Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 15 Μάι 2019, 19:58

Η συναντηση των κλεγκεην νομιζω οτι επρεπε, με οποινδήποτς τροπο, να πραγματοποηθει. Το οξυμωρο του πραγματος ειναι ποσο διηρκησε η μονομαχία τους σε σχεση με τη διαρκεια της σκηνης με το τελος των διδυμων Λαννιστερ, αυτη την ολεθρια, παθιασμενη και αρρωστη σχεση για την οποια ειχαμε όλοι πειστει οτι ηταν φυσιολογικη και υπερανω ανθρωπων, θεων κλπ.
:πανικός:

Νομιζω οτι στον θρονο θελω τη Σανσα, τελικα.
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 136

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 15 Μάι 2019, 20:39

Μια θεωρία, από τις μύριες που κυκλοφορούν στον ιστό, λέει ότι ίσως εγκαθιδρυθεί ένα είδος δημοκρατίας όπου ο λαός θα είναι ελεύθερος να διαλέξει ποιον θέλει για βασιλιά και κάπως έτσι θα σταματήσουν μια για πάντα τα "παιχνίδια του στέμματος" που μέχρι τώρα μόνο όλεθρο έχουν φέρει στο Γουέστερος. Δεν ακούγεται άσχημα σε μένα αυτό.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3253

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2019, 09:41

Με έκπληξη διαπίστωσα εχθές πως έχω αρχίσει να χάνω το ενδιαφέρον μου. Σταμάτησα δυο φορές το επεισόδιο για να παίξω slither.io :ρ

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους εδώ πως οι ήρωες χάσανε το βάθος τους. Υπάρχει διάχυτο πια το Χόλιγουντ. Ο αλτρουισμός του Τύριων, μελό σκηνές που σαν να εκβιάζουν συναισθήματα, όπως εκεί που απελευθερώνει τον Τζέιμη, σκηνές που σαν να πασχίζουν να ικανοποιήσουν τις προσδοκίες του κοινού, όπως το ειδύλλιο με την Τζέιμη-Μπριαν κτλ.

Αφήνω ότι πραγματικά οι θάνατοι των ηρώων γίνονται με τεράστια φειδώ. Οι μητέρες όλες των μαχών, λίγο πριν το τέλος, και πεθαίνει μόνο όποιος πρέπει, τρόπος του λέγειν, να πεθάνει. Αν έγραφε ο Μάρτιν παίζει να είχαμε χάσει την Άρυα στο άκαβλο, π.χ. στο πρώτο επεισόδιο, ή τον Τύριων στην 7η σεζόν κτλ. και να τραβάμε τα μαλλιά όπως τότε, τον παλιό καλό καιρό, που κοιτούσαμε την οθόνη δίχως να μπορούμε να καταλάβουμε τί διάολο έγινε όταν έπεφτε το κεφάλι του Νεντ Σταρκ.

Συμφωνώ με την Έλλη και τον Νικόλα. Ο Τζων έχει χάσει κι αυτός σημαντικά από το βάθος του κι έχει αρχίσει να μοιάζει κομπάρσος. Η επιτηδευμένα βαθιά φωνή κι εμένα μου χτυπάει κάθε φορά.

Εγώ ακόμη και στην Άρια βλέπω έναν άλλο χαρακτήρα από αυτόν που περίμενα. Καταλαβαίνω πως βρίσκεται ανάμεσα στον κοσμογονικό χαμό, αλλά την περίμενα πιο ψυχρή και ψύχραιμη, ύστερα από τα χρόνια της σαν Ιέρεια του Θανάτου.

Το ότι οι Κλεγκέν βρίσκονται, μου φαίνεται λογικό. Δεν φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις την πορφυρή βασίλισσα (και μαζί το βουνό, το οποίο δεν το λες και πετίτ) μέσα στο αφύλακτο παλάτι. Το ότι τον άλλο τον ξεβράζει η θάλασσα ακριβώς πάνω στον Τζέιμη όμως, είναι χολιγουντιανή παθογένεια. Είναι από τα σημεία που λες, πού μας άφησες βρε Μάρτιν! Κι ομοίως, όπως το είπε ήδη κάποιος, το ότι ο Τζέιμη ενώ τον είχαμε για βαριά χτυπημένο με τουλάχιστον δυο βαθιές μαχαιριές μέσα στο κορμί του τελικά έπειτα απλά περπατάει και κάνει όσα είναι να κάνει, με ενοχλούσε. Αυτό είναι κοινό πάντως σε σειρές και ταινίες και με ενοχλεί γενικότερα.

Για μένα ο Εύρων δεν είναι άκυρος σαν χαρακτήρας. Απλά όπως κι όλοι οι άλλοι, χάνει κι αυτός βάθος. Λείπουν οι αδιόρατες λεπτές πινελιές που κάνουν όλη την διαφορά.

Για τον δράκο τώρα, όταν τον βλέπω, γεννιούνται μέσα μου ερωτηματικά που με εμποδίζουν να απολαύσω τις σκηνές. Άντε το ότι η φωτιά του ξετινάζει τείχη (!) λέω πως είναι το μαγικό στοιχείο, αν και μετά εκεί που φυσάει φωτιά πάνω στους στρατιώτες αναρωτιέμαι που πήγε η αυτή η ώθηση κι απλά καίγονται σαν από φλογοβόλο. Αυτό όμως το οποίο επιστρέφει σαν απορία μέσα μου ξανά και ξανά είναι το αστείρευτο της φωτιάς. Δηλαδή αυτή η φωτιά δεν προκαλείται από κάποιο καύσιμο; Να πω την αλήθεια θα περίμενα να εξαντλείται κάπως μετά από δυο τρεις καλές φυσιξιές. Άντε και δέκα ή τριάντα. Αυτός όμως φαίνεται πως έχει μια υπερπανίσχυρη φωτιά και μεγαλειώδη ένταση η οποία απλά… δεν εξαντλείται. Δηλ. αν θελήσει μπορεί να κάψει όλον τον πλανήτη;

Επίσης, το μάτι μου κολλούσε σε ελάχιστες λεπτομέρειες. Κάποιες σπαθιές κομπάρσων πχ που φαίνονταν πως δεν ήταν πραγματικές κτλ.

Να πω και τα λίγα που μου κάναν καλή εντύπωση. Οι στολές της Χρυσής Φρουράς έχουν μεταξύ τους τις διαφορές που θα περίμενε κανείς και δεν μοιάζουν φασόν. Η φατσούλα της Ντενέρης σε κατάσταση αμόκ, πάνω στον δράκο, πρώτη φορά μου έδωσε την αίσθηση μιας πειστικής ερμηνείας. Το ότι η Ντενέρης και μαζί όλη η μάχη ξεφεύγει από την λογική, επίσης μου έμοιασε σωστή. Έτσι είναι ο πόλεμος: πέρα από πολιτισμό και λογική και ξεφεύγει πολύ εύκολα.

Ιαβέρη, αν δω και δημοκρατία στο Γουέστερος, θα γίνω αλκοολικός για να πνίξω την πίκρα μου. Δηλ. το επόμενο χειρότερο θα είναι να κλείσουν όλοι αγαπημένοι χορεύοντας γελαστοί σε ένα τρελό πολύχρωμο γαϊτανάκι όπου λούλουδα θα πέφτουν από τον ουρανό.

Έλλη μαζί σου. Η Σάνσα στον θρόνο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1349

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Μάι 2019, 13:59

Εγώ θέλω Τύριον. Είτε μόνο του είτε με τη Σάνσα σύζυγο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3253

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2019, 14:24

Να προσθέσω πως για μένα ο μόνος αληθινός ιδεαλιστής ήταν ο Βάρης.

Κάτι άλλο που δεν πέρασε απαρατήρητο ήταν τα cgi καραβάκια κοπηπάστη, κάποια στιγμή, στην θάλασσα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 20 Μάι 2019, 08:22

Δεν ξέρω ακόμα εάν είμαι ευχαριστημένος ή όχι με το τέλος. Αλλά νιώθω ότι κάτι πήγε στραβά σε όλη τη σεζόν.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 563

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Μάι 2019, 22:44

Ζήτω ο Μπραντ ο Σακάτης!!! και όλο το Σταρκέϊκο...

Ρε παιδιά,σοβαρά τώρα??? :χμ:

Τελικά ας είχε τελειώσει η σειρά μετά την τρίτη σεζόν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 20 Μάι 2019, 23:47

Καταποντίστηκε το φινάλε της σειράς στο imdb με βαθμολογία 4.5!

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1349

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Μάι 2019, 00:55

Πολλή γκρίνια ρε παιδιά.
Εντάξει...
Δεν ήταν η καλύτερη σεζόν τους. Και τι να έκαναν; Ξεκίνησαν με μια άλφα πρώτη ύλη εξαιρετικής έως ασύγκριτης ποιότητας. Κάποια στιγμή αυτή τους τέλειωσε, ενώ δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο. Συνέχισαν ωστόσο, με ΟΛΑ αυτά τα ανοιχτά μέτωπα και όλους αυτούς τους χαρακτήρες.

Παρέδωσαν κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί στα τηλεοπτικά χρονικά. Με τις αναπόφευκτες ατέλειές του. Και οι φαν είναι έτοιμοι να τους κάψουν στην πυρά.

Για μένα ήταν ένα ταιριαστό φινάλε. Πάνω απ' όλα ήταν ένα ανεπανάληπτο ταξίδι που δυστυχώς τέλειωσε. Αυτή η εκδοχή της ιστορίας δηλαδή. Περιμένουμε την "κανονική" από τον Μάρτιν.

Η σειρά θα μου μείνει αξέχαστη. Επίσης ήταν τέλειο που το σχολιάζαμε όλοι μαζί παρέα εδώ, από το 2013. :ναι:
Σχόλιό μου από τότε:
Ίζι έγραψε:Κατά τη γνώμη μου όλοι είναι αναλώσιμοι εκτός από τον Τζον Σνόου και τη Ντενέρις (και πάω ό,τι στοίχημα θέλετε γι' αυτό).

I told you so! :χαχα:

ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.

:προσκυνώ: :προσκυνώ: :προσκυνώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 21 Μάι 2019, 13:31

Προσωπικά, από το ξεπάστρεμα της Νταινερυς, και μετα, παρακολούθησα το επεισόδιο διεκπεραιωτικα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν με έπειθε τιποτε. Ακόμη και η σκηνή σκηνή μεταξύ τους, δεν είχε ένταση, δεν ειχε αγωνία. Δεν ειχε το παραμικρό. Η καλύτερη στιγμή της σκηνής θα έλεγα ότι ήταν η κατάληξη του θρόνου. Ότι ο Τζον σφαγιασε τη μάνα του και ο δράκος το κατάπιε, μμμ. Σεβάστηκε τον θειο του, θα μου πείτε.

Μετά, αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι για ποιο λόγο δεν πρωταγωνίστησαν καθόλου μα καθόλου οι ικανότητες του Μπραν και της Άρυα. Και τελικά, μείναμε όλοι με την απορία: τι είναι το 3 eyed raven και σε τι χρησιμεύει; :χμ:

Όπως επίσης δεν μπόρεσα να κατανοήσω τη σκηνή με την επιλογή βασιλιά: Δηλαδή, οι άσπιλοι, από τη μια φυλάκισαν κανα δυο βδομάδες τον Τζον και δεν τον αποκεφάλισαν επί τόπου (γιατι πιστευουν στην αστική δικαιοσύνη…), από την άλλη επέτρεψαν στον έτερο φυλακισμένο να υποδείξει τον νέο βασιλιά. (Φαροφύλακα, όταν ο Σαμ πρότεινε ένα δημοκρατικό πολιτευμα, αμέσως σκέφτηκα το γαϊτανάκι που περιγράφεις παραπάνω. Το εμπλούτισα κάπως, βέβαια. :))) ) Και μετά από τοσα δεινά, τόσες ταλαιπωρίες, τόσους αγώνες , αυτός που την ‘εφαγε ασχημα, ο μονος βασικά, ήταν ο Τζον. Αυτό θα πει closure! Ολοι οι άλλοι τη βγάλαν καθαρή, κι αυτός εξορίστηκε στο Τειχος που δεν εχει (αυτό, το Τειχος) κανέναν λογο ύπαρξης, μιας και ο ιδιος τα είχε βρει με τους Ελευθερους. Κι ας λέει ο Τυριον.

Α, ναι! Στη σκηνή κατά την οποία συνεδρίαζε η Μεγάλη Ανταντ και σηκώθηκε ο θειος Εντμουντ να αυτοπροταθει ως βασιλιας, το γυρισανε σε φαρσοκωμωδία. Αυτός καλα καλά δεν μπορουσε να μιλήσει, η Σανσα να είναι συγκαταβατική μαζί του, αυτος να σκουντουφλά... Κι απο πισω ο μιστερ Μπιν να ξυνει μυτη. :))))

Και φυσικά, όταν είδα το μικρό συμβούλιο του βασιλια, αναφωνησα: και στο Βιλαμπάχο, ακόμα τρίβουν…

Νταξ, Ιζι, δικιο έχεις, μοιάζει πολύ γκρινια όλο αυτό, όμως μιλάμε για μια από τις καλύτερες σειρές έβερΤ, που κατάφεραν οι σεναριογράφοι να την κάνουν σούπα. Σούπα νερουλή.

Στα θετικά και εντυπωσιακά, η σκηνή της εμφάνισης της Νταινερυς στα χαλάσματα των τειχών και πισω να φτερουγίζει ο δράκος ή ο δράκος πάλι να τιναζει το χιονι; τις σταχτες; από πάνω του.
My hovercraft is full of eels.

Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες