Sense8 (2015-)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Ιούν 2017, 14:48

Image

Τίτλος: Sense8
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Σενάριο: J. Michael Straczynski, Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Ηθοποιοί: Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith
Πρωτότυπη μουσική: Johnny Klimek and Tom Tykwer;
Διάρκεια: 60΄


Υπόθεση
Mια ομάδα ανθρώπων από διαφορετικό μέρος του πλανήτη ο καθένας, βρίσκονται να συνδέονται ''πνευματικά’’ και να επικοινωνούν ενώ καταζητούνται ως επικίνδυνοι από μια παρακρατική οργάνωση.

Image

Άποψη
Πρόκειται για μια εξαιρετική δουλειά από τις αδελφές Γουατσόφσκι που επικεντρώνεται σε σημαντικά ζητήματα όπως η ανθρώπινη αλληλεγγύη, η ενσυναίσθηση, η αποδοχή της διαφορετικότητας και η φιλία. Οι οκτώ πρωταγωνιστές μας, προέρχονται από διαφορετικά κοινωνικοπολιτσμικά υπόβαθρα, με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις και ταυτότητες, κίνητρα, ήθη και κώδικες και ο καθένας έχει να αντιμετωπίσει τους δαίμονες του. Στο πρώτο επεισόδιο βλέπουμε την Αντζέλικα, να ''γεννάει’’ το λεγόμενο ''Δίκτυο’’ όπου βρίσκονται αυτοί οι άνθρωποι να μοιράζονται εντυπώσεις, φοβίες, οργασμούς (ω ναι !), ικανότητες, συγκινήσεις, να ερωτεύονται και πολλά ακόμη. Ο καθένας από αυτούς σε κάποια φάση της ζωής του έρχεται σε επαφή και με άλλους sensates οπότε διευρύνεται το δίκτυο τους και μαθαίνουν ότι βρίσκονται στο στόχαστρο μιας ισχυρής οργάνωσης που έχει ξεκάνει κι άλλους ομοίους τους ή τους έχουν εκμεταλλευτεί για άλλους σκοπούς. Ο μόνος σύνδεσμος με το παρελθόν και την καταγωγή τους είναι ο Τζόνας, ο σύντροφος της Αντζέλικα, η οποία αυτοκτόνησε για να γλιτώσει την παρακολούθηση. Σποραδικά βρίσκονται να μαθαίνουν για το είδος τους και αυτό τους ενδυναμώνει και τους κάνει να συνειδητοποιούν μια ακόμα πτυχή του εαυτούς τους. Οπότε προσπαθούν να προστατευτούν ενώ παράλληλα συνεχίζουν τις ζωές τους. Αγαπημένες σκηνές όταν σε κρίσιμες στιγμές βλέπεις να εμφανίζονται όλοι μαζί κάπου, ενισχύοντας έτσι το αίσθημα μιας συντροφικότητας και κατανόησης ακόμα και αν συμβαίνει στο κεφάλι τους. Mέχρι στιγμής έχουν προβληθεί 2 σεζόν και αναμένουμε με αγωνία την τρίτη.

Τρέιλερ

I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιούν 2017, 21:08

Καιρό είχα να κολλήσω με σειρά και βλέπω να ξεκολλαώ σύντομα από... ανάγκη καθώς την ώρα που μιλάμε υπάρχουν μονάχα δύο σεζόν ακόμα.

Από την εισαγωγή με όλον τον πλανήτη μπλεγμένο σε ένα μωσαϊκό εικόνων μέχρι τα γράμματα του τέλους μένω προσηλωμένος. Οι Wachowski, κάποτε αδερφοί, τώρα... αδερφές, δείχνουν εδώ πως δεν βγήκε τότε τυχαία μια ταινιάρα σαν το Μάτριξ.

Η ομοφυλοφυλία έχει ένα σημαντικό μερτικό στην σειρά κι επιπλέον μία από τις ηρωίδες έχει κάνει αλλαγή φύλου, από άντρας σε γυναίκα και μάλιστα τον συγκεκριμένο ρόλο έχει η Jamie Clayton η οποία, από όσο καταλαβαίνω, όντως άλλαξε το φύλο της με τέτοιον τρόπο και μάλλον οι αδερφές Wachowski βάζουν εδώ κάτι από τον εαυτό τους.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει μια πολύ ωραία σκιαγράφηση σε όλους τους χαρακτήρες και αναρωτιέμαι πώς θα είχαν βγει τα Μάτριξ 2 και 3 με λιγότερο χαμό και περισσότερο χτίσιμο στους ήρωες.

Υπάρχει όμορφη δράση, δυνατή μουσική, υπάρχει χιούμορ (πραγματικά, γελούσα με φωνή εκεί που ο Λίτο περνάει ψυχολογικές διακυμάνσεις επειδή ταυτίζεται με την Σαν που έχει περίοδο), και να πω την αλήθεια, μου συμβαίνει εδώ κι εκεί να συγκινούμαι (κυρίως στις σκηνές δυνατής φιλίας).

Κι είναι πολύ προσεγμένη στις λεπτομέρειες. Βλέπεις π.χ. τους Κενυάτες να χύνουν λίγη μπίρα στο χώμα πριν πιουν, για τους "προγόνους", ή όταν οι φύλακες εισβάλουν στην κορεάτικη φυλακή να διαλύσουν τον καυγά, αν προσέξεις στο πίσω μέρος, οι τρόφιμες σηκώνουν ψηλά τα χέρια, σαν κάποιο είδος σύμβασης, πως "εμείς δεν είμαστε μέρος του καυγά". Όλα αυτά ικανοποιούν τα δύστροπα μάτια μου.

Θαυμάζω την ομορφιά της Tina Desai :αγαπώ:, και βέβαια σε αυτό το καστ πανέμορφων ανθρώπων, ο καθένας θα βρει την δική του γεύση.

Είχα πολύ καιρό να δω σειρά που να μου αρέσει τόσο (από Breaking Bad και Game of Thrones) και συνιστώ σε όλους να δουν το τρέιλερ και να κρίνουν εάν τους τραβάει να την ξεκινήσουν.

Μπράβο Στιλλ, που μας έδωσες εδώ βήμα να τα λέμε.
:σάλια:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2017, 21:10

Μη νομίζετε ότι σας αγνοώ τόσες μέρες που λέτε για Sense8. Αντιθέτως, έχω ψηθεί αγρίως. Όμως έχω να τελειώσω ακόμα 4 σεζόν σουπερνάτουραλ και την τελευταία σεζόν του Walking Dead, άσε που στο μεταξύ θα βγει και το GoT. Μετά απ' αυτά θα 'ρθω κι εγώ στην παρέα σας :)

Εντιτ: Μάλιστα, μόλις είδα ότι το ακύρωσαν. Άστο λοιπόν. :ανέκφραστος:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Ιούν 2017, 21:15

Οχι να μην το αφήσεις Ίζι, να την δείς θα σου αρέσει παρα πολύ :)))

Φάρε μπράβο είσαι δικός μας βαμμένος sensate και συ. Ναι έχει κάμποσες σκηνές με χιούμορ και είναι τοσο τρελοί όλοι τους (με την καλή έννοια) :ναι:

Πάω να κλάψω, απαρηγόρητη μετα τα θλιβερά μαντάτα.

Στην πολύ όμορφη και δυνατή στιγμή οπου πέφτει το παρακάτω κομμάτι αποφάσισα οτι ήμουν ερωτευμένη με την σειρά μια για πάντα


I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2017, 21:27

Να δω μια υπερτέλεια σειρά που κόβεται πάνω σε κλιφχάνγκερ; Γιατί να το κάνω αυτό στον εαυτό μου; :όχιόχι:

Φάρε σε λυπήθηκε η ψυχή μου. Τόσο καιρό να σου κάτσει σειρά και... :λυγμ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιούν 2017, 22:11

Πλακα κανεις; Μια χαρά σούπερ ευτυχισμένος ειμαι! :γιούπι:

Ούτως ή άλλως ακόμα και σειρές που μου αρέσουν συχνά δεν τις πάω πέρα από την 2η σεζόν (House of Cards (αν και θα επιστρέψω! (λέω εδώ και χρόνια)), The Expanse κτλ.)
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 01 Ιούν 2017, 23:22

Στιλλ, πουλάκι μου, συγγνώμη που σε πίκρανα αλλά καταλαβαίνεις και τη δική μου θλίψη. :λυγμ:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιούν 2017, 23:54

Εγώ, πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω την τόση θλίψη. Στο σύνολο (χρονικά) είναι δεν ξέρω εγώ πόσες ώρες (20+; ) και κάνετε σαν να έχετε κάτι λίγο. Δηλ. ταινίες, οι οποίες ειναι μόλις μιάμιση-δυο ώρες, δεν θα έπρεπε να καταπιανόμαστε να δούμε. (Μόλις συνειδητοποιώ, πως κάτι στοιχειώδες μάλλον το βλέπω διαφορετικά από τους περισσότερους. Μάλλον κι ο λόγος που μπορεί να αφήσω ένα βιβλίο, μια ταινία ή μια σειρά ατελείωτα λίγο πριν το τέλος. Π.χ. το Lost 3 επεισόδια πριν το τέλος, το True Detective ένα κτλ. κι άλλες σειρές στην 2η ή 3η σεζόν...)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Ιούν 2017, 00:06

To θέμα είναι να ολοκληρώνεται η ιστορία, κι όχι να μένει στη μέση - ανεξαρτήτως συνολικής διάρκειας.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιούν 2017, 11:52

Ειδικά στις σειρές έννοιες όπως "μέση" και "τέλος" είναι κάπως χαλαρές, κατά την γνώμη μου. Όμως καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες