The Walking Dead (2010-201?)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 28 Νοέ 2015, 19:23

Image

Τίτλος: The Walking Dead
Έτη προβολής: 2010-201?
Δημιουργός: Frank Darabont
Ηθοποιοί: Andrew Lincoln, Norman Reedus...
imdb

Υπόθεση
Σε έναν μετα-αποκαλυπτικό κόσμο γεμάτο ζόμπι, ο Rick Grimes και οι υπόλοιποι προσπαθούν να επιβιώσουν.


Άποψη
Έπεσα κι εγώ με τα μούτρα σ'αυτή τη σειρά και είπα να κάνω θέμα εδώ. Βασισμένη σε κόμικ του Robert Kirkman που πρωτοκυκλοφόρησε το 2003, ξεκίνησε το 2010 και τη στιγμή που γράφω το κείμενο βρισκόμαστε στη μέση της έκτης σεζόν. Είναι δράμα με στοιχεία τρόμου κι αρκετά gory, που εν αντιθέση με τις περισσότερες ζομποταινίες που κυκλοφορούν πλέον και φέρνουν σε κωμωδίες παίρνει τον εαυτό της σοβαρά και στοχεύει στο συναίσθημα.

Παρακολουθούμε τα διλήμματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι χαρακτήρες, που πρέπει να συνεργαστούν για να τα βγάλουν πέρα, σε έναν κόσμο κατεστραμένο δίχως τα απαραίτητα και τους απέθαντους να τους απειλούν σε κάθε βήμα. Δεν είναι μόνο τα ζόμπι όμως ο εχθρός αλλά και οι άλλοι ζωντανοί που συναντάνε κι ορισμένοι έχουν "αποκτηνωθεί" χάνοντας κάθε ίχνος ανθρωπιάς. Έτσι επικρατεί αναρχία, δεν ξέρουν ποιόν να εμπιστευτούν, αν και δεν είναι όλοι εχθρικοί ούτε όλα τα επεισόδια το ίδιο εκρηκτικά. Υπάρχει ποικιλία κι εξέλιξη στις σχέσεις τους, όπως και στις τοποθεσίες που επισκέπτονται αφού δε μένουν στο ίδιο μέρος συνεχώς γιατί μαζεύονται ζόμπι.

Η σειρά έχει βραβευτεί κι όλας, θεωρώ πως βγάζει ρεαλισμό, κάπως έτσι φαντάζομαι κι εγώ το κόσμο μετά από καταστροφή. Πολύ καλή δουλειά έχει γίνει μέχρι και στα εφέ, γενικά τη βρίσκω άκρως πετυχημένη σε όλα γι'αυτό αγαπήθηκε και συνεχίζει. Ακολουθούν ορισμένοι από τους χαρακτήρες που ξεχώρισα (και πιθανόν spoilers).

Χαρακτήρες
Image

Rick Grimes, πρωταγωνιστής κι αρχηγός της ομάδας που ακολουθάμε, σύζυγος της Lori, πρώην σερίφης.

Image
Carl Grimes, γιός του Rick και της Lori, από νωρίς στα όπλα, η Judith είναι η μικρή του αδερφή.

Image
Shane Walsh, συνάδερφος και φίλος του Rick, πιο παρορμητικός κι ασταθής.

Image
Daryl Dixon, μοναχικός, λιγομίλητος, ιχνηλάτης, ο κυνηγός της παρέας.

Image
Merle Dixon, απρόβλεπτος και επικίνδυνος, ο μεγάλος αδερφός του Daryl.

Image
Glenn Rhee, κορεάτης, εφευρετικός και γρήγορος, τα φτιάχνει με τη Maggie.

Image
Hershel Greene, κτηνίατρος και ιδιοκτήτης της φάρμας, πατέρας των Maggie και Beth.

Image
Carol Peletier, μητρική φιγούρα, χάνει τη κόρη της Sophia κι αυτό τη σκληραίνει κάπως.

Image
Andrea, χάνει την αδερφή της Amy, τη σώζει η Michonne, τα φτιάχνει με τον Philip.

Image
Michonne, η δυνατότερη των γυναικών, επιβιώνει και μόνη χάρη στο κατάνα της, έχασε παιδί κι άντρα.

Image
Tyreese Williams, ήρεμη δύναμη, πρώην παίκτης του NFL, γουστάρει τη Karen, η Sasha είναι αδερφή του.

Image
Philip Blake, κυβερνήτης του Woodbury, χρησιμοποιεί βρώμικες μεθόδους για να ηγηθεί.

Image
Abraham Ford, στρατιωτικός, θέλει να πάει τον Eugene Porter και τη Rosita Espinosa στην Washington.

Image
Morgan Jones, ο πρώτος επιζών που βοήθησε τον Rick, ξανασυναντιούνται αργότερα, έχασε γυναίκα και παιδί.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Νοέ 2015, 20:22

Μπράβο Ζόφε, έλειπε μια παρουσίαση της αγαπημένης μας σειράς :πάνω: Ο πρώτος κύκλος ήταν του Ντάραμποντ (γνωστός για τα "Τελευταία Έξοδος Ρίτα Χέιγουορθ", "Πράσινο Μίλι", "Ομίχλη"), όμως στη συνέχεια την παράτησε τη σειρά, δυστυχώς. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου ο δεύτερος κύκλος τους βγήκε πιο αδύναμος, ενώ από τον τρίτο και μετά η σειρά βρήκε πολύ καλό ρυθμό. Αγαπημένοι μου χαρακτήρες είναι οι Γκλεν, Μάγκι, Κάρολ, Μισόν. Και ο Ρικ είναι όλα τα λεφτά, ιδίως απ' το σημείο που αρχίζει να το χάνει και να παραφέρεται. Στην αρχή που ήταν ο κλασικός ήρωας-στερεότυπο τον βαριόμουν. Τη γενική υστερία με τον Ντάριλ δεν την καταλαβαίνω.

Δεν έχω δει ακόμη την έκτη σεζόν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2015, 20:29

Είδα κάμποσα επεισόδια της πρώτη σεζόν και κάπου με κούρασε να βλέπω ηθοποιούς-ζόμπι να περιφέρονται ασκόπως στους δρόμους.

Βέβαια, είπαμε, γούστα είναι αυτά και σίγουρα έχει γίνει μια καλή παραγωγή εδώ πέρα. Να προσθέσω μονάχα, σχετικά με τον ρεαλισμό, πως εκείνη η σκηνή όπου πασαλείβονται με αίματα κι εντόσθια από ζόμπι (σε αυτήν την σειρά πρέπει να το είδα) και την σκαπουλάρουνε ζομποειδώς, εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ρεαλιστική.
:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 28 Νοέ 2015, 20:56

Ίζι έγραψε:Μπράβο Ζόφε, έλειπε μια παρουσίαση της αγαπημένης μας σειράς :πάνω: Ο πρώτος κύκλος ήταν του Ντάραμποντ (γνωστός για τα "Τελευταία Έξοδος Ρίτα Χέιγουορθ", "Πράσινο Μίλι", "Ομίχλη"), όμως στη συνέχεια την παράτησε τη σειρά, δυστυχώς. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου ο δεύτερος κύκλος τους βγήκε πιο αδύναμος, ενώ από τον τρίτο και μετά η σειρά βρήκε πολύ καλό ρυθμό. Αγαπημένοι μου χαρακτήρες είναι οι Γκλεν, Μάγκι, Κάρολ, Μισόν. Και ο Ρικ είναι όλα τα λεφτά, ιδίως απ' το σημείο που αρχίζει να το χάνει και να παραφέρεται. Στην αρχή που ήταν ο κλασικός ήρωας-στερεότυπο τον βαριόμουν. Τη γενική υστερία με τον Ντάριλ δεν την καταλαβαίνω.

Δεν έχω δει ακόμη την έκτη σεζόν.

Είμαι φαν του Daryl γιατί είναι αυτό που λέμε «μοναχικός λύκος», ταυτίζομαι κάπως.

Ο Merle μου άρεσε γιατί με το κομμένο χέρι του θύμιζε Ash Williams (Evil Dead)
αλλά δυστυχώς τον ξεφορτώθηκαν νωρίς.


Επίσης ταυτίζομαι και με Philip που έκανε τα πάντα για να ανέβει, ενώ κατά βάθος ήθελε απλά να προστατέψει τα αγαπημένα του πρόσωπα.

Και κάτι μου λεει πως θα ταυτιστώ και με Negan
που θα τον κάνει ο Jeffrey Dean Morgan και θα εμφανιστεί λίαν συντόμως.


Στον Glenn θα έδινα πολεμικές τέχνες ή το κατάνα της Michonne.

Φαροφύλακας έγραψε:Είδα κάμποσα επεισόδια της πρώτη σεζόν και κάπου με κούρασε να βλέπω ηθοποιούς-ζόμπι να περιφέρονται ασκόπως στους δρόμους.

Βέβαια, είπαμε, γούστα είναι αυτά και σίγουρα έχει γίνει μια καλή παραγωγή εδώ πέρα. Να προσθέσω μονάχα, σχετικά με τον ρεαλισμό, πως εκείνη η σκηνή όπου πασαλείβονται με αίματα κι εντόσθια από ζόμπι (σε αυτήν την σειρά πρέπει να το είδα) και την σκαπουλάρουνε ζομποειδώς, εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ρεαλιστική.
:όχισουλέω:
Είναι απλά κομπάρσοι.

Όσο για το άλλο, ας υποθέσουμε πως τα ζόμπι είναι θεόχαζα και μυρίζουν τη σάρκα σαν ζώα. Μη μένεις μόνο εκεί, η σειρά είναι καλή και δείχνει πως θα γίνει ο κόσμος μας αν ξεσπάσει κάποια επιδημία ή άλλη καταστροφή.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2015, 22:06

Παρεμπιπτόντως, το 28 Μέρες Μετά είναι, για μένα, κορυφή (θες ότι μικρό με μαγεψε το Omega Man; θες το post rock; θες οτι αυτός ο τύπος ξέρει να φτιάχνει ταινίες; )

Θέλω να πω, δεν έχω επιφυλάξεις με τα ζόμπι, γενικότερα. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Νοέ 2015, 12:56

Το 28 Days Later ήταν ένας απ'τους λόγους που ξεκίνησα τη σειρά. Κρίμα που δε βγήκε ποτέ τρίτο μέρος.

Anyway μόλις είδα και το 8ο επεισόδιο του 6ου κύκλου.
Μπήκαν τα ζόμπια στην Alexandria. Δαγκώθηκε η Deanna. Θα αναλάβει επιτέλους ο Rick.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Νοέ 2015, 15:19

Διάβασα τις 'αποκαλύψεις' σου. Είναι οι τίτλοι εφημερίδων που θα περίμενε να δει κανείς σε έναν ζομποκρατούμενο κόσμο. :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 18 Δεκ 2015, 20:35

είδα μόνο μέχρι το τρίτο ή τέταρτο επεισόδιο της 2ης σεζόν. Καταλαβαίνω γιατί αρέσει αλλά με κούρασε κι εμενα να βλέπω συνέχεια το ίδιο και το ίδιο γι' αυτό και σταμάτησα. Μου φαινόταν ότι δεν καταλήγει πουθενά.


Φαροφύλακας έγραψε:Βέβαια, είπαμε, γούστα είναι αυτά και σίγουρα έχει γίνει μια καλή παραγωγή εδώ πέρα. Να προσθέσω μονάχα, σχετικά με τον ρεαλισμό, πως εκείνη η σκηνή όπου πασαλείβονται με αίματα κι εντόσθια από ζόμπι (σε αυτήν την σειρά πρέπει να το είδα) και την σκαπουλάρουνε ζομποειδώς, εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ρεαλιστική.
:όχισουλέω:


Δεύτερο επεισόδιο, της πρώτης σεζόν, με τίτλο "Guts". Δεν πρόκειται να το ξεχάσω, έκανα το λάθος να το παρακολουθήσω μεσημέρι ενώ έτρωγα, Δεν έχω νιώσει μεγαλύτερη σιχαμάρα στην ζωή μου. :πανικός:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάρ 2016, 21:00

Για όσους ενδιαφέρονται, η σειρά έχει ξαναρχίσει δύο βδομάδες τώρα.
Ο Rick τα έφτιαξε με τη Michonne. Ο Carl έχασε το μάτι του. Εμφανίστηκε ο Jesus και τους οδήγησε στο Hilltop του Gregory.

Το επόμενο επεισόδιο είναι must-see.
Θα γνωρίσουν επιτέλους τον Negan! :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Μάρ 2016, 16:16

Ζόφος έγραψε:
Ο Rick τα έφτιαξε με τη Michonne.

Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;
:πανικός: :πανικός: :πανικός:

Αυτά είναι! Πρέπει να το δω!!! :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Αγωνίας, Τρόμου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες