Stranger Things (2016- )

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Σεπ 2016, 14:56

Image

Τίτλος: Stranger Things
Έτη προβολής: 2016 -
Δημιουργός: Matt Duffer, Ross Duffer
Ηθοποιοί: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard...


Υπόθεση
Έτος 1983 και σε μια ήσυχη επαρχιακή πόλη στις ΗΠΑ ένα μικρό αγόρι, ο Γουίλ, εξαφανίζεται. Παράλληλα ένα μικρό κορίτσι με ιδιαίτερες ικανότητες, η Ιλέβεν, το σκάει από ένα κυβερνητικό κτήριο όπου βρισκόταν έγκλειστη. Κάτι ζοφερό φαίνεται να κινείται στην πόλη μόνο που λίγοι το έχουν δει και το πιστεύουν. Οι τρεις φίλοι του Γουίλ συναντούν την Ιλέβεν, την κρύβουν από αυτούς που την κυνηγούν και όλοι μαζί προσπαθούν να βρουν τον Γουίλ.

Πρόκειται για μια σειρά μυστηρίου η οποία πατάει σε δύο μεταφυσικές βάσεις: από την μία την ικανότητα τηλεπάθειας/τηλεκίνησης κι από την άλλη ένα απόκοσμο τέρας.

Αυτό όμως που χαρακτηρίζει την σειρά είναι η νοσταλγία για την δεκαετία του ’80. Δεν είναι μόνο ότι η ιστορία διαδραματίζεται στην αρχή του ’80 και τα πάντα, οι κομμώσεις, τα ρούχα, τα αντικείμενα, τα ποδήλατα κτλ. είναι όπως τα θυμόμαστε όσοι ζήσαμε τότε. Είναι η γενικότερη αισθητική αντίληψη με την οποία είναι στημένη η σειρά στο σύνολό της. Από την μουσική επένδυση μέχρι την κάθε λεπτομέρεια όπως είναι τα γράμματα του τίτλου του επεισοδίου κι ακόμα κι η αφίσα της σειράς είναι σαν να φτιάχτηκε τότε. Και γενικότερα τα πάντα μοιάζει να θυμίζουνε κάτι που συχνά δεν μπορείς να προσδιορίσεις. Ακόμα κι η κοπελίτσα που παίζει την Νάνση ίσως φέρνει στην μικρή Μία Σάρα. Ένας φόρος τιμής απο τους δημιουργούς σε μια πολύ χαρακτηριστική δεκαετία που για δες, ήρθε ο καιρός της να γίνει "ρετρό"!

Image

Η μουσική επένδυση είναι πολύ ευχάριστη κι αποτελείται από την μία από χιτ του ’80 (κι από το Africa των Toto μέχρι το Hazy Shade of Winter όπως το παίξαν τότε οι Bangles) κι από την άλλη από μουσική συνθεσάιζερ ακριβώς όπως την άκουγες τότε να επενδύει σχεδόν τα πάντα, από ντοκιμαντέρ μέχρι κινηματογράφο. Κι άλλωστε στο 7ο επεισόδιο ακούγεται και το Fields of Gold του Βαγγέλη Παπαθανασίου που υπήρξε από τους πατέρες της ηλεκτρονικής μουσικής. Μια πολύ προσεγμένη μουσική επένδυση στο σύνολό της.

Ακόμα και η ιστορία έχει την ευχάριστη απλοϊκότητα των ταινιών του ’80. Μια κουφάλα στον κορμό ενός δέντρου γεμάτη σιχαμένη γλίτσα ανοίγει και κλείνει και σε βγάζει σε μιαν άλλη διάσταση. Και φυσικά κάποιος καθηγητής θα εξηγήσει με επιστημονικοφανή τρόπο πώς είναι δυνατά όλα αυτά και σαν θεατής μένεις απόλυτα ικανοποιημένος γιατί σε τραβάει το παραμύθι και πρέπει να πιστέψεις τον καθηγητή ώστε να αφεθείς μέσα σε αυτό.

Μια σειρά την οποία θα απολαύσει εγγυημένα κάθε νοσταλγός του ’80 κι όλοι εμείς που πρωτογευτήκαμε τότε έναν κόσμο ποπ μπορούμε να ξαναγίνουμε παιδιά για λίγο και πάλι. Όμως η σειρά, κρατώντας τα καλά του ’80 και με μια άρτια παραγωγή που τότε θα ήταν αδύνατη, προσφέρεται για τον καθένα.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 12 Σεπ 2016, 15:05

Ήταν τέτοιο το hype ήδη απο την άνοιξη που την είδα με το που κυκλοφόρησε. Ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς και ελπίζω η συνέχεια να είναι συναρπαστική. :πάνω:

Aγάπησα και τα παιδάκια και το πως θεμελιώνεται η σχέση τους πάνω στην φιλία, την κατανόηση, την αλληλεγγύη. Επίσης αγαπημένος μου ο o Τζόναθαν. Γενικά δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλα την αγάπησα αυτή τη σειρά :)))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Σεπ 2016, 17:45

Η παιδική ομάδα είναι από τα δυνατά σημεία της ταινίας και, θα γίνω κουραστικός, είναι κι αυτό συστατικό ογδοντίλας που μου φέρνει στο μυαλό ταινίες όπως τα Goonies ή, ακόμη περισσότερο, τον Ε.Τ. τον Εξωγήινο και η σκηνή καταδίωξης με τα ποδήλατα είναι αντιγραφή κι επικόλληση από εκεί!
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Σεπ 2016, 17:36

Εγώ πάντως που είμαι παιδί των 80's την απόλαυσα την σειρά πάρα πολύ... :ναι:

Φυσικά μου θύμισε τα Γκούνις και τον ΕΤ αλλά αυτό ήταν το καλό!!!
Επίσης ο χαρακτήρας του καθηγητή (της φυσικής) είναι χαρακτηριστικό στοιχείο των ταινιών αυτής της δεκαετίας!!!

Αναμένουμε τον2ο κύκλο!!! :σάλια:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Σεπ 2016, 18:43

Ωραίο και το κλείσιμο της σεζόν. Από την μία δίνει μια αυτοτέλεια στην σεζόν. Από την άλλη αφήνει και την άκρη του νήματος για την επόμενη.
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 14 Σεπ 2016, 18:01

Εχω δει 4 επεισόδια ως τώρα και μου αρέσει κι εμένα :πάνω:

Προσωπικά, είμαι παιδί της δεκαετίας του '90, ωστόσο μου γεννά κι εμένα μια νοσταλγική διάθεση! Το Γκούνις, που αναφέρετε πάνω, το λάτρευα όταν ήμουν μικρή :γιούπι:

Μου θυμίζει λίγο και το Αυτό, του Κινγκ. Οπως εκεί έτσι κι εδώ, έχουμε μια παρέα από παιδιά περίπου 11-12 ετών, μη δημοφιλή που γίνονται αντικείμενο χλευασμού από τους νταήδες του σχολείου και έρχονται αντιμέτωπα με μια υπερφυσική απειλή. Μάλιστα, οι ίδιοι οι δημιουργοί αναφέρουν ότι τα βιβλία του Κινγκ ήταν μια από τις πηγές της έμπνευσής τους.

Εντωμεταξύ, μόνο σε μένα φαίνεται ότι η Eleven είναι ίδια η Γουινόνα Ράιντερ σε μικρή ηλικία; :χμ:

Είναι αξιολάτρευτα τα παιδάκια αλλά το αγαπημένο μου είναι αυτή η τρελή μορφή :))))

Image
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Σεπ 2016, 18:09

Ενδιαφέρουσα η συνέντευξη όπου παραπέμπεις. Εκεί φαίνονται όλα αυτά που κι εμείς όλοι εντοπίσαμε.

Μεταξύ άλλων λένε: Δεν εμπνευστήκαμε μόνοα από τα “The Goonies” αλλά και το “Stand By Me” όπου τα παιδιά εμπλέκονται σε πολύ πραγματικές καταστάσεις με πραγματικό κίνδυνο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 15 Σεπ 2016, 16:05

Xθες την ξεκινησα, ειδα το πρωτο επεισοδιο και μου αρεσε τρελα! Σταζει 80's και Στιβεν Κινγκ απο παντου! :σάλια: Υπεροχες οι μουσικες επιλογες, τα πιτσιρικια απαιχτα κι ιδιαιτερα το αγορακι χωρις δοντια, η Γουϊνονα Ραϊντερ αξιοπρεπης στο ρολο της αν και θα την προτιμουσα λιγοτερο υστερικη. Ανυπομονω να σχολασω το βραδακι και να δω τα υπολοιπα επεισοδια. :))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 15 Σεπ 2016, 16:59

Τη ξεπέταξα σε 2 μέρες! Ελπίζω να συνεχίσει δυναμικά. Πάρτε την El:



Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 15 Σεπ 2016, 20:14

Eίναι απίστευτα ταλαντούχο και προικισμένο πλάσμα και συγκροτημένο επίσης. Εμένα πάντως μου θύμισε την Πόρτμαν στο Λεόν και την βλέπω να εξελίσσεται κάπως αντίστοιχα, πατώντας σε διάφορα είδη με ευκολία. :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Αγωνίας, Τρόμου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες