Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2017, 00:29

Κοιτούσα τώρα στην imdb. Διαπιστώνω πως δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρήσω "αγαπημένες" ακόμα και ταινίες στις οποίες έχω 10άρια.

Βλέπω π.χ. 10άρια στο Bananas (1971) ή στο Blow-Up (1966) και τις έχω δει πριν τόσον πολύν καιρό αυτές τις ταινίες που νιώθω αρκετά αποκομμένος από αυτές. Από την άλλη ταινίες όπως το El Sur (1983) και το Tinker Tailor Soldier Spy (2011), που είδα πρόσφατα και τους έχω 8αράκι, επιστρέφουν στην σκέψη μου κάποιες στιγμές, κάποιες συγκεκριμένες σκηνές αλλά κι η γενικότερη αισθητική, και με γεμίζουν με ένα γλυκό συναίσθημα. Μπέκονται στο μυαλό μου σχεδόν σαν δικές μου αναμνήσεις.

Εάν λοιπόν, έφτιαχνα μια λίστα με μερικές αγαπημένες ταινίες, μάλλον δεν θα ήταν βάσει της βαθμολογίας που μπορεί να τους έχω στην imdb, αλλά πώς τις νιώθω τώρα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Φεβ 2017, 04:19

:πανικός: Πρέπει να βγάλω τουλάχιστον δυο ταινίες μου, ας πούμε 97 & 100 (άντε.. χάρηκες Νικόλα?? :ρ ).. για να μπουν οπωσδήποτε Time και 3 Iron (την πρώτη που την είχα ξεχάσει και τη δεύτερη που την είδα μόλις και πρέπει να μπει)!! :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Φεβ 2017, 08:59

Φάρε, come to the dark side :χαχα:

Πρόσφατα διέγραψα καμιά εκατοσταριά από τις ταινίες μου ακριβώς επειδή ένιωθα παντελώς αποκομμένος από αυτές. Αλλά πολύ το ψιλοκοσκινάς :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2017, 10:01

Είναι το πρόβλημα που είχα/έχω και με το "Δες μια αγαπημένη μου ταινία". Ρίχνω καμιά ματιά στην imdb και βλέπω τα 10αράκια μου αλλά τις περισσότερες δεν τις νιώθω σαν "αγαπημένες". Από παλιές αγάπες νιώθω αγαπημένες αυτές που είδα ξανά και ξανά και κατάφεραν να μου ξαναρέσουν. Όπως π.χ. οι δύο κωμωδίες "και οι θεοί τρελάθηκαν".

Πιστεύω πως πολλά 10άρια θα πέφταν από εκεί ψηλά εάν ξανάβλεπα την ταινία. Όπως και να 'χει, ίσως καταπιαστώ να φτιάξω εδώ μια μικρή λίστα με αγαπημένες, ασχέτων βαθμολογίας στην imdb.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Φεβ 2017, 11:19

Πάντως Μυρμηγκοφάγε τις πιο πολλές κοινές ταινίες τις έχεις με εμένα... :))))

Αν και φαντάζομαι πως όλες θα έχουν βαθμολογία από 1-4 αλλά δεν πειράζει!!! :ρ

Κοιτάζοντας λοιπόν την λίστα σου βλέπω κάποιες που έχω δει και τις έχω βαθμολογήσει ως εξής:

Mulholland Drive (2001) 10/10

Barton Fink (1991) 10/10

Europa (1991) 7/10

Brazil (1985) 10/10

Once Upon a Time in America (1984) 8/10

Querelle (1982) 7/10

The Elephant Man (1980) 7/10

Death in Venice (1971) 8/10

City Lights (1931) 10/10

Πήρα και κάποιες καλές ιδέες!!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Φεβ 2017, 15:11

Φάρε ως κάποιος που δεν βλέπει αγαπημένη ταινία δεύτερη φορά και παράλληλα αντιπαθεί τις αμιγείς κωμωδίες, μου παραμένεις ένα απόλυτο μυστήριο. Αλλά δεν κρύβεται ότι όσο περνάει ο καιρός οι απαιτήσεις σου αυξάνονται αλματωδώς :χαχα:

Νικόλα, πολύ απαισιόδοξο σε βλέπω. Τα παρακάτω όμως τα έχω στο εφτάρι μου, έτσι για να μη λες ότι δε μπορώ να σε εκπλήξω :ρ

Life of Brian, The tenant, Wild strawberries, Big Lebowski, Le charme discret de la bourgeoisie, Dogville, Excalibur - πόσο θα ήθελα να ξανάβλεπα μια τέτοια ταινία, δυστυχώς το Χόλιγουντ όμως έχω αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να μου την προσφέρει. Αν και το πιο παράξενο της λίστας σου είναι ότι δεν έχω δει το Gertrud του Dreyer, αν σε αυτό όντως αναφέρεσαι.

Μάλλον φυσιολογικό να έχω τις περισσότερες κοινές με σένα παρά με τα κοριτσάκια του φόρουμ, ή τον ταλαιπωρημένο Ίζουαλ που αλυσοδεμένος υποχρεώνεται να βλέπει ότι βλέπει η Ίζι, θέλει - δε θέλει :ρ

Πάντως αν έχεις όρεξη θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Gryozy (youtube) που μοιάζει με μια άλλη ταινία της λίστας σου και το Jabberwocky (1977) που είναι ένα κράμα μεταξύ Life of Brian και Excalibur - αν δεν το έχεις δει.

υ.γ. Ίζι, αν θεωρείς τη Χιονάτη υποχρεωτική θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη στον Wladyslaw Starewicz ;)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Φεβ 2017, 15:37

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:τον ταλαιπωρημένο Ίζουαλ που αλυσοδεμένος υποχρεώνεται να βλέπει ότι βλέπει η Ίζι, θέλει - δε θέλει :ρ

Χαχα. έλα βρε συ, δεν ισχύει. :χαχα: Νομίζεις εγώ δεν έχω υποφέρει παρακολουθώντας Star Wars, Dark Knight και διάφορες πολεμικές; :ωιμέ:

Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Δεν έχω δει κανένα απ' τα φιλμάκια του, δεν τον είχα καν ακουστά. :χμ: Λοιπόν, ξαναβλέποντας τη λίστα μου, η μόνη ταινία που με προβληματίζει πολύ είναι ακριβώς αυτή - η Χιονάτη. Είναι μια ταινία που πραγματικά θαυμάζω για το εικαστικό της κομμάτι και για όλη αυτή λεπτοδουλειά που χρειάστηκε προκειμένου να ολοκληρωθεί. Οπτικά τη βρίσκω αληθινά εκθαμβωτική και δεν χορταίνω να την κοιτάζω. Κι είναι κι ο θρύλος της ταινίας, ο αντίκτυπός της στην πορεία της Ντίσνεϋ και γενικά του ανιμέισον, οι εμβληματικές φιγούρες της Χιονάτης και των νάνων που δεν ξεπεράστηκαν ποτέ. :προσκυνώ:

Απ' την άλλη, η ίδια η ιστορία δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Επίσης δεν αντέχω την εκνευριστική φωνή της Χιονάτης, ούτε τα τραγούδια της, ούτε την απαράμιλλη βλακεία της, ούτε και την όλη φιλοσοφία του "one day my prince will come και θα με σώσει απ' τα δεινά". :όχισουλέω: Είναι μια ταινία που λατρεύω και μισώ ταυτόχρονα :ρ Αλήθεια την έχεις δει; Κι αν ναι, ποια είναι η γνώμη σου;

Όλες οι άλλες, όλες όμως, είναι ταινίες που πραγματικά λατρεύω. Πολλές τις κουβαλώ στην καρδιά μου εδώ και δεκαετίες (ποτέ δεν θα παύει να με συναρπάζει η τελειότητα του West Side Story). Επίσης το Split και το Me and Earl δεν ξέρω ακόμα αν θα αντέξουν στο χρόνο. Το δεύτερο τα πάει καλούτσικα. Το πρώτο το έχω ακόμα πολύ πρόσφατο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Φεβ 2017, 15:42

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Μάλλον φυσιολογικό να έχω τις περισσότερες κοινές με σένα παρά με τα κοριτσάκια του φόρουμ, ή τον ταλαιπωρημένο Ίζουαλ που αλυσοδεμένος υποχρεώνεται να βλέπει ότι βλέπει η Ίζι, θέλει - δε θέλει :ρ


:αργκ: :ααργκ: :νατώρα: :νατώρα: :νατώρα: :όχισουλέω: :κάτω: :κάτω:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Φεβ 2017, 15:53

Τόνιασινε έγραψε: :αργκ: :ααργκ: :νατώρα: :νατώρα: :νατώρα: :όχισουλέω: :κάτω: :κάτω:


Τι εννοείς μ' αυτό;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι 100 αγαπημένες μας ταινίες!

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Φεβ 2017, 16:01

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:είναι ότι δεν έχω δει το Gertrud του Dreyer, αν σε αυτό όντως αναφέρεσαι.


Ταινία νο 100 της λίστας μου!!
8άρι περιποιημένο, αγαπημένη! :))))

Το Jabberwocky το έχω δει μισό αλλά θα το ολοκληρώσω! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες