Αγαπημένα τραγούδια και χορευτικά του Μπόλιγουντ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3398

Αγαπημένα τραγούδια και χορευτικά του Μπόλιγουντ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Απρ 2013, 00:02

Αυτό που πραγματικά απολαμβάνω από τον ινδικό κινηματογράφο είναι τα τραγουδια και τα χορευτικά. Δεν ξέρω αν μοιράζονται κι άλλοι εδώ την δική μου αγάπη. Ας ρίχνουμε σ' αυτό το νήμα από κανένα βίντεο. (Έχω προσέξει πως σε αναρτήσεις με πολλά βίντεο έχω την τάση να μην κάνω κλικ σε κανέναν γι' αυτό προσωπικά θα ρίχνω ένα την φορά.)

Η ταινία "Dil To Pagal Hai" (1997) έχει μια πολύ απλή υπόθεση με απλοϊκή κατάληξη αλλά περιέχει πολλά τραγούδια που μου αρέσουν πολύ.

Αυτό που μου αρέσει γενικότερα στο Bollywood είναι η απενοχοποιημένη άνεση με την οποία παρακάμπτεται η συνοχή. Όπως εδώ όπου οι ήρωες άλλα ρούχα φοράνε στην αρχή και, δίχως κανέναν προφανή λόγο, άλλα φοράνε στο τέλος.
:))))

"Koi Ladki Hai" από την ταινία "Dil To Pagal Hai" (1997)

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Re: Αγαπημένα τραγούδια και χορευτικά του Μπόλιγουντ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Απρ 2013, 13:49

Ίσως το πιο αγαπημένο χορευτικό μου από Μπόλιγουντ.

Είναι το πανέμορφο τραγούδι "Des Rangeela" από την ταινία "Fanaa" και στο κέντρο η Kajol στον ρόλο της... τυφλής σε έναν χορό με εξαιρετική κίνηση!
:))))

"Des Rangeela" από την ταινία "Fanaa" (2006)

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Απρ 2013, 14:00

Δεν βλέπω άλλον φίλο του Μπόλιγουντ εδώ, προς το παρόν, και για την ώρα πορεύομαι μόνος σε αυτό το νήμα αν και δεν με πειράζει. (Ίσως σας ανοίξω τα μάτια :ρ )

Από το Fanaa και πάλι, ένα ακόμα τραγούδι που μου αρέσει πολύ και όπου, από όσο καταλαβαίνω, παίζουν με γλωσσοδέτες. Εδώ η Kajol έχει βρει πια το φως της(!) και μαζί της... κι εμείς και πολύ πάνε τα λευκά και τα χιόνια σε μια όμορφη μελαχρινή.
;)

"Chanda Chamke" από την ταινία Fanaa (2006)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 13 Απρ 2013, 14:46

K(ajol)+F(arofylakas)=L.F.E

:ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Απρ 2013, 15:01

Μόνο την Kajol; Βάλε όλο το ινδικό πάνθεο, μιας και μιλάμε για... ινδές θεές. :))))

Η ταινία Tashan (2008) είναι στο λίγο πιο αμερικανικο, γέρνει στο road movie κι έχει και πολύ κι ανεξήγητα άστοχο πιστολίδι. Και βέβαια κλασικά ανεξήγητο σενάριο. Εδώ οι πρωταγωνιστές για να ξεφύγουν από την αστυνομία, ενώ ήταν μια χαρά κρυμένοι, φανερώνονται, φοράνε περούκες και τρελά ρούχα και στήνουν έναν τρελό χορό, τάχα πως ανήκουν στην υπόλοιπη καλλιτεχνική ομάδα!!

Μου αρέσουν πάρα πολύ οι παράξενες χορευτικές φιγούρες, το κεφάτο τραγούδι, όλο το στήσιμο και φυσικά η Kareena Kapoor που, για δες, της πάει και το ξανθό. Βέβαια, ίσως βρείτε και τα κοριτσάκια στο βιντέο τίποτα ενδιαφέρον.

"Dil Dance Maare" από την ταινία "Tashan" (2008)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2013, 15:01

Αφελή και ασυντόνιστα τα χορευτικά αλλά το τραγούδι μού αρέσει πολύ. Και φυσικά καμαρώνω και την Karisma Kapoor (σε β' ρόλο σε αυτήν την ταινία) με το κορμί σαν χέλι και ω, πόσο της πάει το βινύλ παντελόνι.
:πάνω:

(τυφλός σε αυτήν την ταινία ο "Ραούλ", που έχει μπροστά του τέτοιο κορίτσι κι ονειρεύται άλλην... :όχισουλέω: )

"Bholi Si Surat" από την ταινία "Dil To Pagal Hai" (1997)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2013, 23:10

Το "Μούλιτ" (2003) είναι μια ταινία μικρού μήκους του Ivan Zachariás και στην πραγματικότητα δεν είναι ταινία του Μπόλυγουντ.

Είναι ένα μεγάλο διαφημιστικό της βότκας Absolute —γεμάτο με αναφορές στο χαρακτηριστικό σχήμα του μπουκαλιού— φτιαγμένο σε στιλ παλιάς ινδικής ταινίας.

Κρατάει μόνο 12 λεπτά και είναι απλά τέλειο! Έχει το απέραντο θαυμασμό μου! :))))

Εδώ σας βάζω το ξεκίνημα και τον χορό που μας παρουσιάζει τον Μούλιτ, "τον πιο διάσημο κομμωτή στην Βομβάη"!

Το βίντεο το ανέβασα εγώ στο youtube. Έχω φτιάξει έναν λογαριασμό για την Κινηματογραφική Λέσχη (CinemaClubGr), και μάλλον θα ανέβουν μέσω αυτού και άλλα κινηματογραφικού ενδιαφέροντος, οπότε όποιος θέλει ας κάνει ένα κλικ στην "Εγγραφή" κάτω από το βίντεο.
;)

"Mulit, the most famous hairdresser in Bombay!" από την διαφημιστική ταινία "Mulit" (2003)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Μάι 2013, 19:11

Αλίκη έγραψε:Φάρε για σένα ;)

Κρίμα, Αλίκη, που ήταν στην Αθήνα... :))))

~~~~~~~

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό το βιντεάκι εδώ —και πάλι από το Tashan— είναι γυρισμένο στην Ρόδο κι αυτό κάπως άσχετα προς την πλοκή της ταινίας :ρ.

Πλάκα έχει που γενικά, μέσα στον ινδικό στίχο, στριμώχνουν και Αγγλικά, κι εδώ ακούγεται κάτι σαν don't look at me like that, boy.. :)))) Και συγχώρεσέ με, Kareena, αλλά δεν βοηθάς και πολύ να μην σε κοιτάμε τα αγοράκια.. :φρύδια:

"Chhaliya Chhaliya" από την ταινία "Tashan" (2008)

Αβατάρι χρήστη
Πιτσουνάκι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3

Ανάρτησηαπό Πιτσουνάκι » 26 Ιουλ 2013, 14:47

Από Bollywood έχω δει μόνο αυτό και είναι, από την αρχή έως το τέλος, τέχνη.

Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες