Tales From The Crypt (1989-1996)

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Tales From The Crypt (1989-1996)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 18 Απρ 2013, 23:07

Image

Πρωτότυπος Τίτλος: Tales From The Crypt
Ελληνικός τίτλος : Ιστορίες απο την Κρύπτη
Έτη προβολής:1989-1996
Δημιουργός: Robert Zemeckis, Richard Donner, Russel Malcuhy, Walter Hill κ.α.
Ηθοποιοί: Miguel Ferrer, Lance Henriksen, William Saddler κ.α.
(Βασισμένη στο ομώνυμο κομικ της EC comics)
imdb

Η σειρά ξεκίνησε ως ένα πείραμα μεταξύ φίλων και "έγραψε" μια επταετή σκοτεινή πορεία, κερδίζοντας παντοτινούς φίλους, ανά το κόσμο. Αποτελείται από αυτοτελή μισάωρα επεισόδια, άλλα με βάρος στον τρόμο και άλλα κινούμενα στο χώρο του φανταστικού, έχοντας ως πρωταγωνιστές πολλούς αστέρες της εποχής. Θα την χαρακτήριζα τώρα, ως ρομαντική σειρά με ένα αέρα "μπιμουβίας", έντεχνα δοσμένης μέσα από την κούκλα του Φύλακα της Κρύπτης, που "άνοιγε" το κάθε επεισόδιο και το "έκλεινε" πάντα με μια αιματοβαμμένη ατάκα.
Νοσταλγία είναι η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό και θα τρέξω αμέσως μετά να βάλω ένα dvd χωρίς να δω ποια επεισόδια περιέχει..

Image

Τον χορό του Τρόμου, άνοιξε τον Ιούνιο του '89, ο Walter Hill (48 ώρες, Deadwood) σκηνοθετώντας το επεισόδιο "The man who was Death" με πρωταγωνιστή τον William Saddler (Shawsank Redemption, Green Mile) και τον έκλεισε ο Bill Kopp με το επεισόδιο : The Third Pig. Μια "πειραγμένη" εκδοχή του παραμυθιού με τα τρία γουρουνάκια. Ανάμεσα τους παρεμβλήθηκαν 94 ακόμα επεισόδια.

Image

Πιάνω τον εαυτό μου, να σκέπτεται ότι θα ήταν καταπληκτικό να γυριστεί έστω ένας και μόνο νέος κύκλος, αφού πάντοτε, οι δημιουργοί άφηναν ανοικτό το ενδεχόμενο...

Πλήρης κατάλογος επεισοδίων
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Tales From The Crypt (1989-1996)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Απρ 2013, 00:54

Ωραία παρουσίαση. Έχω μεγάλη αγάπη στο Tales from the Crypt. Πριν χρόνια μάζευα τα DVD της σειράς αλλά και τα (λίγα δυστυχώς) κόμιξ που είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα η Modern Times. Αυτά τα είχα όλα και τα έχω διαβάσει δεκάδες φορές (τώρα μου 'ρχεται η επιθυμία να παραγγείλω μερικά τεύχη απ' το ίντερνετ - υπάρχουν άραγε;). Μου αρέσει που πάντα την πατάει ένας "αμαρτωλός" στο τέλος - ο άπιστος, ο δίγαμος, ο τζογαδόρος, ο οπορτουνιστής, ο γυναικάς, ο τεμπέλης, ο απατεώνας, ο βίαιος κ.λπ.
Ξεχωρίζω ένα επεισόδιο, το "Yellow", με τον Κερκ Ντάγκλας. Το έχεις δει; Είναι η μόνη "ιστορία από την κρύπτη" που με είχε σοκάρει πραγματικά.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Tales From The Crypt (1989-1996)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 19 Απρ 2013, 08:50

Ήταν το επεισοδιο με συγκεντρωμενους, τους περισσοτερους αστερες. Κερκ Νταγκλας, Νταν Ακρόιντ, Λανς Χενρικσεν και Ρομπερτ Ζεμεκις στην σκηνοθεσια. Παρ'ολο που δεν είναι επεισοδιο "τρόμου", οντως ήταν υποβλητικότατο :θρίλερ:

εαν δεν κανω λαθος ειναι εκεινο που διαδραματιζεται στον 1οΠ.Π...


Εχω όλη την σειρα σε dvd και μαλιστα σε περιοπτη θεση στην ταινοθηκη. :γιούπι:
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Tales From The Crypt (1989-1996)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 19 Απρ 2013, 09:32

Την παρακολουθούσα και εγώ την σειρά και αυτή η σκελετωμένη μορφή που ανοίγει τους τίτλους, μου φαινόταν πάντα πολύ συμπαθητική. :μαναι:

Αν και φοβόμουν πολύ, παρόλα αυτά δεν έχανα επεισόδιο. :ναι: Τώρα βέβαια που τα βλέπω με την ματιά του ενήλικα, μου φαίνονται αστεία. :)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Tales From The Crypt (1989-1996)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Απρ 2013, 09:56

Αυτό είναι Άνθρωπε Χωρίς Όνομα. :ναι: Σινεφίλ δες το Yellow και πες μου μετά αν είναι αστείο :θρίλερ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Αγωνίας, Τρόμου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες