Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Δεκ 2015, 15:49

Image

Τίτλος: Arrested Development
Έτη προβολής: 2003-2006 και 2013-
Δημιουργός: Mitchell Hurwitz
Ηθοποιοί: Jason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi


Υπόθεση
Κάθε μέλος της μεγάλης και πλούσιας οικογένειας Μπλουθ κατοικεί στο δικό του, εκκεντρικό κόσμο. Όταν ο πάτερ φαμίλιας συλλαμβάνεται και φυλακίζεται, ο μοναδικός λογικός Μπλουθ, ο Μάικλ, αναλαμβάνει να διευθύνει την εταιρεία του πατέρα του και, παράλληλα, να διαχειριστεί τα όσα εξωφρενικά προκαλούν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Image

Άποψη
To Arrested Development είναι, σύμφωνα με την imdb, το καλύτερο σίτκομ όλων των εποχών μαζί με το Friends. Γιατί, όμως, ενώ το δεύτερο το ξέρουμε όλοι και βλέπουμε συνέχεια επαναλήψεις του στην τηλεόραση, το πρώτο παραμένει άγνωστο στο ελληνικό κοινό; Στην πραγματικότητα την εποχή που παιζόταν δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία ούτε στο αμερικάνικο κοινό, παρά τις διθυραμβικές κριτικές που είχε αποσπάσει, τα βραβεία Emmy και τη Χρυσή Σφαίρα.

Το αποτέλεσμα ήταν να κοπεί μετά από τρεις σεζόν. Αυτό που ακολούθησε ήταν πρωτοφανές. Η σειρά αναγεννήθηκε από τις στάχτες της χάρη στο ίντερνετ που σταδιακά απογείωσε τη φήμη της. Έτσι, τα χρόνια που ακολούθησαν το φινάλε της, με τη διάδοση του streaming και του downloading, οι φανατικοί οπαδοί της σειράς πολλαπλασιάστηκαν, έφτιαξαν επιτυχημένα φόρουμ και ομάδες στο ίντερνετ, και άρχισαν να πιέζουν τους παραγωγούς να τη συνεχίσουν. Πράγμα που κατάφεραν επτά ολόκληρα χρόνια μετά το τέλος της. Έχουμε, λοιπόν, ένα σίτκομ που ξεκίνησε το 2003 για να σταματήσει το 2006 και επανήλθε το 2013 με μια τέταρτη σεζόν, ενώ μέσα στο 2016 αναμένουμε και μια πέμπτη!

Καταρχήν να σας πω ότι είναι η πιο εντυπωσιακή τηλεοπτική κωμωδία που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Δεν πρόκειται για σειρά που τη μισοβλέπεις κάνοντας άλλα πράγματα και χαμογελώντας μαζί με τα κονσερβοποιημένα γέλια. Απαιτεί την απόλυτη προσοχή του θεατή μια που σε κάθε επεισόδιο οι εξελίξεις είναι δεκάδες σε όλα τα μέτωπα. Πράγματι, συμβαίνουν συνεχώς διάφορα, σε πρώτο και σε δεύτερο πλάνο, με αυστηρό continuity και πάμπολλες ευδιάκριτες ή όχι αναφορές σε προηγούμενα επεισόδια και αστεία.

Οι χαρακτήρες είναι πολλοί και αδιανόητα εκκεντρικοί, τα συμβάντα απανωτά, το χιούμορ ευφυέστατο και, ενίοτε, σκόπιμα χοντροκομμένο, ενώ οι κωμικές λεπτομέρειες τόσες που, καμιά φορά δεν τις πιάνει το μάτι. Να σημειωθεί ότι η φωνή του αφηγητή ανήκει στον Ron Howard.

Το Arrested Development είναι το πρώτο σίτκομ με στοιχεία mockumentary, και ενέπνευσε μεταγενέστερα όπως το Modern Family. Είναι πολυβραβευμένο και έχει ένα καθαρό 9άρι στην imdb, που το φέρνει επάξια στην πρώτη θέση στα σίτκομ και στη 15η των τηλεοπτικών σειρών.

Αν έχετε τη δυνατότητα δείτε το με αγγλικούς υπότιτλους, μια που χρησιμοποιούνται πολύ τα λογοπαίγνια καθώς και διάφορα αστεία που είναι αδύνατον να μεταφραστούν ικανοποιητικά στα ελληνικά.

trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Ιαν 2016, 16:49

Φοβερά άρθρα, ενδεικτικά της κωμικής τελειότητας της σειράς αυτής, της γεμάτης μικρολεπτομέρειες και κρυμμένο χιούμορ, όσο και της τρέλας των φανατικών οπαδών της, που κάθισαν και την ξεψάχνισαν ανακαλύπτοντας όλα αυτά. Παρότι είχα μείνει με την εντύπωση ότι παρακολούθησα τη σειρά με απόλυτη συγκέντρωση και προσοχή, τελικά ανακαλύπτω ότι μου ξέφυγαν πάρα πολλά. Απ' τα συγκεκριμένα 106 αστεία που αναφέρονται εδώ, είχα πιάσει μόνο τα...3!!! Έτσι μου 'ρχεται να την ξαναδώ απ' την αρχή.

53 Arrested Development Jokes You probably Missed.

53 More Arrested Development Jokes You Probably Missed
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Ιαν 2016, 14:22

Λοιπόν, είδα τα πρώτα έξι επεισόδια και τι να πω; Μου αρέσει πάρα πολύ και πιάνομαι να γελάω με φωνή (όπως στο έκτο όπου ο Μιχαήλ απαγάγει από λάθος την άγνωστη κυρία).

Image

Το χιούμορ είναι έξυπνο και γρήγορο και όντως, απαιτεί την εγρήγορσή σου. Κι είναι ένα χιούμορ που εκτίνεται πέρα από τις ατάκες: σε μια εικόνα, σε μια σύνδεση ή σε οτιδήποτε. Αυτό σε αντιδιαστολή με τον παλιό τύπο σίτκωμ με το ψεύτικο γέλιο το οποίο πασχίζει να σου καταδείξει το ούτως ή άλλως καταφανές ατακαδόρικο αστείο.

Οι χαρακτήρες είναι κάπως καρικατουνίστικοι και οι περισσότεροι κάπως παρτάκηδες, πράγμα που τους κάνει κάπως αντιπαθείς για μένα και που μπορεί μέχρι και να με χαλάσει (το να βλέπω δηλ. έναν φουκαρά να τρέχει κι εφτά άλλους να είναι στην κοσμάρα τους) αλλά το όλο στήσιμο εδώ με αφήνει μοναχά με ευθυμία και γέλιο.

Ίζι, μούτσας γκράθιας. Μόλις μου ξεπλήρωσες τον Σάινφελντ! :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Ιαν 2016, 17:27

χαχαχαχα η αλήθεια είναι ότι σου χρωστούσα με τον Σάινφελντ :))))

Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στο A.D είναι ο Τζορτζ Μάικλ. Τι γλυκό κι αμήχανο πλάσμα! Είδα και 2 επεισόδια απ' την καινούρια σεζόν όπου έχει μεγαλώσει :αγαπώ: Και τον Τομπάιας συμπαθώ πολύ. :χαχα:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Ιαν 2016, 15:53

H τέταρτη σεζόν του Α.D, παρά το μεγάλο διάστημα που μεσολάβησε από το τέλος της τρίτης, για μένα πλησιάζει την τελειότητα. Λέω "πλησιάζει" και όχι "αγγίζει" γιατί είναι ίσως λιγότερο αστεία από τις πρώτες τρεις. Αυτό που έκαναν όμως οι άνθρωποι είναι άκρως εντυπωσιακό. Τα επεισόδια που την αποτελούν διηγούνται όλα την ίδια ιστορία - τι συνέβη στην οικογένεια Μπλουθ τα τελευταία έξι χρόνια. Κάθε επεισόδιο το βλέπουμε απ' τη σκοπιά ενός μέλους της οικογένειας. Έχουμε, ας πούμε, το επεισόδιο του Μάικλ, το επεισόδιο του Τζομπ, το επεισόδιο της Λίντσεϊ, κ.ο.κ. Και, για παράδειγμα, στο επεισόδιο του Μάικλ βλέπουμε σε α' πλάνο τον Μάικλ να λέει κάτι και σε β' πλάνο να γίνεται μια συζήτηση μεταξύ Λίντσεϊ και Τομπάιας, την οποία δεν ακούμε. Αν εκείνη την ώρα σταματήσουμε το επεισόδιο του Μάικλ και πάμε στο επεισόδιο της Λίντσεϊ στον ίδιο χρόνο, θα δούμε σε πρώτο πλάνο τη συζήτηση μεταξύ Λίντσεϊ-Τομπάιας και σε β' τον Μάικλ. Ταυτόχρονα μπορεί να περάσει από μπροστά μας ο Τζομπ. Αν σταματήσουμε το επεισόδιο της Λίντσεϊ και πάμε στο επεισόδιο του Τζομπ θα μάθουμε πού πηγαίνει!

Είναι πολλές οι σκηνές αυτές που γυρίστηκαν με κάμποσες κάμερες και γωνίες λήψης, και πάρα πολλά τα μυστήρια που δημιουργούνται σε ένα επεισόδιο και λύνονται σε κάποιο ή κάποια άλλα. Οι ανατροπές είναι απρόβλεπτες, αν και όλα τα στοιχεία είναι μπροστά μας από την πρώτη στιγμή.

Όταν ξεκίνησα να βλέπω τη σεζόν με τα πρώτα δύο επεισόδια, αυτό που έβλεπα δεν μου θύμιζε Α.D, αλλά μια διαφορετική σειρά, και δεν με ξετρέλαινε. Όταν πέρασαν 4-5 επεισόδια κι άρχισα να συνειδητοποιώ τι είχαν κάνει οι θεοί ( :προσκυνώ: ) οι σεναριογράφοι, έβαλα κι είδα τα πρώτα επεισόδια πάλι απ' την αρχή, κι αυτή τη φορά παρατήρησα εκπληκτικές λεπτομέρειες, λύνοντας κάποια απ' τα μυστήρια και προβλέποντας μελλοντικές ανατροπές. Δεν έχω τελειώσει τη σεζόν και δεν ξέρω αν στο τέλος καταφέρνουν οι σεναριογράφοι να τα δέσουν όλα αυτά, όμως κάτι μου λέει ότι τα καταφέρνουν μια χαρά. Είμαι βαθύτατα εντυπωσιασμένη απ' τη σειρά αυτή και ανυπομονώ να την ξαναδώ απ' την αρχή, για να πιάσω τα άπειρα αστεία που είμαι σίγουρη ότι μου ξέφυγαν.

Προς το παρόν 10/10.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιαν 2016, 16:24

Ίζι, τί να σου πω. Είμαι ακόμα στην 1η σεζόν και δηλώνω ενθουσιασμένος. Δεν νομίζω πως έχω γελάσει με άλλη σίτκωμ τόσο τρανταχτά (π.χ. μου έρχεται τώρα η παρεξήγηση του Τομπάιας εκεί όπου φοράει γκέι δερμάτινα) κι από εκεί και πέρα πράγματι, υπάρχουν τα χίλια δυο μικρά χιουμοριστικά για να προσέξει κανείς (π.χ. στο "In God We Trust", αν προσέξει κανείς, εκεί που καταλήγουν στο αστυνομικό τμήμα, η κίνηση που κάνει ο Τομπάιας με το χέρι για να αγγίξει τον Τζωρτζ Μάικλ, είναι κατά το χέρι του θεού στον πίνακα του Μικαλάντζελο, που αναπαριστούσαν πρωτύτερα).

Έχω περιέργεια για την 4η σεζόν αλλά δεν ανυπομονώ καθόλου να φτάσω. Δεν θέλω να ξεμείνω από επεισόδια. :))))

Παίζει να είναι η καλύτερη σίτκωμ που έχω δει. Πρώτη φορά βρίσκομαι να βαθμολογώ στην imdb στην σειρά επεισόδια με 9 και 10.

(Και, θεοί, τί γυναικάρα η Portia de Rossi! :τρέλα: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 29 Ιαν 2016, 18:34

Την ειχα βαλει καιρο στο ματι αλλα με ψησατε ασχημα οποτε παιρνει σειρα μαζι με το twin peaks μετα την εξεταστικη :πάνω:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Ιαν 2016, 19:13

Πάρε μια γεύση Στιλλ. Ένα απ' τα running jokes της σειράς - το κοτόπουλο :χαχα: Μιλάμε, με πιάνει νευρικό γέλιο... Κουκουκατσά!


I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 29 Ιαν 2016, 19:26

χαχαχαχαχαχαχαχαχα κατι μου λεει οτι θα το λατρεψω
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Arrested Development (2003-2006) και (2013-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Φεβ 2016, 02:30

Μολις ειδα το πρωτο επεισοδιο και φαινεται υποσχομενη σαν σειρα.Μεχρι στιγμης ξεχωριζω τον μπαμπα Μπλουθ οι υπολοιποι μου φαινονται εκνευριστικοι για την ωρα :)))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες