Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Game of Thrones (2011-2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 21:14

Image

Τίτλος: Game of Thrones
Έτη προβολής: 2011-
Δημιουργός: David Benioff, D.B. Weiss
Ηθοποιοί: Lena Headey, Peter Dinklage, Michelle Fairley ...
imdb

Υπόθεση
Η ιστορία εκτυλίσσεται σε έναν φανταστικό κόσμο και σε δύο φανταστικές ηπείρους όπου διάφορες δυναστείες βρίσκονται σε έναν μεταξύ τους αγώνα για την κατάκτηση ενός κεντρικού Σιδερένιου Θρόνου. Κι όλα αυτά την στιγμή που από τον παγωμένο βορρά μοιάζει να έρχεται μια ακαθόριστη απειλή κι ένας απάνθρωπος χειμώνας.

Άποψη
Η σειρά βασίζεται στην επιτυχημένη σειρά βιβλίων "A Song of Ice and Fire"του George R. R. Martin και είναι ένα επικό δράμα σε ένα φανταστικό μεσαιωνικό τοπίο. Οι χαρακτήρες είναι ρεαλιστικοί αλλά η πλοκή έχει πολλά φανταστικά και υπερφυσικά στοιχεία όπως δαίμονες και δράκους.

Κάθε επεισόδιο είναι σαν μια ταινία ακριβής παραγωγής και γι' αυτό άλλωστε χρειάστηκε να περιμένουμε έναν χρόνο για την νέα, τρίτη σεζόν. Πανέμορφα φτιαγμένη, με πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή και χαρακτήρες έχει κάνει μεγάλη αίσθηση στον κόσμο και η παρακολούθησή της είναι εθιστική. Είναι, βέβαια, ακατάλληλη, κυρίως για την βία που περιέχει.

Καθένας μας έχει τον αγαπημένο του ήρωα, πράγμα που έχει το κόστος του καθώς κατά την εξέλιξη της ιστορίας ακόμα και ο πιο σημαντικός ήρωας μπορεί να αποδειχτεί αναλώσιμος. Δική μου αγαπημένη η Άρια, για την ώρα... επιβιώνει. Μέσα στις υπόλοιπες επιτυχίες, η σειρά καταφέρνει να έχει έναν από τους πιο αντιπαθητικούς κακούς στην ιστορία της οθόνης: τον πρίγκιπα Τζόφρη.

Image

Πιστεύω πως οι ΗΠΑ ζουν τον "χρυσό αιώνα" των σειρών και μέσα στις πολλές δυνατές σειρές αυτή εδώ είναι μια σειρά που ξεχωρίζει και που θα αφήσει εποχή. Προσωπικά δηλώνω ενθουσιασμένος και βαθμολογώ με ένα 10*.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 09 Απρ 2013, 21:52

Εμένα ο αγαπημένος μου είναι αυτός που κάθεται στο θρόνο με το σπαθί :γρμβ: Είναι και ο λόγος που ξεκίνησα και γνώρισα τη σειρά!! Άντε, καλός είναι κι ο γιος του ο Τζον Σνόου, αναρωτιέμαι αν θα τον ερωτευτώ κάποια στιγμή. Προς το παρόν όλοι μου φαίνονται πολύ παιδάκια...

Αλλά όποτε τη βλέπω αυτή τη σειρά με πιάνει ένα άγχος, όποιον και να δείχνει με πιάνει το άγχος αν θα επιζήσει μέχρι το τέλος της σκηνής!!! Και όταν δείχνει τον Τζόφρι με πιάνει το άγχος μήπως πάλι επιζήσει μέχρι το τέλος της σκηνής!!
:κατάρα:

Επίσης μου αρέσει ο Τύριον, η Άρια και η Ντενέρις (που έχει ωραία μαλλιά - και δράκους!) και ο μικρός γιος των Σταρκ, όχι ο μικρότερος, ο Μπραν νομίζω που δεν μπορεί να περπατήσει. Η Σάνσα είναι τέρμα βλαμένη και τα θέλει ο τέτοιος της όσα παθαίνει!!! :οργή:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 09 Απρ 2013, 21:58

Με άριστα το 10* της βάζω 652*.

Η αναλωσιμότητα των ηρώων είναι ακριβώς από τα στοιχεία που με κρατάνε στη σειρά, μιας και ποτέ δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει. :ρ

Δύο αγαπημένους είχα στον πρώτο κύκλο, πέθαναν και οι δύο. :ρ Τώρα έχω κολλήσει με τον Τύριον και την Άρια, :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 09 Απρ 2013, 22:05

Αγαπημένη σειρά.Την πρώτη σεζόν την είδα αχόρταγα σε δύο μέρες χωρίς να ξέρω τι με περιμένει. (ότι θα περιμένω τόοοοσο καιρό δηλαδή :χαχα: ) Βέβαια και τη δεύτερη σεζόν που είπα θα την δω οικονομικά δεν τα κατάφερα γιατί αυτή η σειρά δεν σε αφήνει να την αφήσεις. Καταπληκτική ιστορία, ο Μάρτιν αν και είναι σκληρός με τους χαρακτήρες των βιβλίων τους έχει δημιουργήσει έναν απίστευτο κόσμο.Καταπληκτική παραγωγή, ωραίες ερμηνείες, τέλειοι ηθοποιοί , καταπληκτικά εφέ.. Τι άσχημο να πει κανείς γι' αυτή τη σειρά;; Αγαπημένος μου είναι φυσικά ο Tyrion Lannister που όσο περνάνε τα επεισόδια μου αρέσει ακόμη περισσότερο :ναι: (πριν από αυτόν ήταν ο Ned Stark ) Τα δύο πρώτα επεισόδια της καινούργιας σεζόν τα έχω αλλά δεν τα είδα ακόμα , τα κρατάω να τα δω μαζί με το επόμενο που θα βγει , ξέρετε για να κάνω βραδιά game of thrones και να βλέπω 2 ώρες και κάτι χωρίς σταματημό :σάλια: . Αναρωτιέμαι πως τα κατάφερα και κρατήθηκα μέχρι τώρα :τρέλα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 22:11

Η δική μου προτίμηση πήγε εξαρχής στον Τύριον και την Άρια κι έτσι αποδείχτηκα τυχερός. :))))

Καταπληκτικά και τα δρακουλίνια. Έχουμε να δούμε μεγάλες σκηνές καθώς μεγαλώνουν. Αληθινά, ποιος να μπορέσει να σταθεί απέναντι στην Καλίση όταν μεγαλώσουν οι δράκοι.

Πάντως, έχω μεγάλες προσδοκίες για την Άρια. Πολύ μου άρεσε κι η φιγούρα του Jaqen H'ghar.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 09 Απρ 2013, 22:22

Η Καλισι ενώ στην αρχή μου άρεσε πολύ μετά μας είχε ζαλίσει λιγάκι με τους δράκους της :χαχα: Αλλά εντάξει είναι από τους ωραίους χαρακτήρες και έχει σημαντικό ρόλο μέχρι στιγμής στην ιστορία μας.
Ο Peter Dinklage αν δεν κάνω λάθος κέρδισε και κάποια βραβεία για τον ρόλο τους ως Tyrion Lannister.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 09 Απρ 2013, 23:02

Η Καλίσι εμένα μου φαίνεται αυτάρεσκη και ψηλομύτα. :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Απρ 2013, 11:26

Συμφωνώ με την κριτική σου Φάρε - μια εξαιρετική σειρά. Βέβαια, νομίζω ότι του έχει βγει λίγο το όνομα του Μάρτιν ότι σκοτώνει χωρίς έλεος τους χαρακτήρες του. Σε πάρα πολλά μεσαιωνικά ή φαντασίας έργα, ειδικά αν περιλαμβάνουν πόλεμο, οι χαρακτήρες είναι αναλώσιμοι, εκτός από τους πρωταγωνιστές. Οι πρωταγωνιστές δεν είναι ποτέ πολλοί. Ένας, άντε δύο. Το θέμα είναι ότι εδώ δεν είναι ξεκάθαρο ποιος είναι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας, αφού έχουμε πολλές παράλληλες, και άρα είμαστε ελεύθεροι να υποθέσουμε ό,τι θέλουμε (ότι πρωταγωνιστής είναι, ας πούμε, ο Νεντ Σταρκ). Κάθε βιβλίο του ο Μάρτιν το χωρίζει σε κεφάλαια, το κάθε ένα εκ των οποίων είναι απ' τη σκοπιά ενός βασικού χαρακτήρα. Η Κέιτλιν έχει δικά της κεφάλαια, ο Τύριον έχει, ακόμα και ο Σαμ έχει, όμως ο Τζόφρι, π.χ. δεν έχει.
Κατά τη γνώμη μου όλοι είναι αναλώσιμοι εκτός από τον Τζον Σνόου και τη Ντενέρις (και πάω ό,τι στοίχημα θέλετε γι' αυτό :)))) ). Νομίζω ότι οι δυο τους είναι ο "πάγος" και η "φωτιά" του τίτλου της σειράς ("A Song of Ice and Fire").
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Απρ 2013, 11:59

Ίζι έγραψε:και άρα είμαστε ελεύθεροι να υποθέσουμε ό,τι θέλουμε (ότι πρωταγωνιστής είναι, ας πούμε, ο Νεντ Σταρκ).


Η αφέλεια του πρωτάρη.. αργότερα γίνεσαι πιο επιφυλακτικός... :ρ

Ίζι έγραψε:Κατά τη γνώμη μου όλοι είναι αναλώσιμοι εκτός από τον Τζον Σνόου και τη Ντενέρις (και πάω ό,τι στοίχημα θέλετε γι' αυτό :)))) ). Νομίζω ότι οι δυο τους είναι ο "πάγος" και η "φωτιά" του τίτλου της σειράς ("A Song of Ice and Fire").


Ενδιαφέρουσα θεωρία. Θα ελεγχθεί στον χρόνο. Και στοίχημα τα βιβλία του Στίβεν Κινγκ που έχεις στην βιβλιοθήκη σου. ( :ρ )

Η όμορφη Εμίλια Κλαρκ δεν είναι ομορφότερη με τον ξανθό μαλλί τής Ντενίρις; :χμ:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Απρ 2013, 12:09

Φαροφύλακας έγραψε: Και στοίχημα τα βιβλία του Στίβεν Κινγκ που έχεις στην βιβλιοθήκη σου. ( :ρ )

α, όχι :όχιόχι: :όχισουλέω:

:ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες