Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 11:55

Θεατής έγραψε:Για μένα ο Ταραντίνο είναι το Death Proof...


Για μενα, ο Ταραντινο ειναι το Kill Bill! :προσκυνώ:

Kαι ναι, το θεωρω ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!! :γιούπι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 12:04

Παντως, για να επανελθουμε στο θεμα μας, η χειροτερη ταινια που εχω δει ειναι το Nymphomaniac. Και ειδικα το δευτερο μερος....απορω πως αντεξα και το ειδα.... :γρμβ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2018, 15:46

Σ' αυτό το νήμα έθαψα κατά καιρούς πολλές ταινίες, αλλά τελικά βρήκα τη μία και μοναδική. Τη Χειρότερη Ταινία που Έχω Δει. Βασίστηκε, υποτίθεται, στα πιο αγαπημένα μου βιβλία, στους πιο λατρεμένους μου χαρακτήρες, σ' ένα σύμπαν που με παρέσυρε και με ενέπνευσε... Μια ταινία που ένα σωρό κόσμος περίμενε δεκαετίες. Για το καστ και τους συντελεστές της οποίας μιλούσαμε παθιασμένα στα φόρουμ, την εποχή του dial-up. Κάναμε όνειρα γι' αυτήν την ταινία, κύριοι. Το απερίγραπτο αποτέλεσμα συνέτριψε τα ρομαντικά μας όνειρα. :κατάρα: :γκρμφ: :θρρ: Γιατί ρε Στήβεν; Αφού στο ζήτησε ο Ντάραμποντ ρε Στήβεν. :λυγμ: Κατά τα άλλα δεν σου άρεσε η Λάμψη του Κιούμπρικ ρε Στήβεν!!! :ααργκ: :όχισουλέω:

The Dark Tower
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Σεπ 2018, 16:27

Σε ενα μερος ετυχε να βαλουν να δουμε το Γιελοου Σαμπμαριν των Μπιτλς. Παροτι ειχα περιεργεια να το δω, και προσπαθησα, μετα απο λιγη ωρα δεν βρηκα καμια συνοχη, κανενα καλλιτεχνικο ή σεναριακο ενδιαφερον. Μαλιστα με επιασε μια τυπου δυσφορια, οποτε και σηκωθηκα και πηγα σε ενα αλλο δωματιο να ηρεμησω.

Κατα τα αλλα ειναι δυσκολο να διαλεξω τη χειροτερη ταινια που εχω δει, ειναι πολλες οι τανιες που δεν μου αρεσαν, που ειδα με το ζορι, που δεν καταλαβα, που βαρεθηκα, που αλλαξα καναλι ή σταματησα να βλεπω, ή που μετανιωσα που ειδα. Αλλα δεδομενου οτι εδω ενιωσα ψυχοσωματικη δυσφορία, κατι που δεν μου εχει συμβει με καμια αλλη ταινια, νομιζω καθιστα αυτη τη χειροτερη ταινια που εχω δει :μπρ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 02 Σεπ 2018, 17:05

Ιζι, κι εγώ απογοητεύτηκα πάρα πολύ από το Dark Tower, από όπου και να το πιάσεις δεν βλεποταν. Δεν είχε καμία μα καμία απολύτως σχέση με το πνεύμα του βιβλίου! Δε μιλάω για πρωταγωνιστές και επεισόδια που έλειπαν σε σχέση με το βιβλίο, ας πούμε ότι βλέπουμε διαφορετικά είδη τέχνης τα οποία δε γίνεται πάντα να συγκλίνουν, αλλά για όλη την αίσθηση που άφηνε μετά την θέαση, ένα κενό,.το απόλυτο τίποτα, ένα φενταζι εργάκι για εφήβους. Μα φαινόταν από την αρχή ότι θα είναι πατάτα, από την επιλογή του πρωταγωνιστή αν ξεκινήσεις μέχρι το πρώτο τρέιλερ που κυκλοφόρησε. Έμαθα ότι μάλλον θα γυριστεί σε σειρά, μακάρι εκεί να γίνει πιο αποτελεσματική δουλειά γιατί ο Πύργος έχει ποοοολύ υλικό κι έχει όλα τα φόντα να γίνει το επόμενο GoT.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2018, 22:06

Ακριβώς Ιαβέρη. Ας άλλαζαν τα βιβλία όσο ήθελαν. Αυτό, όμως, που έκαναν ήταν ανεπίτρεπτο. Fan fiction της συμφοράς... και ούτε. Θα μπορούσαν να άλλαζαν τα ονόματα των χαρακτήρων και τον τίτλο, να έκαναν τον μαύρο πύργο κάτι άλλο (πορτοκαλί ουρανοξύστη ας πούμε) και να αφαιρούσαν τη φράση-κλειδί "Δεν πυροβολώ με το μάτι κλπ". Αν τα έκαναν όλα αυτά, κανείς δεν θα υποψιαζόταν ότι αυτή η ταινία είχε οποιαδήποτε σχέση με τα βιβλία που (υποτίθεται) την ενέπνευσαν. Και θα ήταν και πιο τίμια η όλη προσπάθεια. Μπορεί να αποκτούσε ακόμα και κάποιο κοινό (λέμε τώρα).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 31 Οκτ 2018, 01:10

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:
Στιλλ Ιλλ έγραψε:Και γώ αγαπώ Ταραντίνο (το kill bill είναι η αγαπημένη μου με διαφορά)


Κι εμενα ειναι η αγαπημενη μου με διαφορα του Ταραντινο, και μου αρεσει γενικα το στυλ του αλλα προφανως καποιοι εδω μεσα ειναι προκατειλλημενοι και λενε οτι "δεν τους αρεσει". :χμ:


Τι εννοείς ακριβώς ? Αν δεν αρέσει κάτι σε κάποιον συνήθως είναι θέμα γούστου. Ακόμη και σε περίπτωση προκατάληψης είναι γιατί έχει συναντήσει παρόμοια στοιχεία που ξέρει οτι θα υπάρχουν και σε αυτή την ταινία, οπότε την αποφεύγει. Ναι η μείξη θα είναι διαφορετική αρα και το αποτέλεσμα αλλα κατα την γνωμη του δεν έχει χάσει και κάτι. Εμείς πάλι ας απολαμβάνουμε τον Ταραντίνο κι αυτός ας απολαμβάνει οτι του κάνει κέφι. Και κάπως έτσι βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι. ;)
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 31 Οκτ 2018, 20:53

Τι εννοείς ότι είναι κάποιοι προκατειλημμένοι, επειδή δεν τους αρέσει ο Ταραντινο; Και εμένα δε μου αρέσει ο Ταραντινο. Ως προς τι δηλαδή είμαι προκατειλημμένη;

Εντιτ: Στιλλ, δεν είχα δει ότι είχες γράψει οπότε το λες και λίγο περιττό το δικό μου σχολιασμό, αλλα το αφήνω ως έχειν. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2018, 11:55

Καλο μηνα!

Εννοω οτι οταν ακουνε Ταραντινο, ''στρεφουν το κεφαλι'' απαξιωτικα (μαλλον λογω της βιας του), αντι να δωσουν μια ευκαιρια και να δουν την ταινια. Κι εγω ειμαι προκατειλλημενη με καποιους σκηνοθετες, κακο δεν ειναι απλα ειναι γεγονος και το αναφερω. Αυτη ειναι η γνωμη μου και σε οποιον αρεσει... :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Νοέ 2018, 12:05

Ως προς τίποτα δεν είσαι προκατειλημμένη Βαγγυ. Ο κάθε ένας διαλέγει τι του αρέσει και τι όχι. :)

Προσωπικά ο Ταραντίνο μου ταιριάζει σαν σκηνοθέτης.
Το χιούμορ του, ο τρόπος που σκηνοθετεί, η ποδολαγνεία του :χαχα: !!
Από κει και μετά μπορώ να διαλέξω ποια από όλες τις ταινίες του μου αρέσει περισσότερο.

Βέβαια, πάνω σε αυτό που είπε η Στιλλ έχω να προσθέσω κάτι.
Γενικά ο Ντέιβιντ Λιντς δεν μου αρέσει. Όμως δεν είμαι προκατειλημμένος. Είδα το "Mullholand drive" και έπαθα πλάκα! Την θεωρώ κορυφαία δημιουργία κι ας μην είμαι φαν του συγκεκριμένου σκηνοθέτη.
Αν είχα προκατάληψη δεν θα την έβλεπα ποτέ...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες