Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Ιουλ 2017, 12:00

Φαροφύλακας έγραψε:
Μέχρι τώρα όλες μοιάζει να στέκουν. Για μένα είναι καταφανές πως ο Ρ.Ρ. έχει κάνει το μάθημά του κι έχει μελετήσει πόλεμο, στρατηγική και ιστορικές μάχες.


Νομίζω πως πλέον ο Μάρτιν έχει αποτραβηχτεί από την σειρά...
Για μένα αυτό φαίνεται πεντακάθαρα. Από τους διαλόγους μέχρι και το σενάριο.
Παρακολουθούσα τις προάλλες τον πρώτο κύκλο. Εντάξει... Τεράστια διαφορά.

Εγώ προσωπικά βλέπω συνέχεια σεναριακά άλματα και κάποιες προχειρότητες.
ΠΧ πότε πρόλαβε ο Έουρον να φτιάξει πλοία, να προλάβει τον Θίον και την Γιάρα... Γραμμή παραγωγής είχε φτιάξει;;; :))))
Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα όπλα όλων των πολεμιστών του Ντορν έχουν δηλητήριο. Την έχει πατήσει έτσι ο Μπρον, το "Βουνό" και πάει λέγοντας. Τον Έουρον τον έκοψαν πόσες φορές τα μαχαίρια των Sand Snakes. ΆΡαγε δηλητηριάστηκε ή το ξέχασαν τελείως αυτό οι σεναριογράφοι; :χμ:

Και κάτι ακόμα. Ας εξηγήσει κάποιος στους σεναριογράφους πως έστελναν παλιά γράμματα με περιστέρια, κοράκια κλπ κλπ.
Δεν μπορεί να στείλει ο Σαμ ένα κοράκι στον Γουίντερφελ ότι ώρα θέλει... Τι διάολο, ούτε τα βασικά δεν διάβασαν.
Ούτε η Ντανέρις μπορεί να στείλει κοράκι στο Γουίντερφελ.
Απλά διότι δεν έχει πάει ποτέ κανένα από τους δικούς της εκεί για να φέρει ένα κοράκι μαζί του... :όχισουλέω:

Πιστεύω πως η εξήγηση για τους Whitewalkers θα είναι κακόγουστη, διότι απλά ο Μάρτιν έχει σίγουρα σκεφτεί κάτι άλλο.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιουλ 2017, 13:11

Σωστά μοιάζει να τα λες. Ομολογώ πως δεν διάβασα τα βιβλία ώστε να γνωρίζω πώς γίνεται όλο το νταλαβέρι με τα πτηνά.

Τώρα για το εάν βοηθάει ο ΡΡ με την σειρά, νομίζω πως με μια αναζήτηση θα πρέπει να υπάρχει πληροφόρηση. Τελευταία διάβαζα, πάντως, πως θα συμμετέχει σε δύο από τα 4 σπιν-οφ που θα έρθουν.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Ιουλ 2017, 13:54

Αυτό με τα πτηνά μου το έμαθε ένας φίλος μου που εκπαιδεύει περιστέρια βασικά!! :χαχα:
Τα άλλα τα σκέφτηκα μόνο μου... Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία!!

Εγώ Φάρε νομίζω πως ο Μάρτιν έχει σκεφτεί το τέλος.
Και σίγουρα θα είναι απίθανο~!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Ιουλ 2017, 00:21

Πολύ λογικό που δεν χρησιμοποιούν περιστέρια, κοράκια, κτλ. Εγώ θα χρησιμοποιούσα δράκους. Και πιο γρήγορα και πιο ασφαλή, ειδικά αν ανήκουν στο είδος των φλογοβόλων. Για να μη πω ότι θα τους χρησιμοποιούσα και για τον ανεφοδιασμό, όπως και για οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει ο νους σας :ρ

Λύστε μου όμως μια απορία. Πως αξιολογείτε την πρώτη σεζόν - που είναι και η μόνη που έχω δει - σε σχέση με τις υπόλοιπες;

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 31 Ιουλ 2017, 07:37

Φαροφύλακας έγραψε:Δεν θα ήταν κάπως εξαντλητικό να πρέπει να σκαρφιζόμαστε κάθε μέρα νέους τρόπους για να πούμε καλημέρα; :πανικός:

Τα ιδια ακριβώς λέει κι ο γιατρός μου, ισως οχι τόσο κινηματογραφικα:
Φαροφύλακας έγραψε:......μιλάω "αφύσικα όπως μιλαν στις ταινίες"....

:θρρρ:
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Ιουλ 2017, 14:42

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Πολύ λογικό που δεν χρησιμοποιούν περιστέρια, κοράκια, κτλ. Εγώ θα χρησιμοποιούσα δράκους.


Βασικά κοράκια και περιστέρια χρησιμοποιούν απλά δεν μπορώ εγώ να στείλω ένα περιστέρι/κοράκι στην Άγκυρα πχ αν το πτηνό δεν έχει μεταφερθεί κατά κάποιο τρόπο από την Άγκυρα ως εδώ. Με απλά λόγια τα πουλιά δεν πηγαίνουν σε ένα μέρος, απλά επιστρέφουν! :)

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Λύστε μου όμως μια απορία. Πως αξιολογείτε την πρώτη σεζόν - που είναι και η μόνη που έχω δει - σε σχέση με τις υπόλοιπες;


Για μένα οι 4 πρώτες σεζόν του GoT ήταν εκπληκτικές.
Όχι ότι δεν μου άρεσει πια... Ίσα Ίσα!
Απλά πλέον καταλαβαίνω ότι έχει μετατραπεί σε κάτι διαφορετικό από αυτό που ξεκίνησε!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Αύγ 2017, 13:46

@Νικόλα πολύ λογικό αυτό που λες για τα κοράκια. Από την άλλη, σκέφτομαι, δεν θα μπορούσε να είχε μείνει κάποιος μέιστερ μαζί με τα κοράκια του στο Ντραγκονστόουν; Ακόμα και στον πόλεμο, έχουμε δει ότι οι μέιστερ μένουν πάντα στα κάστρα τους.

@Μυρμηγκοφάγε, βρήκα την πρώτη σεζόν συγκλονιατική, όπως και τις υπόλοιπες, για να είμαι ειλικρινής. Στην πέμπτη υπήρχε μια υποπλοκή που δεν μου άρεσε, οπότε θα θεωρήαω αυτή τη σεζόν ένα τσακ πιο αδύναμη. Εσένα πώς σου φάνηκε η πρώτη σεζόν;

Δεν έχω ξεχάσει την ταινία!!!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Αύγ 2017, 02:10

Αν και λατρεύω τη συγκεκριμένη κατηγορία και οι προτάσεις να την δω ήρθαν άμεσα, χρειαζόμουν κάποιον χρόνο για να το πάρω απόφαση, για τους γνωστούς και μη εξαιρετέους λόγους και τελικά την είδα όταν και ολοκληρώθηκε η πρώτη σεζόν. Δυστυχώς όμως έγινε το αυτονόητο και μου κατέληξε ανυπόφορη κυρίως λόγω ύφους και χωρίς αυτή τη στιγμή να θυμάμαι κάτι χειροπιαστό - αλλά όλες ανεξαιρέτως οι Αμερικάνικες σειρές που έχω δοκιμάσει μου καταλήγουν πολύ γρήγορα λάθος. Και με αυτά που λέτε, αλλά και την παράκαμψη του σεναριογράφου, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να συμβεί και να την ξεκινήσω πάλι.

Είναι πάντως ειρωνικό. Για έναν καλό σεναριογράφο θυσιάζω τα πάντα, αλλά τελικά οι σεναριογράφοι είναι αυτοί που μάλλον θυσιάζονται πρώτοι... :ωιμέ:

Νικόλα, ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά για να καταλάβω, αυτά τα πτηνά έχουν μόνο μια βάση, ή μπορούν να έχουν και δυο και όποτε βρίσκονται στη μια να ξέρουν ότι πρέπει να επιστρέψουν στην άλλη;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Αύγ 2017, 17:09

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Νικόλα, ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά για να καταλάβω, αυτά τα πτηνά έχουν μόνο μια βάση, ή μπορούν να έχουν και δυο και όποτε βρίσκονται στη μια να ξέρουν ότι πρέπει να επιστρέψουν στην άλλη;


Για τα περιστέρια είναι μόνο μια διαδρομή!
Μια και μοναδική! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Αύγ 2017, 15:28

Είδαμε το τελευταίο επεισόδιο;; :))))

Δεν ξέρω αν άλλος έχει την ίδια άποψη με μένα, αλλά νομίζω μέσα στους συμβούλους της Ντανέρις υπάρχει ένα προδότης...
Κάποιος σπιουνάκης δίνει στεγνά τις κινήσεις και τα σχέδια της Ντανέρις στην Σέρσευ!!

Καημένε σερ Τζέιμι... Στις αρχές πετούσες ανήλικα παιδάκια από πύργους και τώρα σε "παίζει" μια γιαγιά;; :όχισουλέω:

Σε γενικές γραμμές χορταστικό επεισόδιο!
Τους Άσπηλους δεν τους βλέπω καλά...
Ήρθε η ώρα για το βαρύ πυροβολικό! ==> Δράκοι+Ντοθράκι!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες