Grey's Anatomy (2005 - )

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Grey's Anatomy (2005 - )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 20:56

Image

Τίτλος: Grey's Anatomy
Έτη προβολής: 2005 -
Δημιουργός: Shonda Rhimes
Ηθοποιοί: Ellen Pompeo, Patrick Dempsey, Sandra Oh, Katherine Heigl, Justin Chambers, T.R. Knight, Chandra Wilson, James Pickens, Jr., Kate Walsh, Sara Ramirez, Eric Dane, Chyler Leigh, Brooke Smith, Kevin McKidd, Jessica Capshaw, Kim Raver, Sarah Drew, Jesse Williams, Isaiah Washington ...

Πλοκή
H σειρά παρακολουθεί τις καθημερινές περιπέτειες μιας ομάδας εκπαιδευόμενων γιατρών που δεν έχουν αποκτήσει ακόμη την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και βρίσκονται συχνά αντιμέτωποι με αποφάσεις υψίστης σημασίας για τη ζωή των ασθενών τους.

Άποψη
Μια από τις αγαπημένες μου σειρές , την έχω δει από την αρχή κανα 2 φορές μπορεί και 3 δεν θυμάμαι πια και είναι αρκετά επεισόδια.Σήμερα στην Αμερική παίζει ο 9 κύκλος. Έχω γελάσει με αυτή τη σειρά , έχω κλάψει και όσο κι αν νομίζω πως πρέπει να μπει ένα τέλος γιατί πια αυτοί οι πρωταγωνιστές έχουν πάθει τα πάντα είμαι σίγουρη πως θα κλαίω με μαύρο δάκρυ όταν τελειώσει.Λένε πως είναι η καλύτερη ιατρική σειρά που έχει βγει ποτέ, δεν έχω άποψη δυστυχώς γιατί είναι η μόνη που έχω δει μέχρι στιγμής. Έχει πολύ αγωνία και πολλές φορές σε αγγίζουν οι ιστορίες των ασθενών . Έχει αρκετό σεξ μεταξύ των γιατρών καθώς είναι σχεδόν όλη την ώρα στο νοσοκομείο (και γιατί πρέπει αλλά και γιατί οι περισσότεροι είναι εξαρτημένοι) οπότε με λίγα λόγια όλοι έχουν πάει με όλους. Μέσα σε όλα αυτά τα επεισόδια υπήρχαν και επεισόδια που έχουν χαραχτεί στη μνήμη μου γιατί είχαν πάρα πολύ αγωνία , το στομάχι μου γινόταν κόμπος και στο τέλος κάτι γινόταν και δεν άντεχα το έριχνα και το δάκρυ. Σας την προτείνω γιατί και καλή σειρά είναι αλλά ας σκεφτούμε και τα θετικά της υπόθεσης , μαθαίνεις ένα σωρό ιατρικά πράγματα, εξπέρ έχω γίνει.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Grey's Anatomy

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 02 Απρ 2013, 21:14

Είχα πολύ μεγάλο κόλλημα με τη σειρά αυτή πριν τέσσερα περίπου χρόνια. Ανυπομονούσα να έρθει η ώρα να παρακολουθήσω το καινούργιο επεισόδιο. Πέρα από τις σχέσεις μεταξύ των γιατρών, μου άρεσαν πάρα πολύ τα διάφορα περιστατικά που τους τύχαιναν και φυσικά ο τρόπος που τα αντιμετώπιζαν (φαντάζομαι ότι ο τρόπος που βλέπουμε στη σειρά είναι εντελώς φανταστικός, ακόμα κι αν πρόκειται για την ακριβότερη κλινική του κόσμου...). Τέτοια αυτοθυσία και τέτοια αφοσίωση στο στόχο δεν τα συναντάμε στην αληθινή ζωή. Αλλά τουλάχιστον μπορούμε να τα παρακολουθούμε :)
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Grey's Anatomy

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Απρ 2013, 11:26

Είδα σκόρπια επεισόδια από τους πρώτους κύκλους και το λιγότερο που μπορώ να πω είναι πως είναι, πράγματι, καλοφτιαγμένη. Σκέφτομαι πως μάλλον είναι πολύ υπερβολικές οι περιπτώσεις που συναντούν, σε καθημερινή βάση, οι γιατροί σε αυτό το νοσοκομείο, όμως αυτό είναι το κομμάτι της μυθοπλασίας που θα πρέπει να συγχωρήσουμε εάν θέλουμε να απολαύσουμε τον καλό τρόπο με τον οποίο αυτό αξιοποιείται.

Ενδιαφέρουσα σειρά. Από το λίγο που είδα, ένα 7* από εμένα το έχει σίγουρα. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Grey's Anatomy (2005 - )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 08 Απρ 2013, 22:16

Τη βλεπω κι εγω(μια απο τις απειρες) και το μονο μου παραπονο ειναι οτι σκοτωνουν (ή τελος παντων τους κοβουν απο την σειρα) αυτους που συμπαθω περισσοτερο.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Grey's Anatomy (2005 - )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 22:25

δεν θυμάμαι ποιον κύκλο έκλεινε εκείνο το επεισόδιο με τον... παραμορφωμένο ασθενή (007) αλλά ήταν συγκλονιστικό. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Grey's Anatomy (2005 - )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Απρ 2013, 22:26

Έχω δει τους πρώτους 4 κύκλους (πόσοι έχουν γυριστεί; έχω χάσει τον μπούσουλα.)

Ήταν από τις σειρές που είχα κολλήσει για χρόνια και κάθε επεισόδιο μου φαινόταν το ίδιο ενδιαφέρον με τα προηγούμενα. Όταν δεν μπήκε στην σειρά ο McSteamy, δεν έχανα επεισόδιο. :σάλια:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Grey's Anatomy (2005 - )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Απρ 2013, 22:33

Φαροφύλακας έγραψε:δεν θυμάμαι ποιον κύκλο έκλεινε εκείνο το επεισόδιο με τον... παραμορφωμένο ασθενή (007) αλλά ήταν συγκλονιστικό. :πάνω:

Πω πω τι κλάμα σε αυτό το επεισόδιο !
Για μένα συγκλονιστικό επεισόδιο είναι το προτελευταίο του έκτου κύκλου με τον τύπο με το πιστόλι που πήγε στο νοσοκομείο και σκότωνε όποιον έβλεπε μπροστά του...Το στομάχι μου είχε γίνει κόμπος και δεν πίστευα όλα αυτά που έβλεπα . Και στο επεισόδιο που λες Φάρε έχει εξελίξεις που δεν τις περιμένεις και ήταν κι εκείνο πολύ καλό.
Επίσης ένα σοκ το παθαίνεις και στο τέλος του 8 κύκλου .


Επιστροφή “Δραματικές, Κοινωνικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες