Για την παρουσίαση ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 24 Δεκ 2018, 16:59

Γραφε εσυ παρουσιασεις χωρις τειλερ, κι αμα θελω θα το βρισκω εγω στο γιουτουμπι :Ρ
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Δεκ 2018, 17:31

Δεν εχω προσβαση σε υπολογιστη, οποτε.. ακυρο.. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Δεκ 2018, 20:51

Τα βίντεο και τις εικόνες που δεν εμφανίζονται οφείλεται σε ένα τεχνικό πρόβλημα. Για να το λύσω, πρέπει να κάνω πρώτα αναβάθμιση του λογισμικού της ΚΛ. Και δυστυχώς, αυτόν τον καιρό εργάζομαι σε άλλον ιστότοπο.

Θα πάρει την σειρά της κι η ΚΛ αλλά μην απογοητεύεστε. Τα πάντα υπάρχουν κι απλά δεν εμφανίζονται κι αυτό θα λυθεί.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 04 Ιαν 2021, 11:07

Λίγο προσοχή στη λογοκλοπή, ιδίως όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση. Αν μη τι άλλο, να γίνεται παραπομπή των πηγών από τις οποίες έχει δανειστεί ένα μέλος κάποια λόγια.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Ιαν 2021, 21:23

Αντίβαρο έγραψε:Λίγο προσοχή στη λογοκλοπή,

Καλά που το είπες αυτό! :σύμφωνοι:
Αν είναι κάποιος να παρουσιάσει μια ταινία ας σκεφτεί και κάτι δικό του...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιαν 2021, 21:20

Βρε @Μπιατριξ Κιντο, η ιδέα είναι να γράφουμε εδώ τα δικά μας κείμενα, σε παρουσιάσεις και αλλού κι όχι να κοπανάμε copy/paste πράγματα που υπάρχουν στο Ίντερνετ.

π.χ. αυτά που γράφεις εδώ για το Il Postino φαίνεται πως είναι παρμένα από αλλού (όπως εδώ)

Ή π.χ. αυτά που γράφεις για το Us είναι παρμένα από εδώ κι εδώ

Αυτό είναι κακό για δύο λόγους:
α) Κάνει ζημιά στο φόρουμ καθώς η Google δυσαρεστείται από διπλότυπο περιεχόμενο. Αρχίζει δηλ. να θεωρεί πως το φόρουμ μας κάνει λογοκλοπή και να το εμφανίζει πιο χαμηλά στις αναζητήσεις.
β) Τα μέλη ενδιαφερόμαστε να ακούσουμε την άποψη το άλλου μέλους κι όχι να διαβάσουμε τί βρίσκει σκόρπιο στο ίντερνετ και μας το αντιγράφει εδώ πέρα.

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι χρήσιμη μια παράθεση (π.χ. "όπως έγραψε ο τάδε κριτικός"), σε τέτοιες περιπτώσεις βάζουμε σύνδεσμο προς την πηγή.

Παρότι έλεγξα μόνο αυτές τις δύο περιπτώσεις που παράθεσα εδώ, φοβάμαι πως έχει γίνει εκτεταμένα αυτή η πρακτική από μέρους σου;

Πραγματικά, γιατί;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 08 Ιαν 2021, 00:22

Και να πούμε πόσο άσχημο είναι να ακυρώνεται η προσπάθεια και η δουλειά του αλλουνού, έτσι; Είτε αυτός γράφει για να βγάλει πόρους, είτε το κάνει αμισθί (όπως για παράδειγμα στην περίπτωση του Μαξ μαγκ, όπου τα παιδιά είναι όλοι εθελοντές. Αλλά και στη περίπτωση των υπόλοιπων μελών του φόρουμ).

----

Σε άλλα νέα...να τολμήσω να προτείνω, να ανοίξετε στο υποφόρουμ του Ξένου κινηματογράφου, μια νέα δεκαετία;
Έτσι για το καλωσόρισμα.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Ιαν 2021, 16:23

Θα δώσω και λογαριασμό? Γιάτί έχω προβλημα στην εκφράση και βαριέμαι να γραφω.. Σιγά το πρόβλημα.. ολα τα σάιτ λογοκλοπες κάνουν, και δε φτάνει που δεν κάνει κανείς σας πια παρουσιάσεις εκτός εμού, μου τη λέτε και από πάνω.. εγώ κρατάω ζωντανό το φόρουμ. Επίσης, επρεπε να το συζητουσουμε αυτο ιδιωτικα, οχι δημοσιως.. νιωθω σαν να με εκθέσατε. Και τρίτον, ευχαριστω για την ''αγάπη'' και τη ''στήριξη'' του ''κύριου'' Νικόλα και του (???) Αντίβαρου οι οποίοι δε με συμπαθούν - δε ξερω γιατί - θέλουν να με λιντσάρουν και διαρκώς ασχολουνται μαζι μου.. να'ναι καλά και καλή χρονιά.. και καλά μυαλά..! :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 10 Ιαν 2021, 19:20

Ωπα βρε Μπιατριξ, πήρες φόρα.

Προφανώς όλοι μας δεν έχουμε λέγειν που λένε, ή τη διάθεση να κάνουμε μακροσκελή κείμενα για κριτική ή ό,τι άλλο, αλλά άλλο λογοκλοπή και άλλο παράθεση αποσπασμάτων ενός γραφέα.
Στο πρώτο παραθέτεις λόγια κάποιου σαν δικά σου και δεν βάζεις παραπομπές ή πηγές που λέμε, τον τίτλο, το όνομά του. Αυτό είναι λογοκλοπή και αυτό κάνεις.
Είναι ωραίο να διαβάζουμε και να παραθέτουμε και αλλού την γνώμη των άλλων και να τους αποδίδουμε τα εύσημα στο τέλος του κειμένου, αυτό λέγεται παράθεση πηγών και είναι το ορθό, για όλους, για το φόρουμ, για τον άνθρωπο που κάθισε να το γράψει και το πιο τίμιο από μέρους μας απέναντί του.

Εμένα δεν μου λέει κάτι αυτό που λες. Αν θες να κρατήσεις το φόρουμ, γιατί το αγαπάς, και όχι γιατί κάνεις αγγαρεία, διόλου δύσκολο δεν είναι να παραθέτεις από κάτω τον σύνδεσμο του άρθρου/κειμένου κτλ και τον συγγραφέα/αρθρογράφο.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Ιαν 2021, 21:21

Κανονισμός λειτουργίας της Κινηματογραφικής Λέσχης

7. αναρτήσεις (posts) και θέματα (topics)

θ) Τα κείμενα πρέπει να είναι των ίδιων των μελών και να μην είναι αντιγραμμένα από άλλες πηγές, διαδικτυακές και μη, εκτός εάν παρατίθενται ως πηγή ή αν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος και τότε σε συνεννόηση με κάποιον συντονιστή. Μόνη εξαίρεση αποτελεί το υποφόρουμ "Εκδηλώσεις". Το υποφόρουμ "Εκδηλώσεις" ελέγχεται ανά καιρούς και ενδέχεται κάποια θέματα εκεί να διαγραφτούν εφόσον τα κείμενα ήταν αντιγραμμένα από άλλες πηγές.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες