The Expanse (2015-)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Expanse (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Απρ 2017, 19:22

Δίκιο έχεις.

Επίσης, εμένα το μάτι μου κολλάει πολύ με τον τρόπο που περπατούν όταν φορούν τις μαγνητικές μπότες. Δεν μπορεί να είναι ίδιο το περπάτημα με αυτό όταν υπάρχει κανονική βαρύτητα. Το περπάτημα είναι μια συνεχής πτώση προς τα μπροστά (λόγω βαρύτητας) όπου απλά βάζεις το πόδι μπροστά και το σώζεις. Όταν μιλάμε για μαγνητικές μπότες, δεν υπάρχει πτώση μπροστά. Άρα η γενικότερη κινησιολογία δεν μπορεί να είναι η ίδια.

Πάντως, Τονιασίνε, εάν ο καθένας γινόταν να ρυθμίζει την μαγνητική δύναμη στις μπότες του, αυτό θα έδινε κι απάντηση στο ερώτημά σου.

Πάντως, νομίζω πως απλά, παρότι λαμβάνουν υπόψη την βαρύτητα όσο καμιά άλλη ταινία/σειρά ΕΦ, απλά το κάνουν μέχρι ένα σημείο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: The Expanse (2015-)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 20 Απρ 2017, 20:17

Αυτό με τη ρύθμιση στις μαγνητικές μπότες το είχα σκεφτεί,αλλά είναι κάτι που θα έλυνε το πρόβλημα μόνο όσο δεν λειτουργούν οι κινητήρες και δεν υπάρχει βαρύτητα στο σκάφος (όπως μου είπε ο Θεατής).

Τώρα για τις λεπτομέρειες που συζητάμε, το κάνουμε για να συζητάμε.. αν δεν εντρυφήσεις πολύ, δε νομίζω ότι γίνονται κ τόσο ενοχλητικές..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: The Expanse (2015-)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Απρ 2017, 20:28

Εμένα μου αρέσουν πολύ αυτές οι λεπτομέρειες και η αντιμετώπιση στα προβλήματα που δίνει η κάθε σειρά/ταινία/βιβλίο είναι απο τους κυριότερους λόγους που μου αρέσει το ειδος της επιστημονικής φαντασίας.

Εχω και αυξημένες απαιτήσεις από μια σειρά που αρνήθηκε τα άστρα για περισσότερο ρεαλισμό...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες