Αγαπημένο stand-up

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Αγαπημένο stand-up

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2020, 13:16

Ένα είδος κωμωδίας, κι αυτό, όπου κάποιος κωμικός απλά μ' ένα μικρόφωνο στο χέρι, λέει διάφορες ιστορίες ή τις σκέψεις, τις παρατηρήσεις του για κάποια θέματα, κάνοντας τον κόσμο να γελάει.

Νομίζω πως τις τελευταίες δεκαετίες το σταντάπ βρίσκεται σε σταθερή άνοδο, κι υπάρχει πλήθος κωμικών που αφιερώνεται σε αυτό. Για εμένα, μέσα στο μεγάλο πλήθος, ελάχιστοι είναι οι πραγματικά ικανοί κι αστείοι του είδους.

Πολλοί που περνιούνται για κωμικοί, σταντάπ ή μη, μου είναι όχι απλά όχι αστείοι, αλλά από στενάχωροι έως και θλιβεροί.

Οι πιο αγαπημένοι μου stand-up είναι ο Σάινφελντ, και μάλλον ήταν ο πρώτος του είδους που είδα. Τα σφηνάκια του ανοίγαν τα επεισόδια με τον καλύτερο τρόπο. Μέσα από δυο ατάκες είχες κιόλας γελάσει. Η επιτυχία στον Σάινφελντ ήταν ίδια και για το στανταπ καί για τα επεισόδια: πράγματα απλά και καθημερινά, που τα αντιμετωπίζουμε όλοι, κι απλά ποτέ δεν βρέθηκε κάποιος να τα προλάβει, να τα συζητήσει, να τα φτιάξει κουβέντα κι επεισόδιο.

Δεύτερος αγαπημένος ο Ρίκι Τζερβέις, τον οποίο τον απολαμβάνω πέρα από το σταντάπ και στις επισκέψεις του στα διάφορα σόου κι όταν παρουσιάζει τα golden globes (όχι στις ταινίες του, όμως :ρ )

Τελευταία γελάω και με τον ISMO και του ξεχωριστό στιλάκι του. Εδώ το γνωστόβιντεάκι για την λέξη "shit".

:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Αγαπημένο stand-up

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 25 Απρ 2020, 20:20

Παίρνω το θάρρος να προτείνω και εγώ.

Αντί διδακτορικού

Ενώ αγαπημένο είναι το "Στα Πλάγια" Θεοδωρόπουλος και Μαθιουδάκης. Με ιδιαίτερη αδυναμία στον Μαθιουδάκη.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένο stand-up

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Απρ 2020, 10:02

Ο Ίσμο έχει την πλάκα του. She sells sea shells on the sea shore :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Αγαπημένο stand-up

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 01 Μάι 2020, 22:38

Λατρεύω την Χρύσα Κατσαρινη, το σόλο που έχει ανεβάσει "Ό,τι πολυτιμότερο έχω" το έχω δει τουλάχιστον 4-5 φορές και γελάω τρελά κάθε μα κάθε φορά. Έχω παρακολουθήσει κι από κοντά παράσταση της και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι τρομερά ελκυστική.
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 6 επισκέπτες