Στο Παρά 5 (2005-2007)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 03 Μάι 2013, 23:26

Image
Τίτλος : Στο παρα 5
Έτη προβολής : 2005-2007
Δημιουργός: Γιώργος Καπουτζίδης
Ηθοποιοί : Σμαράγδα Καρύδη , Ελισάβετ Κωνσταντινίδου, Γιώργος Καπουτζίδης, Αργύρης Αγγέλου, Αγγελική Λάμπρη Ειρήνη Κουμαριανού, Έφη Παπαθεοδώρου, Μιχάλης Μαρίνος, Γεράσιμος Μιχελής, Πατρίκιος Κωστής,Ζέτα Μακρυπούλια, Παύλος Ορκόπουλος , Ελένη Κρίτα, Μελίνα Κυριακοπούλου

Πλοκή
Πέντε άνθρωποι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους βρίσκονται σε λάθος μέρος τη λάθος στιγμή , κλεισμένοι σε ένα ασανσέρ μαζί με έναν άνθρωπο που λίγο πριν πεθάνει τους αποκαλύπτει πως τον δολοφόνησαν και τους ζητάει να βρουν την αλήθεια. Απο εκείνη την μέρα για τους πέντε αυτούς ανθρώπους αρχίζει μια περιπέτεια που δεν είχαν φανταστεί ούτε στα όνειρα τους.

Άποψη
Μια από της καλύτερες και από τις πιο επιτυχημένες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης .Η τηλεθέαση βαρούσε κόκκινο σε κάθε επεισόδιο.Μια σειρά που είχε μπόλικο γέλιο , πάρα πολύ αγωνία και μυστήριο και σε αρκετά σημεία πολύ συγκίνηση . Το σενάριο πολύ καλό και πρωτότυπο , οι ατάκες φοβερές και οι πρωταγωνιστές εμφανισιακά αλλά και σαν χαρακτήρες ήταν ένας κι ένας.Απόλαυσα κάθε επεισόδιο τότε που τα έδειξε πρώτη φορά και για άγνωστους λόγους δεν είχα δει το τέλος.Έτσι πέρυσι το είδα από την αρχή και ξενυχτούσα βλέποντας το ένα επεισόδιο μετά το άλλο από την αγωνία.Μάλιστα σκέφτομαι να το ξαναδώ κάποια στιγμή . Πραγματικά πιστεύω πως αξίζει γιατί είναι μια σειρά που θα σε κάνει να περάσεις καλά γιατί θα ρίξεις πολύ γέλιο, η εξέλιξη θα σε σοκάρει , θα σε συγκινήσει... Μια σειρά που τα έχει όλα και από άποψη σεναρίου κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαία.Ο Καπουτζίδης μου άρεσε πάρα πολύ και στις Σαββατογεννημένες καθώς κι εκεί συνδύασε (όχι βέβαια όπως στο παρα 5) μυστήριο και κωμωδία με πολύ ωραίο τρόπο.
Image
Οι ηθοποιοί και οι χαρακτήρες τους μου άρεσαν όλοι πάρα πολύ ειδικά οι πεντάδα.Είναι όλοι κορυφαίοι , οι γιαγιάδες , η "συμπεθέρα", η Φρίντα , από τους πέντε πρωταγωνιστές όλοι, η Αμαλίιια :χαχα:
Όποιος δεν την έχει δει ακόμα και έχει όρεξη για μια πραγματικά καλή ελληνική σειρά την προτείνω :ναι:

Το χαρακτηριστικό τραγούδι της σειράς



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Μάι 2013, 23:33

Απο τις λιγες σειρες που εβλεπα ανελλειπως,πολυ γελιο!!

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 04 Μάι 2013, 14:13

Ίσως η τελευταία ενδιαφέρουσα ελληνική κωμική σειρά
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2013, 14:33

Δεν κατάφερα να δω μήτε αυτήν την σειρά. Από το λίγο που είδα, δεν μου άρεσε μήτε το σενάριο και σίγουρα καθόλου η σκηνοθεσία. Είχε καλές ατάκες —κατά τον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο— αλλά αυτό, για εμένα, δεν αρκεί.

Κάτω από την βάση. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Μάι 2013, 22:10

Το παρά πέντε δε το έβλεπα τότε που προβαλλόταν το είδα πέρυσι το Σεπτέμβριο σε μια φάση που περνούσα κάτι δύσκολα κ μ' έκανε πάρα πολύ χαρούμενη κι ας έκλαιγα επεισόδιο παρά επεισόδιο :χαχα: αυτό είχε να κάνει με την έτσι κι αλλιώς συναισθηματική μου κατάσταση. Πάρα πολύ γέλιο, πολύ καλές ατάκες, συγκινητική και πολύ ανθρώπινη ρε φίλε. Ήταν και οι 5 τους άνθρωποι τόσο απλοί, σχεδόν αδιάφοροι εκ πρώτης όψεος, και όμως η σειρά κατάφερε να αναδείξει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και την ξεχωριστή ομορφιά που είχε ο καθένας και παράλληλα να εξυψώσει την αγάπη και την καλοσύνη χωρίς να γίνεται, κατά τη γνώμη μου, κλισέ κ μελό (ή τουλάχιστον όσο μπορούσε, έχοντας αυτό το θέμα :ρ).
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Νικολέτα Μποντιόλη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 20:12

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Νικολέτα Μποντιόλη » 17 Ιούν 2013, 20:34

Το Παρά Πέντε δεν το είχα δει, όταν είχε προβληθεί για πρώτη φορά. Ίσως επειδή έχασα τα πρώτα επεισόδια και μετά θα ήταν δύσκολο να ακολουθήσω την πλοκή. Κάποια στιγμή, όμως το είδα από το επίσημο site του Mega και πραγματικά ήταν βάλσαμο. Έχει βρει τη χρυσή συνταγή της επιτυχημένης σειράς. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι σα να συνεχίζει την παράδοση του παλιού καλού κινηματογράφου, στην τηλεόραση. Άντε να γυρίσει και την ταινία ο Καπουτζίδης, να γουστάρουμε!!!
Ζουμπουλία rules! :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Ιούν 2013, 21:26

Κι εγω ημουν απο τους φαν της σειρας. Ηταν πρωτότυπη, κάτι που δεν είχε ξαναγίνεται στην Ελληνική τηλεόραση. Είχε φρεσκάδα, χιούμορ καρτουνίστικο και αρκετές φορές έξυπνο (αν και όχι όπως στις Σαββατογεννημένες) και συνδύαζε με ένα ωραίο τρόπο την κωμωδία και το μυστήριο. Οι πρωταγωνιστές μέσα στην αφέλεια και τον αυτοσχεδιασμό τους πάντα κατάφερναν και έβγαιναν απο πάνω, άσχετα με το τί επιχειρούσαν οι κακοί.

Παίζεται αυτές τις μέρες τα μεσημέρια και δυστυχώς μου φάνηκε παλιωμένο και φανηκαν οι αδυναμίες τους. Ποτέ δεν μου άρεσε η σκηνοθεσία, και κάποιες ερμηνείες ήταν υπερβολικές (η Αγγέλα μου άρεσε πολύ σαν γκόμενα εκείνη την εποχή αλλά ο ρόλος μάλλον δεν της πήγαινε).

Ανετα μια απο τις καλυτερες παραγωγες στην ιστορια της τιβι!
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 17 Ιούν 2013, 23:03

Σαφώς στην τριάδα των καλύτερων ελληνικών σειρών! 10/10 από εμένα.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Φεβ 2014, 14:01

Ήταν από τις αγαπημένες μου σειρές. Απο τις λίγες που με έχουν κάνει να γελάσω.Για κάποιο λόγο όμως δεν μπορώ να την δω ξανά σε επανάληψη. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Στο Παρά 5 (2005-2007)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 09 Φεβ 2014, 17:25

Βάσια ούτε κι εγώ :ανέκφραστος:
Σ' εμένα νομίζω συμβαίνει γιατί δεν την είδα απλά σαν μια χιουμοριστική σειρά, μου μίλησε πάρα πολύ μέσα μου, την είχα δει σε δύο μέρες σε μια πραγματικά σκατά φάση οπότε επειδή έκλαιγα και γέλαγα πολύ βλέποντας την σειρά, επέδρασε κάπως λυτρωτικά πάνω μου κι έτσι δύσκολο να την ξαναδώ γιατί την έχω άμεσα συνυφασμένη με πολύ πολύ συγκεκριμένα πράγματα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες