Rebelde Way (2002-2003)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Rebelde Way (2002-2003)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 05 Απρ 2013, 17:50

Image
Τίτλος: Rebelde way
Έτη προβολής: 2002-2003
Δημιουργός: Cris Morena, Patricia Maldonado
Ηθοποιοί: Luisana Lopilato, Benjamin Rojas, Camila Bordonaba, Felipe Colombo ...

Πλοκή
H σειρά Rebelde Way είναι μια βραβευμένη αργεντίνικη νεανική σειρά.Κύριοι πρωταγωνιστές είναι τέσσερις έφηβοι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους που πηγαίνουν στο ιδιωτικό σχολείο "Elite Way" . Το συγκεκριμένο σχολείο είναι το καλύτερο στο Buenos Aires , γι' αυτό και είναι αρκετά ακριβό με αποτέλεσμα όλοι οι μαθητές να είναι από πολύ ευκατάστατες οικογένειες, παιδιά πολιτικών, επιτυχημένων επιχειρηματιών και γενικά παιδιά από σημαντικές οικογένειες. Στις αρχές κάθε χρόνου δίνονται κάποιες υποτροφίες σε παιδιά που δεν έχουν οικονομική δυνατότητα όμως είναι καλοί μαθητές κι έτσι μέσα σε ένα σχολείο γεμάτο πλούσια και συνήθως κακομαθημένα παιδιά οι συγκεκριμένοι μαθητές είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Χρόνια στο "Elite Way" υπάρχει μια συμμορία με όνομα "Το Μαύρο Χέρι" φτιαγμένη για να "τυραννάει" τα παιδιά με υποτροφία. Πολλά και διάφορα συμβαίνουν μεταξύ των μαθητών ,φιλίες , αγάπη , μίσος , κόντρες ... Καθοριστικό ρόλο θα παίξει η άφιξη ενός καθηγητή που είναι διαφορετικός από όλους τους άλλους.


Άποψη
Η εφηβεία μου είναι συνδυασμένη με αυτή τη σειρά , δεν έχανα επεισόδιο για κανένα λόγο . Κατα τη γνώμη μου πρόκειται για μια καταπληκτική εφηβική σειρά με πολλά μηνύματα που βοηθάει πολύ ένα παιδί σε μια κρίσιμη φάση της ζωής του όπως η εφηβεία. Δεν μιλάμε για μία χαζοχαρούμενη σειρά που έδειχνε μόνο love story μεταξύ των πρωταγωνιστών , είναι πολλά τα μηνύματα που περνάει και τα διδάγματα που δίνει. Στην υπόθεση εμφανίζονται ναρκωτικά , μια συμμορία που ταλαιπωρεί τα παιδιά με υποτροφία με κάθε τρόπο ( σχολική βία δηλαδή) , πόσο επηρεάζει τις επιπτώσεις στους μαθητές η θέση και η οικονομική δυνατότητα των γονιών τους, τις ερωτικές σχέσεις μεταξύ των εφήβων , την ανησυχία για την "πρώτη φορά" , την δύναμη της φιλίας και της ομαδικότητας και πολλά άλλα. Αν εξαιρέσεις τα αρνητικά της μεταγλώττισης που χαλάνε πολύ τη σειρά , πρόκειται για μια πολύ καλή παραγωγή και ένα πολύ καλό σενάριο. Κάποια στιγμή το περιοδικό "Κατερίνα" έδινε δώρο κάθε εβδομάδα τα dvd με τα επεισόδια και έχω τα περισσότερα.Όσα μου λείπουν ευτυχώς τα έχει το youtube.Τα έχω δει μέχρι στιγμής 2 φορές από την αρχή κι ας έχω φτάσει στα 22 κι ας μη μου αρέσει η μεταγλώττιση (αν και το συνηθίζει κανείς μετά από λίγο) , ακόμη λατρεύω αυτή τη σειρά .Το τραγούδι που αρχίζει το λατρεύω κι ας μη καταλαβαίνω τι λέει γιατί δεν ξέρω τη γλώσσα. Όπως λατρεύω και πολλά τραγούδια του συγκροτήματος "Erre Way".




Λοιπές πληροφορίες
Στην Ελλάδα η σειρά παίχτηκε από την κρατική τηλεόραση με τίτλο "Ανυπότακτες καρδιές" αν θυμάμαι καλά το 2005 και ήταν μεταγλωττισμένη. Οι Ανυπότακτες καρδιές είχαν πολύ μεγάλη επιτυχία και η σειρά προβλήθηκε σε πολλές χώρες . Αργεντινή, Αυστρία , Βολιβία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Γερμανία , Γουατεμάλα, Δομινικανή Δημοκρατία , Ελλάδα, Ινδονησία, Ισπανία , Ισραήλ, Κολομβία, Ονδούρα, Ουγγαρία, Ρουμανία, Ρωσία, Τουρκία, Ουκρανία, Ουρουγουάη, FYROM ,Κύπρος.
Σε άλλες χώρες πάλι δανείστηκαν την ιδέα και δημιούργησαν παρόμοιες σειρές : Rebelde - Μεξικό (Televisa) , Remix - Ινδία (Star One), Rebelde Way - Πορτογαλία (SIC), Corazon Rebelde - Χιλή (Canal 13), Rebelde - Βραζιλία (Φεβρουάριος του 2011), Rebeld Day - Η.Π.Α. (Δεν είναι έτοιμο ακόμα), Γ4 - Ελλάδα.

Μέσα από τη σειρά δημιουργήθηκε και ένα συγκρότημα που έπαιξε σημαντικό ρόλο και στην υπόθεση όμως γνώρισε μεγάλη επιτυχία και σε πολλές χώρες.To όνομα του συγκροτήματος ήταν "Erre Way" είχε τέσσερα βασικά μέλη , τους πρωταγωνιστές της σειράς Luisana Lopilato , Benjamin Rojas , Camila Bordonaba , Felipe Colombo. Κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει και ένα επεισόδιο με στιγμιότυπα από συναυλίες και πρόβες του συγκροτήματος και στιγμές από την καθημερινή ζωή των τραγουδιστών. Όταν ολοκληρώθηκαν και οι 2 κύκλοι της σειράς γυρίστηκε μια ταινία με τίτλο "4 Caminos" όπου βλέπουμε τη συνέχεια από τις ζωές των τεσσάρων πρωταγωνιστών που φεύγουν για περιοδεία. Ουσιαστικά η ταινία αυτή βάζει και ένα τέλος στην υπόθεση της σειράς.

Image

Οταν παιζόταν η σειρά στην Ελλάδα με τόση επιτυχία που είχε είχα κι εγώ μια κρυφή ελπίδα πως θα κάνουν κάποια συναυλία στην Ελλάδα όμως δυστυχώς δεν έκαναν ποτέ.

Ότι και να πω γι' αυτή τη σειρά είναι λίγο , δεν ξέρω αν μπορώ να περιγράψω με λόγια πόσο πολύ μου άρεσε τότε και πόσο συνεχίζει να μου αρέσει ακόμα. Τα πρώτα επεισόδια ειδικά είναι τα αγαπημένα μου. Στο τέλος της πρώτης και της δεύτερης σεζόν αλλά και σε μερικά επεισόδια έκλαψα κιόλας το ομολογώ. Αγαπημένη μου η κοκκινομάλλα και ατίθαση Μαρίζα και ο Πάμπλο .

Image

Ο ατίθασος χαρακτήρας της μου θύμιζε λίγο τον εαυτό μου και αγαπούσα το στυλ της .Είχα υιοθετήσει και κάποια στοιχεία από το ντύσιμο της.

Image

Ο Πάμπλο στην αρχή δεν είχε καλό χαρακτήρα, ήταν ο κακομαθημένος γιος του δημάρχου αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και αργότερα που άλλαξε μου άρεσε και σαν χαρακτήρας.

Image

Ο Πάμπλο και η Μαρίζα ήταν ζευγάρι στη σειρά. Βέβαια ουσιαστικά έμειναν μαζί προς το τέλος της δεύτερης σεζόν γιατί σε όλη τη διάρκεια μια ήταν μαζί και μια όχι. Διαφορετικοί χαρακτήρες, ήθελαν κρυφά ο ένας τον άλλον και για κάλυψη φυσικά μάλωνα συνέχεια όμως ο έρωτας και ο βήχας δεν κρύβονται.

Αυτά είχα να πω λοιπόν για μια από τις αγαπημένες μου σειρές.Πιστεύω άτομα στην ηλικία μου έχουν παρακολουθήσει τη συγκεκριμένη σειρά και θα ήθελα πολύ να ακούσω κι άλλες γνώμες.

Ειρήνη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1
Εγγραφή: 01 Αύγ 2013, 02:29

Re: Rebelde Way (2002-2003)

Ανάρτησηαπό Ειρήνη » 01 Αύγ 2013, 02:47

Δεν υπάρχει πιο αγαπημένη μου σειρά!! Την έβλεπα τότε που είχε πρωτοπαιχτεί στην Ελλάδα και την ξαναβλέπω τώρα που είμαι στα 23 και!! Φυσικά με άλλα μάτια αυτή τη φορά, που μπορείς να καταλάβεις ακόμα περισσότερο τα διδάγματα και τις καταστάσεις.. Πολύ καλή παρέα και συντροφιά, αγαπημένοι χαρακτήρες, αγαπημένο συγκρότημα και τραγούδια! <3 Μπορεί να σε βοηθήσει σε πολλές δυσκολίες στη ζωή σου ή έστω να σε κάνει να αισθανθείς! Κατά τη δική μου άποψη φυσικά.. Και είναι όπως τα λες, ενώ είναι πολύ προσεγμένη σειρά χάνει τόσο πολύ απο την ελληνική μεταγλώττιση που έγινε.. Είναι τελείως προχειροδουλειά και έρχεται σε αντίθεση με την αυθεντικότητα του original έργου. Αλλάζουν συνέχεια τις φωνές, στον πρώτο κύκλο καταλήγουν οι 2 βασικοί χαρακτήρες να έχουν την ίδια, ενώ ταυτόχρονα μία μπορεί να μοιραστεί σε 3 και 4 πρόσωπα... Και ενώ κάναμε αμάν να τις συνηθίσουμε, επιστρέφοντας στον 2ο κύκλο βλέπουμε τελείως διαφορετικές φωνές λες κ είναι ό,τι πιο φυσιολογικό, πώς αλλάζεις πουκάμισο ένα πράμα!?! Άσε που σε κάποιες φάσεις αν παρατηρήσεις ούτε οι ίδιοι οι μεταγλωττιστές δεν έχουν παρακολουθήσει το έργο! Φαίνεται από βασικά λάθη που κάνουν.. Αν είχε υπότιτλους, θα απέδιδαν το αποτέλεσμα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Ας μην σχολιάσουμε και τις κομμένες σκηνές που στα περισσότερα επεισόδια αγγίζουν το 10λεπτο τη φορά.. Ανέφερα πολλά αρνητικά στοιχεία γιατί ήταν κάτι που με ενόχλησε πολύ.. Σαν υποτίμηση του περιεχομένου... Κατά τα άλλα είναι απλά η αγαπημένη μου σειρά και το αγαπημένο μου συγκρότημα!!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Rebelde Way (2002-2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Αύγ 2013, 08:53

Ειρήνη έγραψε:χάνει τόσο πολύ απο την ελληνική μεταγλώττιση που έγινε.. Είναι τελείως προχειροδουλειά και έρχεται σε αντίθεση με την αυθεντικότητα του original έργου. Αλλάζουν συνέχεια τις φωνές, στον πρώτο κύκλο καταλήγουν οι 2 βασικοί χαρακτήρες να έχουν την ίδια, ενώ ταυτόχρονα μία μπορεί να μοιραστεί σε 3 και 4 πρόσωπα... Και ενώ κάναμε αμάν να τις συνηθίσουμε, επιστρέφοντας στον 2ο κύκλο βλέπουμε τελείως διαφορετικές φωνές


Μα καλά, σοβαρά τώρα! :χαχαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rebelde Way (2002-2003)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 01 Αύγ 2013, 23:00

Ειρήνη συμφωνώ με όλα αυτά που λες :πάνω: Θα προτιμούσα κι εγώ να είναι απλά με ελληνικούς υπότιτλους αλλά τι να κάνουμε ;; Κι εγώ το ξαναείδα και θα το ξαναδώ και γενικά θέλω αυτή η σειρά να υπάρχει στη ζωή μου , μου θυμίζει όμορφα χρόνια και γενικά την λατρεύω :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Γκόλφω
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2015, 16:49

Re: Rebelde Way (2002-2003)

Ανάρτησηαπό Γκόλφω » 27 Απρ 2015, 03:26

Πωπω δεν υπάρχει πραγματικά ήταν μια από τις αγαπημένες μου νεανικές σειρές. Κάθε μέρα μετά το σχολείο θα καθόμουν και θα το έβλεπα, ο κόσμος να γυρνούσε ανάποδα. Επεισόδιο δεν θα έχανα, αυτό ήταν το μόνο σίγουρο. Πφ μερικές φορές την ξανά βλέπω και στεναχωριέμαι γιατί σιγά σιγά νιώθω πως μεγαλώνω και δεν θέλω. Αλλά από την άλλη, δεν γίνεται και αλλιώς. Πάντως ρε σεις παιδιά θα μου άρεσε να βγει αυτή η σειρά και με ελληνική παραγωγή, σίγουρα αν γίνει κάτι τέτοιο δεν θα ναι τόσο πετυχημένη. Αχ, ωραία χρόνια.. :λυγμ:


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες