργα κόλπα σε περαστικούς!
πχ εδώ που πετάει μπρος στο άγαλμα του Ιησού στην Βραζιλία

ή αυτό με το λεωφορείο

Αυτός ο συγκεκριμένος ήταν τόσο πιστευτός που θρησκευτικές οργανώσεις τον κατηγορούσαν για σατανισμός, ότι είχε πουλήσει τη ψυχή του στον Οξαποδώ και πάει λέγοντας.
Βέβαια υπήρξαν κι άλλοι που υποστήριξαν πως όλα ήταν ένα σόου. Και οι ανυποψίαστοι περαστικοί ήταν μέρος αυτού του σόου.
Ο καθένας διαλέγει και παίρνει! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες